Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 08.11.2020. godine od 8:00 sati do 09.11.2020. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Jedno narušavanje javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Dvije saobraćajne nezgode (materijalna šteta)
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 33 osoba
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje uglavnom uredno
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskom vezama uredno
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 09. 11. 2020. u 06 : 25 sati
Magla smanjuje vidljivost na dionicama u kotlinama i uz riječne tokove. Vozače savjetujemo da voze maksimalno oprezno i da obavezno drže odstojanje između vozila. Napominjemo da će od 15.11. na snazi biti obavezno posjedovanje zimske opreme.
Saobraćaj je zbog radova obustavljen u tunelu Jasen (Prozor-Jablanica). Putnička i manja teretna vozila saobraćaju obilaznicom oko tunela, dok se teretna vozila preko 7,5 tona (sa izuzetkom autobusa) usmjeravaju na alternativne pravce: Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Tomislavgrad-Kupres-Bugojno i Mostar-Sarajevo-Busovača-Novi Travnik-Bugojno.
Zbog radova na mostu preko rijeke Drine u Goraždu (R-448), saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.
U toku su radovi na mostu preko jezera Bočac (Jajce-Crna Rijeka), zbog čega se saobraća usporeno, naizmjeničnim propuštanjem vozila (postavljeni semafori).
Zbog sanacionih radova na mostu preko rijeke Bile na putnom pravcu Nević Polje-Kaonik, iz smjera Kaonika (Viteza) saobraća se jednom trakom na mostu, dok se iz smjera Nević Polja (Travnika) saobraća obilaznicom u neposrednoj blizini.
Usporeno, zbog radova, saobraća se i na putnim pravcima: Mostar-Široki Brijeg (od ulaza u Mostar do Balinovca), Maglaj-Doboj (raskrsnica na ulazu u Maglaj), Olovo-Kladanj (Olovske Luke), Stupari-Živinice-Šićki Brod, Šićki Brod-Orašje, Livno-Kamensko, Drvar-Bosansko Grahovo, Rogatica-Ustipraća i Šuica-Tomislavgrad.
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja. Na graničnom prelazu Hum/Šćepan Polje nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru, dok je na graničnom prelazu Metaljka ulazak u Crnu Goru moguć u vremenu od 07 do 19 sati.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
09.11.2020.
Temperature zraka u 07 sati (°C): Drvar -3; Livno -2; Bugojno -1; Grude 0; Ivan Sedlo, Jajce, Sarajevo 1; Zenica 2; Gradačac, Tuzla 3; Sanski Most 4; Bihać 5; Bjelašnica 7; Mostar 10; Neum 11; Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 951 hPa, za 7 hPa je viši od normalnog i lagano raste.
Danas će u Posavini i Krajini veći dio dana preovladavati magla i niska naoblaka. U ostatku naše zemlje sunčano. Vjetar slab do umjeren istočni i sjeveroistočni. Dnevna temperatura u Posavini i Krajini od 4 do 10, u ostatku Bosne do 16, a u Hercegovini od 16 do 22 °C.
U Sarajevu sunčano vrijeme. Dnevna temperatura oko 13 °C.

Uz povoljne biometeorološke prilike i stabilno, povremeno sunčanije vrijeme, tegobe kod osjetljivih osoba neće biti suviše izražene. Jutro će također biti malo toplije i ugodnije u odnosu na dane vikenda, pri tome mjestimično maglovito, čemu bi hronični bolesnici trebali posvetiti pažnju, te po potrebi umanjiti boravak na otvorenom. Većina populacije biće boljeg raspoloženja i primjerene radne motivacije.

