SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDA  04. 10. 2017.

Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 03.10.2017. godine od 08:00 sati do 04.10.2017. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Nije bilo intervencija bužimskih vatrogasaca

SAOBRAĆAJ

  • Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Jedna saobraćajna nesreća (jedno lice zadobilo lakše tjelesne povrede)

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 21 pacijent, od kojih je 2 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bila je Sanela dr. Mašović.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje uglavnom uredno, uz napomenu JKP KOMB da je usljed padavina doslo do zamućenja izvorišta te voda nije ispravna za piće.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 04. 10. 2017. u 06 : 30 sati

Zbog saobraćajne nezgode koja se dogodila u mjestu Ljubina, na magistralnom putu M-18 Sarajevo-Olovo, saobraćaj je obustavljen do završetka policijskog uviđaja.

U sjevernim i sjeverozapadnim krajevima naše zemlje vozi se po mokrom i klizavom kolovozu, pa vozače pozivamo na pojačan oprez.

Magla u jutarnjim satima mjestimično smanjuje vidljivost u višim predjelima, kao i u kotlinama i uz riječne tokove.

Na dionicama koje prolaze kroz usjeke i preko planinskih prevoja, upozoravamo na moguće odrone zemlje ili kamenja.

Danas se izvode radovi na asfaltiranju regionalnog puta R-469 Živinice-Međaš. U vremenu od 08 do 16 sati, dolazi do povremenih obustava saobraćaja.

Obustava saobraćaja aktuelna je i na magistralnom putu M-5 Sarajevo-Pale, gdje je u toku sanacija tunela Kalovita Brda. Saobraćaj se na ovoj dionici odvija obilaznicom u neposrednoj blizini tunela.

Sanacioni radovi usporavaju odvijenje saobraćaja na magistralnom putu M-17, kod gradskog mosta u Konjicu, kao i u mjestu Donji Hadžići. Tokom dana, na oba lokaliteta saobraća se jednom trakom-naizmjenično.

Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.

U toku su radovi u Hrvatskoj na GP Stara Gradiška-Bosanska Gradiška, zbog čega je tokom dana moguće sporije saobraćanje.

PROGNOZA VREMENA

Danas  u Bosni i Hercegovini prije podne, pretežno oblačno vrijeme sa slabom kišom u centralnim, istočnim i zapadnim područjima Bosne. Tokom dana, postupan prestanak padavina i smanjenje oblačnosti. Nešto manje oblačnosti i sunčanije očekuje se na jugu zemlje. Vjetar slab promjenljivog smjera. Jutarnja temperature od 8 do 13, na jugu od 12 do 16, a najviša dnevna od 17 do 22, na jugu do 25 stupnjeva. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

Srijeda 04.10.2017. godine Biometeorološka prognoza je relativno povoljna. Nakon tmurnog i kišovitog jutra, izraženije u Bosni, drugi dio dana će biti ugodniji, uz postepenu stabilizaciju vremenskih prilika. Tegobe kod osjetljivih osoba djelimično će se umanjiti. Na jugu će uz više sunca opšta slika biti ljepša.

NA DANAŠNJI DAN

1824 – Donijet je prvi ustav Meksika kao suverene države.  Proces osamostaljivanja započeo je 1810, kada je proglašena suverenost, priznata konačno 1821. godine.

1830 – Belgija je proglasila nezavisnost. Do Napoleonovih ratova ona se nalazila pod Habzburzima. Od Bečkog kongresa 1815. do 1830. Belgija je (kao i Luksemburg) sastavni dio Holandije (Nizozemske). Belgijanci su izraziti katolici, za razliku od protestantske Holandije, pa je u pozadini pobune iz 1830. bila i suprotnost te vrste.

1865 – Pruski kancelar Oto fon Bizmark i francuski car Napoleon III postigli su u Bijaricu (ekskluzivno ljetovalište na Atlantiku sjeverno od Pirineja) sporazum da Pruska preuzme vodeću poziciju među njemačkim državama od Habzburga (Austrije). Bizmarkova agresivna politika izazvala je 1870. rat u kojem je Nepoleon III doživio težak poraz, a Pruska je, djelimično i na ruševinama njegovog carstva, uspostavila ujedinjeno Njemačko carstvo (bez austrijskih zemalja).

