Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 15.09.2017. godine od 08:00 sati do 18.09.2017. godine do 08:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Jedno krivično djelo
- Jedno narušavanje javnog reda i mira
- Nije bilo intervencija bužimskih vatrogasaca
SAOBRAĆAJ
- Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Dvije saobraćajne nesreće
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 33 pacijent, od kojih je 3 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bio je Ramiz dr. Hušić.
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Zbog povećane potrošnje, redukcija vode u vremenskom periodu od 23,00-6,00 sati za potrošače koji se vodom snabdjevaju sa izvorišta Musići.
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.
Stanje na cestama 18. 09. 2017. u 07 : 32 sati
Kolovoz je ovoga jutra mokar ili vlažan na većini putnih pravaca u BiH. Dužih zastoja nema, a intenzitet saobraćaja pojačan je u gradskim centrima. U višim predjelima, kao i u kotlinama i uz riječne tokove, vidljivost je mjestimično smanjena zbog magle. Zbog učestalih padavina, povećana je opasnost od odrona zemlje ili kamenja na kolovoz. Posebno izdvajamo dionice koje prolaze kroz usjeke, kao i preko planinskih prevoja. Vozače savjetujemo da voze maksimalno oprezno i da vožnju prilagode uslovima na putu.
Sporije se saobraća na dionicama gdje se izvode sanacioni radovi. Na ovim mjestima postavljena je privremena saobraćajna signalizacija, čije poštivanje je obavezno. Izdvajamo putne pravce: Sarajevo-Pale, Odžak-Donji Svilaj, Stupari–Kladanj, Simin Han-Kalesija, Živinice-Međaš, Srebrenik-Donja Orahovica i Banja Luka-Turbe.
Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.
PROGNOZA VREMENA
Danas u Krajini i na zapadu Bosne, prije podne, očekuje pretežno oblačno vrijeme, uz postepeno smanjenje oblačnosti tokom dana. U ostatku naše zemlje, uglavnom, sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. U večernjim satima i u noći sa ponedjeljka na utorak, sa sjeverozapada, postepeno naoblačenje praćeno kišom. Vjetar, slab do umjeren, promjenljivog smjera. Jutarnje temperature od 7 do 13, na jugu od 14 do 18, a dnevne od 21 do 25, na jugu od 24 do 28 °C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Ponedjeljak 18.09.2017. godine Uz relativno nepovoljne biometeorološke prilike, većina populacije će biti lošijeg raspoloženja. Mada će jugo djelimično oslabiti, promjenljivo i nestabilno vrijeme uzrokovaće jačanje tegoba kod osjetljivih osoba. Moguće su reakcije poput reumatskih bolova, nervoze, nesanice i malaksalosti. Opšta slika će se pogoršavati sa približavanjem noći.
NA DANAŠNJI DAN
1502 – Španski moreplovac Kristifor Kolumbo dospio je na obalu današnje Kostarike na četvrtom i posljednjem putovanju u Novi svijet.
1709 – Rođen je engleski pisac i leksikograf Semjuel Džonson, čiji je “Rječnik engleskog jezika” iz 1755. više od stoljeća važio za najrelevantniji rječnik tog jezika.
1739 – Beogradskim mirom okončan je rat započet 1737. između Osmanskog carstva i Austrije. Turska je tada povratila teritoriju Srbije sjeverno od Zapadne Morave. Austrija je evakuisala i Malu Vlašku (Oltenija) i dio Bosne u Posavini, što je sve zaposjela Požarevačkim mirom 1718. Ipak je zadržala teritorije sjeverno od Save i Dunava (Banat i jugoistok Srema).
1759 – Francuska je nakon vojnog poraza prepustila Britancima koloniju Kvebek (danas savezna država Kanade). O žestini sukoba govori i podatak da su u posljednjoj bici poginula oba komandanta, Britanac Džejms Volf i Francuz Luj Monkalm.
1810 – U Čileu je počeo ustanak protiv španske kolonijalne vlasti pod vođstvom Bernarda O”Iginsa, potonjeg čileanskog diktatora od 1817. do 1823.
1819 – Rođen je francuski fizičar Žan Bernar Leon Fuko, koji je s Armanom Ipolitom Lujem Fizoom izmjerio brzinu svjetlosti.
1851 – Izašao je prvi broj “Njujork tajmsa”. Osnivač dnevnog lista koji je brzo stekao veliki ugled bio je Henri Džervis Rejmond.
1905 – Rođena je švedsko američka filmska glumica Greta Luiza Gustafson, poznata kao Greta Garbo.
1931 – Japan je započeo rat sa Kinom napadom na Mandžuriju, danas sjeveroistočna Kina. Mandžurija je okupirana, a 18. februara 1932. proglašena je “nezavisnost” Carevine Mandžukuo. Na njeno čelo Japanci su doveli posljednjeg kineskog cara Pu Jia, čiji je položaj bio simboličan.
1934 – Sovjetski Savez je ušao u Društvo naroda.
1961 – U avionskoj nesreći iznad Sjeverne Rodezije, danas Zambija, poginuo je švedski doplomata, generalni sekretar UN od 1953. Hjalmar Agne Dag Hamaršeld, doktor filozofije i akademik. Smrt, pod okolnostima koje nisu rasvjetljene, prekinula Hamaršeldovu misiju rješavanja krize u Kongu. Posthumno mu je dodijeljena Nobelova nagrada za mir.
1973 – U UN su primljene Istočna i Zapadna Njemačka i Bahami.
1978 – Zbog egipatsko-izraelskog sporazuma u Kemp Dejvidu, ostavke su u znak protesta podnijeli šef diplomatije Egipta Ibrahim Kamel i ambasador u SAD Ašraf Gorbal.
1981 – U Francuskoj je ukinuta smrtna kazna.
1988 – Vojna hunta je oborila vladu predsjednika Burme, danas Mijanmar, Maunga Maunga, dan pošto je vojska u centru Ranguna pucala na prodemokratske demonstrante i ubila hiljade ljudi.
1993 – Oko 2.000 dobrovoljaca krenulo je u opkoljeni grad Suhumi, odgovarajući na apel predsjednika Gruzije Eduarda Ševardnadzea da se oružjem suprotstave separatistima u gruzijskoj autonomnoj republici Abhaziji.
2001 – Predsjednik SAD Džordž Buš potpisao je dokument kojim je odobrio vojnu akciju protiv odgovornih za terorističke napade na Njujork i Vašington sedam dana ranije.
2005 – U Avganistanu su održani parlamentarni i lokalni izbori, prvi put posle 1969. godine.
2013 – Državni dug SAD dostigao je nivo od 73 odsto bruto društvenog proizvoda (BDP), što je maksimum u istoriji te zemlje, ako se izuzme vrijeme Drugog svjetskog rata, navedeno je u izvještaju Budžetskog komiteta Kongresa. Krajem 2007. nivo državnog zaduženja bio je 50 odsto niži.