Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 11.09.2022. godine od 8:00 sati do 12.09.2022. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
- Zbog klizišta otežano odvijanje saobraćaja na lokalnom putu Bužim – Radoč. Na ostalim dijelovima normalno odvijanje saobraćaja.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nesreće)
- Jedna saobraćajna nesreća (materijalna šteta)
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Prekidi u vodosnabdijevanju sa izvorišta Musići
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitna služba ZU Dom zdravlja Bužim evidentirala 35 pregleda
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
5tanje na cestama 12. 09. 2022. u 08 : 15 sati
Zbog saobraćajne nezgode koja se dogodila u mjestu Uroža na magistralnom putu Tuzla-Srebrenik, saobraća se jednom trakom, naizmjenično.
Kolovoz je mjestimično vlažan, a pažnju skrećemo na učestale sitnije odrone zemlje ili kamenja. Jutarnja magla mjestimično smanjuje vidljivost u kotlinama i uz riječne tokove.
Na svim dionicama savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu.
Na magistralnom putu Bihać-Bosanski Petrovac (dionici Ripač-Dubovsko) zbog izvođenja neophodnih radova danas će se obustaviti saobraćaj u vremenu od 13 do 14 i od 16 do 17 sati. Za vrijeme obustava alternativni pravac je Bihać-Bosanska Krupa-Krnjeuša-Bosanski Petrovac. U ostalom periodu saobraća se usporeno, naizmjeničnim propuštanjem vozila.
Zbog izvođenja radova na izgradnji obilaznice Donji Vakuf, saobraćaj je obustavljen na raskrsnici magistralnih puteva (M-5 i M-16) u Donjem Vakufu i preusmjeren na privremenu obilaznicu.
Na magistralnom putu Jajce-Donji Vakuf zbog radova u tunelu Skela, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom. U noćnim satima (22-06 sati) saobraćaj se obustavlja i preusmjerava na obilaznicu oko tunela.
Sporije, zbog radova, saobraća se na dionici autoputa A-1 Zenica jug-Zenica sjever, kao i na magistralnim putevima: Tuzla-Lukavac, Žitomislići-Počitelj (Ševaš Njive) i Donji Vakuf-Travnik (Komar).
Povodom održavanja penjačkog festivala, “Drill and Chill Festival”, u kanjonu “Tijesno”, do 17.09.2022.god. svakog dana od 11 do 11:45 sati dolazit će do obustave saobraćaja na magistralnom putu Banja Luka-Jajce, dionici Karanovac-Crna Rijeka. Za vrijeme obustave, vozila mogu saobraćati alternativnim pravcem preko Čađavice.
Na novoizgrađenoj dionici autoputa na Koridoru „5c“ Tovira-Kostajnica, do 15.09. izvode se testne vožnje, uz postavljenu saobraćajnu signalizaciju, kojom će se regulisati brzina kretanja. Za vrijeme trajanja probnog perioda korisnici ove dionice autoputa ne plaćaju putarinu.
Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
12.9.2022.
Temperature zraka u 08 sati: Drvar i Livno 8 stupnjeva, Ivan-sedlo i Sokolac 10, Bihać i Široki Brijeg 11, Bugojno, Jajce i Sanski Most 12, Banja Luka, Prijedor, Sarajevo, Srebrenica, Tuzla i Zenica 13, Gradačac, Trebinje i Zvornik 15, Bijeljina i Grude 16, Neum 19, Mostar 20 stupnjeva. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 943 milibara, za 1 milibar je viši od normalnog i sporo raste.
Danas u centralnim i istočnim područjima Bosne jutro i veći dio prijepodneva pretežno oblačno vrijeme sa maglom po kotlinama, a u ostatku dana postepeno ravedravanje. Poslije podne lokalno slab pljusak je moguć na sjeveroistoku Bosne. U ostatku zemlje pretežno sunčano. Vjetar u Bosni slab do umjeren sjeverni i sjeverozapadni, a u Hercegovini slaba do umjerena bura. Najviša dnevna temperatura od 19 do 25, na jugu do 29 stupnjeva.
