SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 13.03.2019.

SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 13. 03. 2019.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 12.03.2019.godine od 8:00 sati do 13.03.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim.

JAVNI RED I MIR

• Nisu zabilježeni slučajevi remećenja javnog reda i mira niti krivičnih djela
• Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
• Nije bilo saobraćajnih nezgoda

• ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 24 pacijenta, od kojih je 4 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Amra dr. Nanić.
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
• Snabdijevanje vodom sa izvorišta Musići uredno
• Snabdjevanje s vodom s izvorišta Pivnice (Sotonjak) je uredno uz napomenu da prema zadnjoj analizi vode ista nije za piće.
• Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)


Stanje na cestama 13. 03. 2019. u 06 : 30 sati
Kolovoz je jutros mjestimično vlažan, a zbog niske temperature upozoravamo na moguću poledicu. Poseban oprez savjetujemo u višim predjelima, kao i na mostovima i prilazima tunelima. Vidljivost je zbog magle smanjena na putnim pravcima: Žepče-Doboj, Teslić-Doboj-Gračanica, Kaonik-Kiseljak-Kobiljača, Kaonik-Vitez, Kupres-Šuica i Glamoč-Mlinište. Povećana je opasnost od odrona zemlje ili kamenja, posebno u usjecima, kao i na planinskim prevojima. Na svim putnim pravcima savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu. Podsjećamo da je posjedovanje zimske opreme zakonski obavezno.
Zbog radova na sanaciji odrona na magistralnom putu M-16 Banja Luka–Crna Rijeka u mjestu Dabrac, saobraća se jednom trakom naizmjenično.
Radovi na redovnom održavanju rasvjete izvode se na magistralnom putu M-4 Jelah-Doboj u mjestu Matuzići, gdje se saobraća jednom trakom.
Jednom trakom naizmjenično saobraća se i u tunelu Vranduk na magistralnom putu M-17 Zenica-Nemila, gdje su u toku sanacioni radovi.
Na dionici magistralnog puta M-16.4 Novi Travnik-Bugojno zbog radova na rekonstrukciji mosta, na snazi je zabrana saobraćaja za teretna vozila preko 7 tona ukupne mase. Alternativni pravac za ovu kategoriju vozila je Novi Travnik-Travnik-Donji Vakuf-Bugojno.
Na graničnim prelazima ne čeka se duže od 30 minuta.
Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja. Zbog radova u Hrvatskoj obustavljen je saobraćaj za sve kategorije vozila na graničnom prelazu Bosanski Novi-Dvor.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

13.3.2019.

Jutros je u našoj zemlji pretežno sunčano vrijeme. Po kotlinama Bosne ima magle ili niske naoblake.

Temperature zraka u 07 sati (°C): Bjelašnica, Sokolac -11; Drvar, Ivan Sedlo -6; Livno -5; Bugojno, Sarajevo -4; Sanski Most -3; Banja Luka, Doboj, Grude, Jajce, Prijedor, Široki Brijeg -2; Zenica -1; Bijeljina, Stolac, