SERVISNE INFORMACIJE ZA PONEDJELJAK 07. 05. 2018.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 04.05.2018. godine od 08:00 sati do 07.05.2018. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Jedno narušavanje javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Na dijelu RP 401B Bužim – Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30. metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom.
  • Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
  • Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići. 

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 47 pacijenata,  od kojih je 4 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bila je Amra dr. Nanić.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Uredno napajanje električnom energijom
  • Snabdjevanje vodom sa izvorišta Musići i Pivnice uredno.
  • Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 07. 05. 2018. u 06 : 50 sati

Jednom saobraćajnom trakom vozi se na magistralnom putu M-1.8 most preko rijeke Save u Orašju, kao i na dionici M-14 Srbljani-Bosanska Otoka, zbog izvođenja sanacionih radova.

Na autoputu A-1 dionici Sarajevo sjever-Lepenica zbog sanacije klizišta, saobraćaj je u tunelu Igman preusmjeren iz vozne u preticajnu traku, dok je na lokalitetu Treševine usporeno saobraćanje.

Jednom saobraćajnom trakom vozi se na magistralnom putu M-18 Sarajevo-Foča (na lokalitetu Sijeračke Stijene),zbog većeg odrona kamenja na kolovoz.

Aktivna su klizišta i na magistralnom putu M-16 Banja Luka-Crna Rijeka, kao i na regionalnim putevima R-414 Banja Luka-Turbe i R-458 Lopare-Čelić. Na ovim lokalitetima saobraća se jednom trakom naizmjenično.

Na graničnim prelazima zadržavanja za sada nisu duža od 30 minuta.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Danas se u našoj zemlji očekuje umjereno, ponegdje pretežno oblačno vrijeme. U jutarnjim satima i tokom prijepodneva u centralnim, istočnim i sjeverozapadnim područjima Bosne je moguć povremen pljusak kiše. Poslije podne i u večernjim satima pljuskovi se očekuju ponegdje u Hercegovini, centralnim, istočnim i sjeverozapadnim dijelovima Bosne. Vjetar u Bosni slab do umjeren, veći dio dana sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini umjerena bura. Jutarnje temperature od 10 do 15, na jugu od 15 do 19, a dnevne od 16 do 22, na jugu od 24 do 28 °C. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Ponedjeljak 07.05.2018. godine Uz povremeno tmurno vrijeme, mada bez izrazitih temperaturnih oscilacija, kod osjetljivih osoba moguće su nešto jače tegobe, ponajviše u vidu glavobolje, nervoze i dekoncentracije. Pri tome će se opšta slika postepeno poboljšavati, a negativni uticaj vremenskih prilika će, u cijeloj zemlji, oslabiti sa dolaskom noći.

NA DANAŠNJI DAN

– 1833. U Hamburgu je rođen skladatelj Johannes Brahms, nakon Beethovena najveći njemački simfoničar. Brahms utjelovljuje u svom stvaralaštvu tradiciju klasične glazbene ravnoteže. Pobornik je oživljavanja oblika klasične i pretklasične glazbe koji je okupljao istomišljenike (osim ostalih, Von Bullova, Hanslicka Levyja i druge), pa je time izazvao oporbu Wagnerovih pristalica.

U svojim djelima Brahms sintetizira ideološka i estetska načela klasike i romantike i zbog toga su ga njegovi sljedbenici nazvali osnivačem njemačke novoklasične škole. Četiri simfonije, dva klavirska koncerta, violinski koncert u D-duru, dvorski koncert za violinu i violončelo u A-molu, njemački requiem i brojne solo pjesme samo su dio najvažnijeg Brahmsovog opusa, uz komorna te crkvena djela kojima je zaokružio bogato stvaralaštvo.

– 1840. Rođen je jedan od najvećih ruskih skladatelja Petar Iljič Čajkovski. Najbolja su mu ostvarenja programski koncipirane simfonije, koncert za klavir i violinski koncert, opere ‹Evgenij Onjegin› i ‹Pikova dama›, obje nastale prema Puškinovim istoimenim djelima, baleti ‹Labuđe jezero›, ‹Trnoružica› i ‹Ščelkunčik›, uvertire, komorne i klavirske skladbe, zborovi i solo pjesme.

