SERVISNE INFORMACIJE ZA PONEDJELJAK 31.08.2020.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 30.08.2020. godine od 8:00 sati do 31.08.2020. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Jedno narušavanje javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

  • Jedna saobraćajna nezgoda (materijalna šteta bez povrijeđenih lica)

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 20 osoba

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Prekidi – redukcije u isporuci pitke vode sa izvorišta Musići
  • Snabdijevanje električnom energijom  uglavnom uredno

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 31. 08. 2020. u 07 : 30 sati

Brojne su dionice gdje je zbog sanacionih radova izmjenjen režim saobraćanja. Vozače savjetujemo da na svim putnim pravcima voze oprezno, da drže odstojanje između vozila i da izbjegavaju rizična preticanja.

Na magistralnom putu Ljubinje-Trebinje (na dionici od Ljubinja do skretanja za Ravno), svakim danom (osim nedjelje) saobraćaj se obustavlja u vremenu od 08 do 14 sati. Za vrijeme obustave vozila se preusmjeravaju na put Stolac-Berkovići-Bileća-Trebinje.

Saobraćaj je zbog radova obustavljen u tunelu Jasen (Prozor-Jablanica). Putnička i manja teretna vozila saobraćaju obilaznicom oko tunela, dok se teretna vozila preko 7,5 tona (sa izuzetkom autobusa) usmjeravaju na alternativne pravce: Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Tomislavgrad-Kupres-Bugojno i Mostar-Sarajevo-Busovača-Novi Travnik-Bugojno.

Obustava saobraćaja na snazi je i u tunelu Vinac (Jajce-Donji Vakuf), a vozila na ovoj dionici saobraćaju obilaznicom oko tunela.

Zbog radova na mostu u mjestu Reljevo (Jošanica-Rajlovac), kao i na mostu preko rijeke Drine u Goraždu (R-448), saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.

Radovi na sanaciji mostova u toku su i na putnim pravcima: Tarčin-Konjic (kod mjesta Zukići), Olovo-Semizovac (dva mosta preko Ljubine), Pelagićevo-Srebrenik (u mjestu Špionica), kao i na petlji Blatuša, kod Zenice, a na tim lokacijama saobraća se usporeno.

Izdvajamo i ostale dionice gdje se izvode sanacioni radovi i gdje se saobraća usporeno: Jablanica-Mostar, Šićki Brod-Srebrenik, Livno-Kamensko, Šešlije-Modriča, Grude-Posušje-Rakitno i Kobiljača-Kiseljak-Busovača.

Na graničnim prelazima zadržavanja su do 30 minuta. Na graničnom prelazu Hum/Šćepan Polje nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru, dok je granični prelaz Deleuša zatvoren zbog radova. Na GP Metaljka (Čajniče-Pljevlja) moguć je ulazak u Crnu Goru u vremenu od 07 do 19 sati.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

31.8.2020.

Jutros je na zapadu i sjeverozapadu Bosne oblačno vrijeme sa pljuskovima i grmljavinom. U ostatku naše zemlje sunčano uz malu do umjerenu oblačnost.

Temperature zraka u 08 sati (°C): Bjelašnica 14; Bugojno 16; Drvar, Ivan Sedlo, Zenica 17; Bihać, Sanski Most, Sarajevo 19; Grude, Široki Brijeg, Tuzla 20; Mostar 21; Livno 23; Gradačac 25; Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 941 hPa, za 1 hPa je viši od normalnog i opada.

Danas će na istoku, sjeveroistoku Bosne i u Hercegovini prije podne preovladavati sunčano vrijeme, uz postepeno naoblačenje tokom dana. U ostatku zemlje pretežno oblačno. Kiša, pljuskovi i grmljavina očekuju se na zapadu i sjeverozapadu Bosne, a prema kraju dana ili u večernjim satima u većini područja. Obilnije padavine u Krajini i dijelovima centralne Bosne. Vjetar slab do umjeren, u većem dijelu Bosne sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini jugozapadni. Dnevna temperatura od 24 do 30, na istoku i sjeveroistoku Bosne do 32. U Hercegovini dnevna temperatura zraka od 30 do 34 °C.

