Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 25.04.2021. godine od 8:00 sati do 26.04.2021. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Dvije intervencije bužimskih vatrogasaca (šumski požari u MZ Jusufovići i MZ Varoška Rijeka)
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na putu Bužim-Radoč
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratila 31 osoba
INFORMACIJA O SITUACIJI VEZANOJ ZA COVID-19 NA PODRUČJU OPĆINE BUŽIM
- Ukupno aktivnih zaraženih osoba 20
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Povremeni problemi sa vodosnabdijevanjem u MZ Konjodor
- Snabdijevanje električnom i telekomunikacijskim vezama uredno
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 26. 04. 2021. u 09 : 30 sati
Zbog neophodnih radova na autoputu A-1 u blizini naplatnog mjesta Sarajevo sjever zatvorene su preticajne trake u oba smjera. Vozače na ovoj dionici molimo za pojačan oprez.
Danas do 20 sati izvodit će se radovi u tunelu Karaula na dionici Olovo-Kladanj. Saobraćaj će za vrijeme radova biti preusmjeren obilazno, starom cestom.
Zbog radova u tunelu Čaklovići na dionici Tuzla-Kalesija (Simin Han-Caparde) saobraćaj se od 22 do 06 sati obustavlja i preusmjerava na alternativni pravac preko Dubrava. Tokom dana, putnička vozila iz smjera Tuzle saobraćaju kroz tunel, a iz smjera Kalesije obilaznicom oko tunela. Teretna vozila se i tokom dana usmjeravaju na put preko Dubrava.
U toku su radovi u tunelu Crnaja na dionici Konjic-Jablanica, gdje se tokom dana saobraća naizmjenično, jednom trakom, uz regulaciju semaforima, dok se u noćnim satima (23-04:30 sati) saobraćaj kroz tunel obustavlja.
I dalje je zbog radova obustavljen saobraćaj u tunelu Jasen na magistralnom putu Prozor-Jablanica. Putnička i manja teretna vozila saobraćaju obilaznicom oko tunela, dok se vozila preko 7,5 tona (sa izuzetkom autobusa) usmjeravaju na alternativne pravce: Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Tomislavgrad-Kupres-Bugojno i Mostar-Sarajevo-Busovača-Novi Travnik-Bugojno.
Od ostalih puteva sa aktuelnim radovima izdvajamo puteve: Doboj-Tuzla (dionici Stjepan Polje-Orahovica), Stolac-Hutovo (mjesto Cerovica), Posušje-Tomislavgrad (naselje Čitluk) i Banovići-Ribnica (na izlazu iz Banovića).
Saobraća se po pretežno suhom kolovozu, a vozače upozoravamo na učestale odrone i savjetujemo oprezniju vožnju.
Zbog brojnih odrona i opasnosti od klizišta na magistralnom putu Brod na Drini-GP Hum/Šćepan Polje putnička vozila saobraćaju otežano, dok je za teretna vozila obustavljen saobraćaj.
Na graničnim prelazima trenutno se ne čeka duže od 30 minuta.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
26.4.2021.
Temperature zraka izmjerene u 08:00 sati (°C): Bjelašnica 0; Bugojno, Drvar i Ivan-sedlo 6; Bihać, Jajce, Livno i Sarajevo 7; Sanski Most i Stolac 8; Doboj, Gradačac i Grude 9; Banja Luka, Bijeljna i Tuzla 10; Prijedor i Trebinje 11; Mostar i Zenica 12; Neum 14°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 944Pa, za 5hPa je veći od normalnog i opada.
Danas u Bosni i Hercegovini sunčanije prije podne. Povećanje oblačnosti u drugoj polovini dana. Slaba kiša se očekuje u večernjim satima. Vjetar slab do umjerene jačine većinom južnog smjera. U sjevernim i sjeveroistočnim područjima vjetar istočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 16 i 22°C.
U Sarajevu prije podne pretežno sunčano. U drugoj polovini dana povećanje oblačnosti. Slaba kiša se očekuje krajem dana. Najviša dnevna temperatura zraka oko 20°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Ponedjeljak 26.04.2021. godine
Biometeorološke prilike postepeno će se pogoršavati. Prije podne će biti ugodnije, u drugom dijelu dana, usljed jačanja južnog strujanja i promjene vremena, tegobe kod osjetljivih osoba će se pojačati. Moguće su reakcije poput malaksalosti, glavobolje, nervoze, reumatskih i bolova na mjestima ozljeda. Preporučljivo je umanjiti aktivnosti.