Čajkovski je jedan od najvećih ruskih skladatelja 19. stoljeća, prvi koji je uspio sretno stopiti zapadno-europsku kulturu s duhom i značajkama ruske glazbene umjetnosti. Prvi je ruski skladatelj čija su djela i izvan domovine postigla popularnost u većem dijelu kulturnog svijeta. Mnoga njegova djela ubrajaju se među najznačajnija, a i najpopularnija ostvarenja kasne romantike. Umro je u Petrogradu 6. studenoga 1893. godine.

– 1901. Rodio se glumac Gary Cooper. Prvu veću ulogu dobio je 1926. u filmu ‹Dobitak Barbare Vorth›, koji je postigao veliki uspjeh te označio početak karijere jedne od najvećih holivudskih zvijezda svih vremena.

Od brojnih filmova različitih žanrova izdvajamo samo neke: ‹Narednik York› i ‹Točno u podne›, za koje je dobio i Oscare, ‹Zbogom oružje›, ‹Gospodin Deeds ide u grad›, ‹Kome zvono zvoni›, ‹Prijateljsko uvjeravanje›, ‹Drvo za vješanje’… Umro je 13. svibnja 1961. godine.

  1. U Francuskoj je potpisan Prethodni protokol o bezuvjetnoj kapitulaciji svih njemačkih snaga u Drugom svjetskom ratu.

Određeno je da njemačko vrhovno zapovjedništvo svojim jedinicama naredi da do 8. maja u 23 sata obustave sve ratne operacije.

  1. Srušena ferhadija džamija u Banjaluci

Ferhadija je jedna od 16 džamija srušenih u Banjoj Luci tokom agresije na BiH od 1992. do 1995. godine. Dan rušenja Ferhadije – 7. maj u Bosni i Hercegovini obilježava se kao Dan džamija.

Ferhat-pašina, ili bolje znana kao Ferhadija džamija, bila je jedna od najprepoznatljivijih građevina Banjoj Luci. Izgrađena je 1579. godine u klasičnom otomanskom stilu i predstavlja jedno od najuspješnijih arhitektonskih ostvarenja bosanske arhitekture 16. vijeka.

Njen arhitekta je nepoznat, ali je poznato da je bio učenik čuvenog otomanskog arhitekte Mimara Sinana. Izgradnju džamije je finansirao Ferhat-paša Sokolović, bosanski sandžak beg. U kompleksu Ferhadije su se također nalazila i tri turbeta: Ferhat-paše, njegove unuke Safikadune i njegovih bajraktara, željezna i kamena ograda sa česmom na ćošku, šadrvan i staro mezarje u bašti. Kasnije je kompleks dopunjen sa sahat-kulom izgrađenom nedaleko od Ferhadije.

Džamija je bila 18 metara široka i 14 metara dugačka, a vrh kupole bio je visok 18 metara. Munara je bila visine 43 metra. Ferhadija je uvrštena u kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine 1950. godine, a kasnije je uvrštena i na listu spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u (nulta kategorija kulturnog spomenika).

Džamija je djelomično uništena ekplozivom detoniranim 7. maja 1993. godine, kao dio sprovođenja politike etničkog čišćenja Bošnjaka. Nakon tog prvog rušenja, vlasti Republike Srpske su organizovale potpuno rušenje i čišćenje terena na kojem se nalazio cjelokupni kompleks džamije. Ostaci ruševina su odvezeni na gradsku deponiju. Nedugo nakon rušenja Ferhadije, srušena je i obližnja sahat-kula.

Islamska zajednica Banje Luke je 2001. godine dobila urbanističku saglasnost za ponovnu izgradnju džamije. Tokom polaganja kamena temeljca za obnovu džamije 7. maja 2001. godine, došlo je do nereda i protesta srpskih nacionalista. Oko 4.000 okupljenih protestanata je kamenovalo i tuklo 300 Bošnjaka koji su prisustvovali ceremoniji postavljanja kamena temeljca. Mnogi su sa povredama primljeni u banjalučku bolnicu, a Murat Badić iz Cazina je od posljedica teških povreda koje je zadobio u neredima preminuo 26. maja 2001. godine.

Obnovljena džamija Ferhadija konačno je svečano otvorena 7. maja 2016. godine i danas ponovo predstavlja mjesto okupljanja vjernika iz Banje Luke i cijele BiH, ali i mnogobrojnih turista iz cijelog svijeta koji dolaze vidjeti ovaj biser islamske arhitekture.

By admin