Napoleon Bonaparta 1799. vojnim udarom je srušio vladu Direktorijuma i kao prvi konzul preuzeo vlast u Francuskoj. Potom je kao car od 1804. zavladao Francuskom i velikim dijelom Evrope, donoseći kapitalne društvene promjene
NAPOLEON BONAPARTA/
1924. U napadu više od 2.000 crnogorskih žandara i seljaka na muslimanska sela Šahovići, Vraneš i Pavino Polje kod Bijelog Polja u Crnoj Gori 9. i 10. novembra 1924. ubijeno oko 1.000 muslimanskih stanovnika. Preživjeli su pobjegli, a njihova imanja su naselili crnogorski susjedi.
1938. Tokom noći nacisti su u Njemačkoj demolirali više od 7.000 jevrejskih kuća i prodavaonica i spalili stotine sinagoga. Ubijeno je više od 90 Jevreja. Ovaj pogrom Jevreja dobio je naziv Kristalna noć.
1940. Umro Arthur Chamberlain, britanski političar i premijer koji je potpisao Minhenski sporazum o ustupanju čeških Sudeta Hitlerovoj Njemačkoj 1939. godine.
1952. Umro izraelski državnik i hemičar Chaim Weizmann, prvi predsjednik novoformirane države Izrael 1948, predsjednik Svjetske cionističke organizacije (1920-1931) i Jevrejske agencije (1929-1931. i 1935-1946).
1953. Umro kralj Abdul-Aziz Ibn Saud, koji je 1932. osnovao Kraljevinu Saudijsku Arabiju, osvojivši prije toga čitavu centralnu Arabiju.
1963. U japanskom rudniku uglja Omuta u eksploziji gasa poginula su 452 rudara, a 470 ih je ranjeno. Istog dana poginuo je 161 putnik u sudaru teretnog voza s putničkim na pruzi za Tokio.
1970. Umro francuski državnik i general Charles de Gaulle, vođa pokreta Slobodna Francuska u Drugom svjetskom ratu. Osnivač je i prvi predsjednik Pete republike od 1958. do 1969. Okončao je rat u Alžiru koji je izvojevao nezavisnost.
1985. Ruski velemajstor Gari Kasparov je u 23. godini postao najmlađi svjetski prvak u historiji šaha. U meču za titulu pobijedio je ruskog velemajstora Anatolija Karpova rezultatom 13:11.
1989. Stotine hiljada istočnih Nijemaca krenulo je prema zapadnoj Njemačkoj, a veliki broj zapadnih Nijemaca u suprotnom pravcu, samo nekoliko sati nakon što je vlada objavila da je otvorena granica prema Zapadu. Pad Berlinskog zida, simbola podjele Evrope poslije Drugog svjetskog rata, bio je prvi korak ka ponovnom ujedinjenju dvije Njemačke.
1993. Stari most u Mostaru srušen je nakon višednevnih tenkovskih pogodaka sa položaja HVO-a sa desne obale Neretve.
1995. Predsjednik PLO-a Jaser Arafat prvi put je posjetio Izrael i tom prilikom izrazio saučešće udovici izraelskog premijera Jicaka Rabina, koji je ubijen u atentatu 4. novembra.
2002. U Jeninu, gradu na Zapadnoj obali, izraelske snage su ubile Ijada Savalu, lidera militantnog krila islamskog Džihada.
2004. Ubila se Iris Chang, autorica knjige “Silovanje Nankinga” koja predstavlja osvjedočenu historiju japanske brutalnosti u Kini tokom 30-ih godina prošlog vijeka. Knjiga je pokrenula preispitivanje tamne historije japanske okupacije Kine.
2005. U terorističkim napadima bombaša samoubica na tri hotela u Amanu, glavnom gradu Jordana, ubijeno je 60 osoba.
2007. U višednevnim vremenskim nepogodama na Filipinima poginulo je više od 800 osoba, a preko 750 se vodi kao nestalo.
2009. Umro ruski fizičar i nobelovac Vitalij Ginzburg, koji je 1950-ih učestvovao u izradi sovjetske hidrogenske bombe, zbog čega je dobio Staljinovu nagradu i razne privilegije.
2014. U Beogradu umro Nikola Simić, pozorišni, filmski i televizijski glumac.