1607. Kapetan John Smith doveo je u Cape Henry u Virdžiniji koloniste koji su osnovali prvo stalno britansko naselje u Americi.
1711. Rođen britanski filozof škotskog porijekla David Hume, preteča klasičnih engleskih ekonomista i autor kvantitativne teorije novca.
1812. Rođen njemački industrijalac Alfried Krupp, koji je prvi počeo praviti topove od livenog čelika i vrlo brzo stekao monopol u snabdijevanju oružjem većeg broja evropskih zemalja. Koncern Krupp bio je glavni snabdjevač oružjem Njemačke u Prvom i Drugom svjetskom ratu. Međunarodni vojni sud u Nürnbergu osudio je 1948. Kruppovog potomka na 12 godina zatvora i konfiskaciju imovine.
1828. Rusija objavila rat Turskoj u znak podrške Grčkoj u borbi za nezavisnost.
1915. Italija tajno potpisala Londonski ugovor s Velikom Britanijom, Rusijom i Francuskom i prešla u Prvom svjetskom ratu na stranu sila Antante, uz obećanje da će dobiti Tirol, Trst, Goricu, Istru, dijelove Dalmacije i Albanije.
1937. Da bi pomogli generalu Francu u vrijeme Španskog građanskog rata, Hitlerovi avioni bombardovali su španski grad Guernicu. Razaranje ovog grada inspirisalo je Pabla Picassa da naslika čuvenu “Guernicu”, apokaliptični prikaz građanskog rata.
1945. Uhapšen maršal Henri Philippe Pétain, šef francuskog kolaboracionističkog režima sa sjedištem u Vichyju u Drugom svjetskom ratu. Osuđen je na smrt zbog izdaje, ali mu je zbog ranijih zasluga i starosti kazna preinačena u doživotnu robiju.
1954. U Genevi je počela konferencija o Indokini kojom je okončana francuska dominacija u tom dijelu svijeta. SAD nisu prihvatile rezultate skupa, pa je u junu 1954. diktator Ngo Din Dijem, uz podršku SAD-a, postao premijer Južnog Vijetnama.
1962. Američkom raketom iz Cape Canaverala lansiran prvi britanski satelit – Ariel 1.
1964. Tanganjika, Zanzibar i Pemba osnovali Ujedinjenu republiku Tanganjike i Zanzibara, koja je 29. oktobra 1964. promijenila naziv u Tanzanija.
1984. Na Floridi umro američki džez-muzičar i vođa orkestra William Count Basie. Članovi njegovog orkestra (1937) bili su i trubač Buck Clayton i pjevačica Billie Holiday.
1986. Eksplodirao četvrti blok nuklearne centrale u Černobilju u Ukrajini. Radioaktivni oblaci prekrili su gotovo cijelu Evropu, a posljedice ove do sada najveće nuklearne katastrofe još se ispituju. Nuklearna centrala trajno je zatvorena 15. decembra 2000.
1994. U Južnoj Africi održani prvi izbori na kojim su učestvovali i crnci i bijelci i koji su označili kraj režima aparthejda.
1997. Nakon 37 godina iz Španije u Sarajevo preneseni posmrtni ostaci vrhbosanskog nadbiskupa Ivana Šarića. Sahranjen u kripti zavjetne crkve Sv. Josipa na Marindvoru.
1998. U saobraćajnoj nesreći na magistralnom putu M-17 na dionici Mostar – Jablanica, u mjestu Drežnica, poginuo brigadni general Arif Pašalić, komandant Prve mostarske brigade i Četvrtog korpusa Armije BiH.
2002. Bivši učenik gimnazije Robert Steinhäuser (19) upao je u gimnaziju u mjestu Erfurt u Njemačkoj i iz vatrenog oružja ubio 16 učenika i učitelja, nakon čega je izvršio samoubistvo. Ubistva je izvršio iz osvete što je izbačen iz škole.
2005. Sirija iz Libana povukla posljednje vojnike nakon 30 godina vojnog prisustva u toj zemlji.