U Sarajevu sunčano vrijeme uz postepeno naoblačenje poslije podne. Kiša je moguća prema kraju dana ili u večernjim satima. Dnevna temperatura oko 32 °C.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Pogoršanje vremena, koje će se postepeno širiti sa zapada prema ostatku zemlje, uslovljava lošiju opštu sliku. Moguće su meteoropatske reakcije poput glavobolje, nervoze, dekoncentracije, reumatskih i bolova na mjestima ozljeda. Hronični bolesnici trebali bi umanjiti aktivnosti. Sa noćnim satima, biometeorološke prilike dodatno će se pogoršati.

12. Rođen rimski car Kaligula, zapamćen kao jedna od najgrotesknijih historijskih ličnosti. Njegove ekstravagancije, poput navodne namjere da svog konja proglasi konzulom, doprinijele su da ga smatraju ludim. Vladao je od 37. do 41. godine, kada je ubijen u zavjeri pretorijanaca.
1290. Kralj Edward I objavio proklamaciju o progonu Jevreja iz Engleske.
1907. U Petrogradu potpisan englesko-ruski sporazum kojim su Velika Britanija i Rusija podijelile interesne sfere u Perziji, Afganistanu i na Tibetu.
1944. Sovjetske trupe i tenkovi ušli u Drugom svjetskom ratu u glavni grad Rumunije – Bukurešt.
1949. U Philadelphiji rođen Richard Tiffany Gere, američki glumac.
1957. Malaja (Malezija) stekla nezavisnost.
1962. Trinidad i Tobago postao nezavisna država u okviru Britanskog Commonwealtha.
1969. U avionskoj nesreći poginuo američki bokser Rocky Marciano, bivši svjetski šampion u teškoj kategoriji. Titulu je osvojio 1952. pobjedom nad američkim bokserom Joeom Walcottom, a iz ringa se povukao nepobijeđen 1956.
1980. Poljski radnički lideri potpisali su, nakon dvomjesečnog štrajka, sporazum s vladom o pravu na štrajk i priznavanju sindikata Solidarnost, a Poljska je postala prva zemlja sovjetskog bloka u kojoj je dozvoljen rad jednog nezavisnog sindikata.
1983. U Manili sahranjen vođa filipinske opozicije Benigno Aquina u prisustvu više od milion ljudi. Ubijen je deset dana ranije na aerodromu u Manili prilikom povratka iz izbjeglištva u SAD-u, čime je filipinski diktator Ferdinand Marcos uklonio najozbiljnijeg protivkandidata na izborima 1984.

1986. U Perry Greenu umro Henry Moore, jedan od najvećih engleskih vajara 20. vijeka. Njegove skulpture nalaze se na mnogim javnim mjestima, kao što su zgrada UNESCO-a u Parizu i “Lincoln” centar u New Yorku.

1986. Umro Urho Kekkonen, najistaknutiji finski političar poslije Drugog svjetskog rata. Kao predsjednik Finske (1956-1982) i pobornik miroljubive politike i svestrane saradnje među državama, značajno je doprinio održavanju Konferencije o evropskoj bezbjednosti i saradnji (KEBS, kasnije OSCE) 1975. u Helsinkiju.
1991. Uzbekistan i Kirgistan proglasili nezavisnost od SSSR-a, čime se broj republika koje su izašle iz Sovjetskog saveza popeo na deset.
1994. Trupe bivšeg SSSR-a formalno su okončale poluvjekovno vojno prisustvo u bivšoj Istočnoj Njemačkoj i na Baltiku, ceremonijom kojoj su prisustvovali predsjednik Rusije Boris Jeljcin i kancelar Njemačke Helmut Kohl.

1997. U automobilskoj nesreći u Parizu poginula britanska princeza od Velsa Diana Spencer, bivša supruga britanskog prestolonasljednika princa Charlesa. U nesreći su život izgubili i njen pratilac Dodi al-Fayed i vozač Henri Paul.
2003. Kenija ukinula zabranu rada Mau mau pokretu, koji je pedesetih godina prošlog vijeka inicirao proteste protiv britanskih kolonista.
2005. Oko 1.100 ljudi poginulo, a više od 460 povrijeđeno u stampedu koji je izbio među šiitskim vjernicima na mostu preko rijeke Tigar u Bagdadu zbog glasina da će bombaš samoubica aktivirati eksploziv.
2017. U urušavanju petospratne zgrade u centru Mumbaja u Indiji poginule 33 osobe, a više desetina povrijeđeno.

By admin