U Sarajevu jutro i dio prijepodneva pretežno oblačno vrijeme, uz postupno razvedravanje tokom dana. Najviša dnevna temperatura oko 21 stupanj.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Ponedjeljak 12.09.2022. godine
Dodatna stabilizacija ugodno će djelovati na većinu populacije, a tegobe kod hroničnih bolesnika trebale bi se umanjiti, u Hercegovini većim dijelom dana, u Bosni osjetnije u poslijepodnevnim satima. Sa postepenim rastom temperatura zraka, moguće su blaže reakcije u vidu glavobolje, malaksalosti, dekoncentracije, pretežno pod uticajem mjestimično sparnog vremena. Poželjno je ne pretjerivati sa aktivnostima i slojevito se odjenuti.
1913. Rođen američki atletičar Jesse Owens, koji je osvojio četiri zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936.
1919. Italijanska armija sastavljena od dobrovoljaca pod komandom pjesnika Gabriela D’Annunzija zauzela Rijeku. Grad je ostao pod italijanskom vlašću do septembra 1943.
1940. Tražeći izgubljenog psa, grupa tinejdžera otkrila pećinu Lesko, kod mjesta Montignac u Dordonji (Francuska), čuveni arheološki lokalitet sa crtežima iz paleolita.
1943. Njemački komandosi u Drugom svjetskom ratu, na osnovu naredbe Adolfa Hitlera, oteli bivšeg italijanskog diktatora Benita Mussolinija kojeg su nove italijanske vlasti stavile u zatvor na planini Gran Sasso.
1953. Nikita Hruščov izabran za prvog sekretara Centralnog komiteta KP SSSR-a.
1962. U Sarajevu rođen Edin Dervišhalidović, poznat kao Dino Merlin, uz Kemala Montena, najznačajniji bh. kantautor, skladatelj i izvođač pjesama rock, etno-popa i zabavne muzike s folklornim elementima.
1970. Palestinski otmičari u Jordanu miniranjem uništili tri aviona, oteta šest dana ranije poslije polijetanja iz New Yorka ka Evropi. Prethodno su oslobodili putnike u zamjenu za palestinske zatvorenike, među kojima i za otmičarku četvrtog aviona Leilu Khaled.
1980. U vojnom puču pod vodstvom generala Kenana Evrena, u Turskoj oborena vlada Sulejmana Demirela.
1989. U parlamentu Poljske prihvaćena vlada jednog od lidera pokreta Solidarnost Tadeuša Mazovjeckog, čime je formalno okončana vladavina komunista u Poljskoj.
1994. U Poljskoj održane prve zajedničke vojne vježbe snaga NATO-a i Varšavskog pakta.
1994. Desila se bitka «Breza ´94» u kojoj su snage 505. Viteške bužimske brigade u kontranapadu do nogu potukle združene neprijateljske snage (VRS, VRSK). U ovoj bici je ranjen ratni zločinac Ratko Mladić a spriječen je cilj slamanja bosanskog otpora bihaćke krajine.
1995. Snage Hrvatske vojske u snažnoj ofanzivi preuzele Šipovo od srpskih snaga.
1999. Indonezija je prihvatila raspoređivanje mirovnih snaga UN-a u Istočnom Timoru.
2001. Bosanski Srbi Duško Sikirica i Damir Došen osuđeni pred Haškim tribunalom za zločine protiv čovječnosti koje su počinili kao komandiri u logoru Keraterm kod Prijedora nad zatočenim Bošnjacima. Sikirica osuđen na 15, a Došen na pet godina zatvora.
2001. NATO se prvi put za 52 godine postojanja pozvao na član 5. Povelje NATO-a o zajedničkoj odbrani, čime je omogućen kolektivni vojni odgovor na terorističke napade u SAD-u. Američki predsjednik George Bush je u govoru rekao da je Amerika napadnuta i da će upotrijebiti sva sredstva da bi pobijedila terorizam.
2003. U Nashvilleu, u Tennesseeju, umro američki kantri-muzičar Johnny Cash, Čovjek u crnom. Tokom 50-godišnje karijere najviše je pjevao o rudarima, nadničarima, osuđenicima i kaubojima.
2005. Umro njemački sportista Fritz Schilgen, koji je zapalio olimpijski plamen na Olimpijskim igrama 1936. u Berlinu.
2013. Nizozemska se zvanično izvinila Indoneziji za masovna ubistva koja je njena vojska počinila prije više od 60 godina tokom borbe njene bivše kolonije za nezavisnost. Indonezija je nezavisnost proglasila 17. augusta 1945, ali je Nizozemska odbijala da to prizna do 1949. godine.