Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 05.11.2019. godine od 8:00 sati do 06.11.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 19 pacijenata, od kojih je 3 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Sađida dr. Bajrović
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
- Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama i električnom energijom uglavnom uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 06. 11. 2019. u 09 : 00 sati
Obustava saobraćaja aktuelna je u tunelu Karaula na magistralnom putu Kladanj-Olovo, gdje su u toku sanacioni radovi. Za vrijeme ove obustave saobraćaj je preusmjeren preko starog prevoja Karaula.
Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana saobraća se dvosmjerno od 05 do 21 sat. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je u vremenu od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase koriste obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona preusmjeravaju se na alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Zbog izvođenja završnih radova na asfaltiranju od 08 do 16 sati obustavlja se saobraćaj na regionalnom putu Bijele Vode-Šabići na Bjelašnici. Saobraćaj se za vrijeme obustave preusmjerava na alternativne pravce.
Sporije zbog radova saobraća se i na magistralnim putevima: Sarajevo-Trnovo (u mjestu Krupac), Srebrenik-Orašje (u tunelu Ormanica), Doljani-Metković (između graničnih prelaza) i Ključ-Bosanski Petrovac (na prevoju Lanište).
Na putnom pravcu Turbe-Vlašić-Banja Luka vozače upozoravamo na jake udare vjetra. Pojačan oprez, posebno u planinskim predjelima savjetujemo i zbog učestalih sitnijih odrona zemlje ili kamenja. Kolovoz je pretežno mokar, a frekvencija vozila pojačana u gradskim centrima. Na svim dionicama savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu.
Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
06.11.2019.
Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica 4; Prijedor 9; Livno 10; Gradačac i Ivan Sedlo 11; Banja Luka, Doboj, Jajce i Tuzla 12; Bijeljina, Bugojno, Sokolac 13; Grude, Sanski Most, Sarajevo i Zvornik 14; Bihać, Srebrenica i Zenica 15; Široki Brijeg 16; Stolac i Trebinje 17; Mostar 18; Neum 21°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 931hPa, za 13hPa je ispod normale i raste.
Danas u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme. Djelomično vedro na području Krajine. U Bosni slaba kiša, više padavina u Hercegovini. Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugoistočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 14 i 20°C.
U Sarajevu oblačno, povremeno može padati slaba kiša. Najviša dnevna temperatura zraka oko 16°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Srijeda 06.11.2019. godine
Uz nestabilno, vjetrovito i povremeno tmurno vrijeme, mada bez izrazitih temperaturnih oscilacija, kod osjetljivih osoba moguće su nešto jače tegobe, ponajviše u vidu glavobolje, nervoze i dekoncentracije. Pri tome će opšta slika biti lošija u Hercegovini, pretežno zbog obilnijih padavina, u odnosu na ostatak zemlje.
355. – Rimski car Konstancije II je u Milanu proglasio Julijana za svog savladara-cezara.
1632. – Švedski kralj Gustav II Adolf, veliki vojskovođa i vojni reformator, poginuo u Tridesetogodišnjem ratu, u bici kod Licena, u kojoj je njegova vojska potukla snage Protivreformacije pod komandom generala Valenštajna.
1813. – Meksiko proglasilo nezavisnost od Španije.
1844. – Španija dala nezavisnost Dominikanskoj Republici.
1860. – Za predsjednika SAD izabran Abraham Lincoln. U januaru 1863. proglasio oslobađanje robova, tokom njegovog mandata vođen Američki građanski rat, od 1861. do 1865, u kom je Unija severnih država pobedila robovlasnički jug. Šest dana po završetku rata ubijen u pozorišnoj loži u atentatu koji je izvršio glumac J. V. Bat.
1861. – Američki građanski rat: Jefferson Davis je izabran za predsjednika Konfederacije američkih država.
1862. – Uspostavljena direktna telegrafska linija između New Yorka i San Francisca.
1880. – Charles Louis Alphonse Laveran, francuski mikrobiolog i dobitnik Nobelove nagrade za medicinu 1907, otkrio uzročnika malarije.
1896. – Počelo šesto službeno Svjetsko prvenstvo u šahu 1896/97. između Steinitza i Laskera.
1900. – Republikanac William McKinley pobjedio na predsjedničkim izborima u SAD-u.
1903. – SAD priznaje Panamu kao nezavisnu državu.
1906. – U Kopenhagenu osnovan Nordisk Film, najstarija danas djelujuća filmska kompanija na svijetu.
1911. – Francisco Madero, vođa revolucije protiv diktatora Porfirio Diaza, postao predsjednik Meksika.
1913. – Mahatma Gandhi je uhićen u Južnoj Africi.
1917. – Počela Oktobarska revolucija napadom na Zimski dvorac u Moskvi.
1918. – Osnovana Republika Poljska.
1923. – U SSSR-u uveden eksperimentalni kalendar sa sedmicom od pet dana.
1928. – Herbert Hoover postao novi predsjednik SAD.
1943. – U Drugom svjetskom ratu Sovjetska armija izbacila Nijemce iz Kijeva, koji su taj grad držali pod okupacijom više od dvije godine.
1957. – Felix Gailard postao premijer Francuske.
1968. – Počeli mirovni pregovori SAD i Vijetnama u Parizu.
1970. – Italija priznala Kinu i uspostavila s njom diplomatske odnose.
1975. – Marokanski je kralj Hasan II. potaknuo Zeleni marš, u kojem je 350.000 nenaoružanih Marokanaca krenulo u Zapadnu Saharu protiv španjolske kolonijalne vlasti.
1986. – Završava se šahovski turnir u Tilburgu, Holandija, pobedom Aleksandra Beljavskog.
1996. – U prijateljskoj fudbalskoj utakmici odigranoj na stadionu Koševo u Sarajevu, reprezentacija BiH pobijedila trostrukog svjetskog prvaka, reprezentaciju Italije, rezultatom 2-1. Golove za bh. tim postigli Hasan Salihamidžić i Elvir Bolić.
1999. – Rania, kraljica Jordana, posjetila sarajevsko naselje Grbavica, gdje je položila kamen temeljac za izgradnju Jordanskog islamskog centra.
1999. – Australijanci na referendumu s 55 odsto glasova odbacili predlog da britanski monarh kao šef države bude zamenjen republikanskim ustrojstvom države.
2001. – Medijski magnat, republikanac Majkl Blumberg, izabran za gradonačelnika Njujorka. Nasledio Rudolfa Đulijanija.
2002. – Ambasador Turske u BiH Ahmed Erozan otvorio u Tuzli Turski kulturni centar, prvi ovakve vrste u BiH.
2002. – 20 osoba poginulo kad se avion luksemburške kompanije Luxair srušio zbog jake magle pored aerodroma u Luksemburgu.