1878 – Prva ambasada Kine otvorena je u SAD kada je ambasador Čen Lan Pin predao akreditive američkom predsjedniku Raterfordu Hejsu.

1957 – Sovjetski Savez je lansirao u orbitu oko Zemlje prvi vještački satelit “Sputnjik 1″, težak 83 kilograma, koji je leteo po eliptičnoj putanji do visine 900 kilometara. Sjedinjene Države bile su tada neprijatno iznenađene, pošto je satelit mogla u orbitu, da izbaci samo izuzetno snažna raketa, bitno jača od onih kojima su tada raspolagale SAD.

1965 – Izet Nanić je rođen u Bužimu, od majke Rasime i oca Ibrahima, kao drugi od sedam sinova. Osnovnu školu je završio u Bužimu sa odličnim uspjehom, a srednju vojnu (opštu) školu završio je u Zagrebu 1984. godine. Po završetku srednje škole upisuje Vojnu akademiju u Beogradu (smijer RV PVO) gdje provodi dvije godine (1984-1986) te jednu godinu u Sarajevu. Vojnu akademiju završava u Zagrebu 1987. godine. Izet Nanić je pao kao šehid u borbi za slobodu Republike Bosne i Hercegovine. Bužimljani i Krajišnici su njemu i bratu Nevzetu podigli spomenik u njihovoj rodnoj Nanića Dolini pokraj Bužima. Posthumno mu je dodijeljeno priznanje «Orden heroja oslobodilačkog rata» 1998. godine i unaprijeđen je u čin brigadnog generala. U znak sjećanja na tekovine oslobodilačkog rata u BiH, generala Izeta Nanića, 505. vitešku  brigadu 5. korpusa Armije RBiH i sve šehide u Bužimu se svake godine održava manifestacija pod nazivom «Slobodarski dani viteškog grada Bužima» u periodu od 4. do 15. augusta

1966 – Britanska afrička kolonija Basutolend stekla je nezavisnost pod nazivom Kraljevina Lesoto.

1970 – Pronađena je mrtva američka pevačica Dženis Džoplin, najpoznatija bijela pjevačica bluza šezdesetih godina 20. stoljeća. Uzrok smrti bila je prekomjerna doza narkotika.

1992 – Vlada Mozambika i pobunjenici potpisali su mirovni sporazum, čime je poslije 16 godina okončan građanski rat u toj afričkoj zemlji, do 1975. portugalskoj koloniji.

1993 – Potpredsjednik Rusije Aleksandar Ruckoj i lideri skupštine, raspuštene odlukom ruskog predsjednika Borisa Jeljcina 21. septembra 1993, predali su se vojnicima lojalnim Jeljcinu poslije desetočasovnog tenkovskog napada na skupštinsku zgradu (bijeli dom) i pogibije najmanje 300 ljudi.

2001 – Ruski avion tipa “tu-154″ sa 78 putnika i članova posade, koji je letio iz Izraela, greškom je oboren ukrajinskom raketom iznad Crnog mora tokom vojnih vježbi.

2002 – Američki taliban Džon Voker Lind osuđen je na 20 godina zatvora zbog učešća u oružanim operacijama protiv Amerikanaca.

2005 – Evropska unija započela je pregovore sa Turskom o članstvu.

2007 – Prilikom pada aviona tipa “Antonov 26″ na predgrađe Kingasani, u neposrednoj blizini aerodroma Ndili u Kongu poginulo je 39 ljudi. Avion se srušio tri sata pošto je uzleteo sa aerodroma u Kinšasi, porušivši pri tom šest kuća. Pripadao je kongoanskoj kompaniji “Afrika Uan”, kojoj je inače zabranjeno da leti nad zemljama Evropske unije iz bezbjednosnih razloga.

2013 – Umro je legendarni vijetnamski general Vo Ngujen  Ðap, glavni strateg borbe koja je okončana pobjedom u Vijetnamskom  ratu protiv SAD. General s nadimkom “crveni Napoleon” najzaslužniji je bio i za prethodni poraz francuskih kolonijalnih trupa kod Dijen Bijen Fua 1954, što je dovelo do propasti francuske kolonijalne imperije u Indokini.

 

By admin