SERVISNE INFORMACIJE ZA PONEDJELJAK 14. 05. 2018.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 11.05.2018.godine od 08:00 sati do 14.05.2018. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Jedno narušavanje javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Na dijelu RP 401B Bužim – Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30. metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom.
  • Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
  • Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.    

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Dvije saobraćajne nezgode (materijalna šteta)

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 37 pacijenata,  od kojih je 3 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bio je Ramiz dr. Hušić.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Uredno napajanje električnom energijom
  • Snabdjevanje vodom sa izvorišta Musići i Pivnice uredno.
  • Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 14. 05. 2018. u 08 : 10 sati

Danas se nastavlja „Trka mira 2018“ a planirana ruta je Sarajevo- Han Pijesak (gdje je dolazak planiran oko 17:30 sati). Vozače na ovoj dionici molimo da poštuju upute ovlaštenih lica iz pratnje.

Na autoputu A-1 dionici Sarajevo sjever-Lepenica zbog sanacije klizišta, saobraćaj je u tunelu Igman preusmjeren iz vozne u preticajnu traku, dok je na lokalitetu Treševine usporeno saobraćanje.

Jednom trakom saobraća se na magistralnom putu Sarajevo – Foča, na lokalitetu Sijeračke Stijene, zbog većeg odrona, kao i na putnim pravcima Banja Luka-Crna Rijeka, Banja Luka-Turbe i Lopare-Čelić zbog aktivnih klizišta.

Pojačan je promet vozila u blizini gradskih centara. Vozače savjetujemo da, bez obzira na vremenske i saobraćajne uslove voze maksimalno oprezno, da drže odstojanje između vozila i da izbjegavaju rizična preticanja. Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Jutros je u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Lokalno pada kiša na jugu i zapadu Hercegovine i sjeveroistoku Bosne. Na krajnjem jugu Hercegovine je registrovana i grmljavina. 

Temperature zraka izmjerene u 08:00 sati (°C): Bjelašnica 4; Bugojno, Ivan Sedlo i Sokolac 10; Sarajevo 12; Jajce i Sanski Most 13; Livno 14; Banja Luka, Bihać, Prijedor, Široki Brijeg, Tuzla i Zenica 15; Bijeljina, Doboj, Gradačac, Grude, Mostar, Srebrenica, Stolac i Zvornik 16; Brčko i Trebinje 17°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 939hPa, za 3hPa je manji od normalnog i sporo opada.

Danas će preovladavat umjereno do pretežno oblačno i nestabilno vrijeme sa kišom, pljuskovima i grmljavinom. Od sredine dana prema večernjim satima lokalno jače nevrijeme je najizglednije u Krajini, sjevernim i sjeveroistočnim područjima Bosne. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 20 i 26°C. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Ponedjeljak 14.05.2018. godine Mada će povećana naoblaka i nestabilne vremenske prilike uzrokovati lošije raspoloženje kod većine ljudi, opšta slika će, uz svježije noći i jutra, te umjerene temperature tokom dana, biti relativno povoljna. Hronični bolesnici ne bi trebali osjećati jače tegobe. Mjestimične pljuskovite padavine povremeno će kvariti ugođaj.

NA DANAŠNJI DAN

1316  –  Rodjen je Karlo IV Luksemburški, kralj Češke od 1346, rimsko-njemački car od 1355. U Pragu je osnovao prvi univerzitet u srednjoj Evropi (1348).

1610  –  Vjerski fanatik ubio je u Parizu francuskog kralja Anrija IV (Henri) prvog monarha iz dinastije Burbona.

1643  –  Na francuski prijesto došao je četvorogodišnji Luj XIV (Louis) nakon smrti oca Luja XIII. Regentkinja je bila njegova majka Ana Austrijska, ali je stvarnu vlast imao kardinal Mazaren.

1796  –  Engleski ljekar Edvard Džener (Edward Jenner) uspješno je vakcinisao protiv velikih boginja jednog osmogodišnjeg dječaka i označio početak moderne imunologije.

1811  –  Paragvaj je proglasio nezavisnost od Španije.

1900  –  U Parizu su otvorene druge moderne Olimpijske igre, na kojima su prvi put učestvovale žene.

1912  –  Umro je švedski pisac Avgust Strindberg (August Strindberg), jedan od najznačajnijih i najuticajnijih dramskih pisaca 20. St. («Gospođica Julija», «Otac»).

1940  –  Tokom pregovora o predaji holandske vojske u Drugom svjetskom ratu, njemački bombarderi razorili su dvije trećine Roterdama. Poginulo je oko hiljadu ljudi, a 80.000 je ostalo bez kuća.

1948  –  Proglašena je država Izrael, osam časova prije okončanja britanskog mandata u Palestini. Prvi predsjednik nove države postao je Haim Vajcman (Chaim Weizmann), a premijer David Ben Gurion.

1955  U Varšavi je potpisan ugovor o osnivanju Varšavskog pakta. Ugovor su potpisale Albanija, Bugarska, Madjarska, Njemačka Demokratska Republika, Poljska, Rumunija, SSSR i Čehoslovačka.

1968  –  Komunistička vlada u Čehoslovačkoj na čelu sa Aleksandrom Dubčekom (Alexander Dubcek) objavila je početak širokih društvenih reformi, poznatih kao «Praško proljeće». Reforme su prekinute već u augustu, ulaskom sovjetskih trupa u Prag.

1973  –  Lansirana je prva američka vasionska laboratorija Skajlab I.

1989  –  Vodja peronista Karlos Menem (Carlos) postao je predsjednik Argentine, pobijedivši na izborima kandidata vladajuće Radikalne partije Eduarda Angelosa (Angeloz).

1991  –  Samoubistvo je izvršila Djang Ching (Jiang Qing), udovica kineskog lidera Mao Cedunga (Zedong), jednog od vodja «Kulturne revolucije» (1966-1976).

1998  –  Umro je američki pevač i filmski glumac Frenk Sinatra (Frank), koji je svetsku slavu stekao nizom muzičkih hitova kao što su «Stranci u noći» i «Njujork, Njujork». Dobitnik je Oskara za ulogu u filmu «Odavde do večnosti».

2001  –  Lider koalicije desnog centra Silvio Berluskoni (Berlusconi) pobijedio je na parlamentarnim izborima u Italiji i potom formirao 59. italijansku vladu od 1945.

2003  –  Poslije blizu četrdeset godina planiranja i debata, otpočeli su podzemni radovi na zaštiti Venecije od tonjenja.

2008  –  Britanski nacionalni arhiv objavio je više od 1.000 stranica tajnih dokumenata o neidentifikovanim letećim objektima (NLO) na britanskom nebu tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog st.

2009  –  Evropska komisija je izrekla američkom Intelu, najvećem svjetskom proizvođaču mikroprocesora, rekordnu kaznu od 1,06 milijardi eura zbog zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu.

2011  –  Eksperimentalni avion koji ne troši gorivo već ima solarni pogon, nakon 13 sati leta sleteio je u Brisel. Letjelica je projekat švajcarskog avijatičara i ljekara Bertrana Pikara, kojom je pilotirao Andre Borsberg.

2013  –  Američko Ratno vazduhoplovstvo testiralo je iznad Atlantika bespilotnu letjelicu kodnog naziva «X-47B», veličine borbenog aviona. Glavna prednost letjelice je što može da slijeće i polijeće sa nosača aviona, što znači da može biti korišćen širom svijeta, bez potrebe da se traži dozvola drugih država za prelet.

By admin