Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 06.12.2019. godine od 8:00 sati do 09.12.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Dva krivična djela
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
-
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 28 pacijenata, od kojih je 1 upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bilo je Hivzo dr. Kurtanović
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
- Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama i električnom energijom uglavnom uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 09. 12. 2019. u 07 : 50 sati
Magla i niska oblačnost ovoga jutra smanjuju vidljivost, izdvajamo šire područje: Livna, Kupresa, Šujice, Konjica, Doboja, Žepča, Maglaja, dijelove Kantona Sarajevo, kao i puteve u dolinama rijeka: Save, Lašve i Bosne. Mokar ili vlažan kolovoz, kao i povećana opasnost od odrona, karakterišu saobraćajnu situaciju u većem dijelu BiH. Savjetujemo oprezniju vožnju, prilagođenu trenutnim uvjetima i stanju na putevima, te apelujemo na vozače da na put ne kreću bez zimske opreme.
Polusatne obustave saobraćaja uz 15 minutno propuštanje vozila, aktuelne su u vremenu od 07 do 16 sati, na magistralnom putu Jajce-Crna Rijeka kod mjesta Zdaljevac, gdje se izvode sanacioni radovi. Poslije 16 sati na ovoj lokaciji saobraća se jednom trakom, naizmjenično.
Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana saobraća se dvosmjerno od 05 do 21 sat. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je u vremenu od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase koriste obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona preusmjeravaju se na alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Sporije zbog radova saobraća se i na magistralnim putevima: Ključ-Bosanski Petrovac (Lanište), Sarajevo-Trnovo (u mjestu Krupac), Srebrenik-Orašje (u tunelu Ormanica) i Doljani-Metković (između graničnih prelaza).
Na graničnim prelazima ovoga jutra nema dužih zadržavanja. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
09.12.2019.
Jutros je u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme.
Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica -2; Jajce 0; Tuzla 1; Zenica 2; Bugojno 3; Ivan Sedlo 4; Sanski Most i Sarajevo 6; Gradačac i Livno 7; Mostar i Široki Brijeg 9; Drvar, Grude i Stolac 10; Bihać i Neum 14°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 937hPa, za 7hPa je manji od normalnog i opada.
Danas u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne slaba kiša prvo u Hercegovini, a u večernjim satima i tokom noći na utorak padavine će se proširiti na cijelu zemlju. Vjetar slab južnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka između 8 i 15°C.
U Sarajevu djelomično vedro. Najviša dnevna temperatura zraka oko 9°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Ponedjeljak 09.12.2019. godine
Tmurno vrijeme nepovoljno će djelovati na osjetljive osobe. Hronični bolesnici trebaju biti oprezniji i ne izlagati se pretjeranim aktivnostima. Sa noćnim satima, opšta slika dodatno će se pogoršati usljed približavanja promjene. Moguće su meteoropatske reakcije u vidu reumatskih bolova, malaksalosti, nervoze, kao i problemi sa snom.
1594 – Rođen je švedski kralj Gustav II Adolf, veliki vojskovođa i vojni reformator, čija je armija u Tridesetogodišnjem ratu nanijela niz poraza rimokatoličkim snagama njemačkog cara Ferdinanda II Habzburga. U ratu protiv Rusije postavio je granicu na Ladoškom jezeru, a poljsku armiju je potukao 1613, 1617. i 1629. i ostvario dominaciju Švedske na Baltiku. Poginuo je novembra 1632. u bici kod Licena, u kojoj je njegova vojska potukla armiju njemačkog generala Albrehta fon Valenštajna.
1608 – Rođen je engleski pisac Džon Milton, jedan od najvećih pjesnika u svjetskoj literaturi, izuzetno obrazovan, snažna ličnost visokog morala i značajan mislilac. Poslije pogubljenja kralja Čarlsa I 1649. sasvim se posvetio politici i sem nekoliko soneta pisao je samo prozu, raspravljajući o različitim političkim i vjerskim pitanjima. Oslepio je 1652. a kad je monarhija obnovljena dopao je zatvora i izgubio veći dio imanja i od tada do smrti vratio se poeziji. Slijep, siromašan i razočaran spjevao je najveća djela
1641 – Umro je flamanski slikar Anton Van Dajk, istaknuti predstavnik flamanske slikarske škole, na kojeg je snažno uticao Paul Rubens, u čijem je ateljeu u mladosti radio.
1824 – U peruanskom ratu za nezavisnost snage južnoameričkog revolucionara i državnika Simona Bolivara porazile su špansku armiju u bici kod Ajakuča u Peruu.
1905 – U Francuskoj je ozakonjeno odvajanje države i crkve. Po stepenu sekularizacije Francuska je izuzetak i danas, osim bivših (i sadašnjih) komunističkih zemalja.
1929 – Rođen je američki filmski režiser i glumac Džon Kasavetes, vodeći predstavnik «njujorške škole», nezavisne produkcije koja se kritički intoniranim filmovima suprotstavljala holivudskim standardima. Filmovi: «Zločin na ulicama», «Ubice», «Dvanaest žigosanih», «Rozmarina beba», «Furije», «Zašto ste me osudili na život», «Sjenke», «Suviše kasni bluz», «Lica», «Muževi», «Mini i Moskovic», «Žena pod uticajem», «Glorija», «Ljubavni potok».
1941 – Kina je u Drugom svjetskom ratu objavila rat Japanu, Njemačkoj i Italiji.
1961 – Afrička država Tanganjika stekla je nezavisnost u okviru Britanskog komonvelta, s premijerom Džulijusom Njerereom, a istog dana 1962. postala je republika. Ubrzo, 1964. godine, Tanganjika će sa susednim Zanzibarom obrazovati Tanzaniju.
1985 – Bivši predsjednik Argentine general Horhe Videla osuđen je na doživotnu robiju zbog otmica, mučenja i ubistva oko 9.000 ljudi tokom «prljavog rata» koji su protiv gradske gerile i političkih protivnika od 1976. do 1982. vodile tri vojne hunte. Na istu kaznu osuđen je član vojne hunte admiral Emilio Masera, a Videlin nasljednik general Roberto Viola na 17 godina zatvora.
1985 – Generalna skupština Ujedinjenih nacija jednoglasno je prihvatila rezoluciju kojom su svi akti terorizma osuđeni kao kriminal.
1990 – U Poljskoj je prve slobodne izbore za predsjednika dobio bivši vođa sindikata «Solidarnost» Leh Valensa.
1994 – Partija «Šin fejn», političko krilo terorističke Irske republikanske armije, prvi put je poslije više od 70 godina otpočela mirovne razgovore s britanskom vladom.
1996 – UN su odobrile primenu dugo odlaganog sporazuma sa Irakom o prodaji ograničenih količina nafte za hranu, čime se Irak vratio na svjetsko tržište nafte prvi put od invazije na Kuvajt 1990.
2005 – Jedan od glavnih simbola i atrakcija Londona – crveni dvospratni autobus «rutmaster», sa stajaćom platformom i kondukterom, poznatiji kao «Dabldeker», krenuo je sa stanice «Marbl Arč» na svoju posljednju vožnju na redovnoj liniji broj 159 i zauvijek otišao u prošlost.