SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 04. 07. 2018.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 03.07.2018.godine od 8:00 sati do 04.07.2018. godine do 8:00 sati na području općine Bužim.

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Na dijelu RP 401B Bužim – Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30. metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom.
  • Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
  • Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratio 18 pacijenata, od kojih je 4 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bio je Hivzo dr. Kurtanović.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Snabdijevanje vodom sa izvorišta Musići uredno
  • Snadbjevanje s vodom s izvorišta Pivnice je uredno.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 04. 07. 2018. u 07 : 25 sati

Na dionici autoputa A-1 Lepenica-Tarčin, zbog radova na potpornom zidu saobraća se preticajnom trakom, uz ograničenje brzine od 60 km/h. Zbog sanacije klizišta na dionici A-1 Lepenica-Sarajevo sjever, saobraćaj je kod tunela Igman preusmjeren u preticajnu traku, dok je na lokalitetu Treševine usporeno saobraćanje.

Zbog izvođenja neophodnih radova na dionici magistralnog puta M-16.1 Klašnice-Prnjavor (u mjestu Hrvaćani), na ukrštanju magistralnog puta sa autoputem u zoni vijadukta Crkvište, obustavljen je saobraćaj i preusmjeren na privremenu zaobilaznicu u neposrednoj blizini.

Radovi na deminiranju terena, aktuelni su radnim danima od 08 do 16 sati na magistralnom putu M-14.1 Bosanski Brod-Bosanski Šamac (u naselju Liješće) i M-14.2 Bosanski Šamac-Odžak (u mjesu Prud). U navedenom terminu dolazi do polusatnih obustava saobraćaja, uz 15 minutno propuštanje vozila.

U jutarnjim satima magla i niska oblačnost smanjuju vidljivost, pa vozače savjetujemo da voze maksimalno oprezno i da drže odstojanje između vozila.

Na graničnim prelazima jutros nema dužih zadržavanja. Zbog radova u Crnoj Gori, od 09 do 13 sati ne preporučuje se korištenje GP Deleuša.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Danas u Bosni umjereno, a poslije podne i pretežno oblačno vrijeme. U jutarnjim satima, nešto više oblačnosti očekuje se u centralnim i istočnim područjima, gdje mjestimično može pasti i malo kiše. U Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Tokom dana, razvojem oblačnosti, u većem djelu zemlje, nestabilno vrijeme sa pljuskovim i grmljavinom. U Posavini, padavine samo ponegdje, a na krajnjem jugu i bez padavina. Očakivana količina padavina od 10 do 20 l/m2, lokalno i do 30 l/m2. Vjetar slab do umjeren promjenljivog smjera, a na momente i pojačan. Jutarnja temperatura od 14 do 19, na jugu od 18 do 23, a najviša dnevna od 24 do 30, na jugu od 28 do 32 stupnja.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Srijeda 04.07.2018. godine Opšta slika će uz više sunca biti ljepša u Hercegovini i na zapadu. Tokom prijepodneva posvuda svježije i ugodnije, u drugom dijelu dana pojačan osjet sparine mogao bi uzrokovati probleme osjetljivim osobama, izraženije u centralnim dijelovima zemlje. Preporučljivo je umanjiti aktivnosti.

 

  1. – Kineski astronomi promatraju «novu zvijezdu», eksploziju supernove iza koje je ostala maglica Rakovica.

 

  1. – Engleski kralj Richard I Lavlje Srce i francuski kralj Philip II krenuli su u Treći krstaški rat. Njima se u tom ratu pridružio i njemačko-rimski car Frederick I Barbarossa.

 

  1. – Rođen je Murat III, sultan Osmanlijskog carstva.

 

  1. – U Parizu počela da radi prva u svijetu agencija za zapošljavanje.

 

  1. – Kongres predstavnika 13 američkih kolonija, pobunjenih protiv Velike Britanije, potpisao «Deklaraciju nezavisnosti», u kojoj su iznesene demokratske težnje nove nacije, i proglasio nezavisnost SAD. SAD su nezavisnost izvojevale 1781. pobjedom nad britanskom kolonijalnom vojskom.

 

  1. – Napoleon Bonaparta u pohodu na Egipat, tada tursku provinciju, zauzeo Aleksandriju.

 

  1. – U Londonu izlazi knjiga Lewisa Carrolla «Alisa u zemlji čuda».

 

  1. – SSSR sa Čehoslovačkom i Jugoslavijom potpisao «Konvenciju o definiciji agresora», koja je trebalo da omogući efikasnije otkrivanje agresorskih postupaka radi preuzimanja mjera posredstvom Društva naroda. To je bio prvi sporazum Jugoslavije i SSSR.

 

  1. – Umrla je Poljakinja Marie Curie, koja je dva puta dobila Nobelovu nagradu. Sa suprugom Pierreom je iz rude urana izdvojila nove elemente – radijum i polonijum. Prva je žena koja je stekla akademsku titulu pariske Akademije medicine i postala šef katedre za fiziku na Sorboni. Bila je osnivač i direktor Instituta za radijum u Parizu. S Pierreom je 1903. podijelila Nobelovu nagradu za fiziku, a 1911. sama dobila Nobelovu nagradu za hemiju. Poslije Pierreove smrti 1906. otkrila je radioaktivnost torijuma. U čast bračnog para Curie jedna mjerna jedinica u fizici dobila je naziv «kiri».

 

  1. – Politbiro Centralnog komiteta Komunističke partije Jugoslavije u Drugom svjetskom ratu u Beogradu donio odluku o oružanom otporu protiv njemačkog okupatora.

 

  1. – Pod nerazjašnjenim okolnostima u avionskoj nesreći u Gibraltaru poginuo je poljski general i političar Vladislav Sikorski, šef vlade u emigraciji i tokom Drugog svjetskog rata vrhovni komandant Poljskih oružanih snaga na Zapadu.

 

  1. – Filipini stekli nezavisnost, poslije 47 godina pod kolonizacijom SAD.

 

  1. – Sjeverna i Južna Koreja ugovorom se odrekle upotrebe sile u rješavanju sporova i načelno se saglasile da rade na ponovnom ujedinjenju Koreje mirnim putem, bez miješanja spolja.

 

  1. – Američko vasionsko samohodno vozilo «patfajnder» spušteno na Mars.

 

  1. – Japanska svemirska sonda «Nozomi» lansirana prema Marsu.

 

  1. – U cilju okončanja 18-godišnjeg građanskog rata, tokom kojeg je živote izgubilo blizu dva miliona ljudi, sudanska vlada prihvatila je libijsko-egipatsku mirovnu inicijativu. Međutim ona nije dovela do prekida rata.

 

By admin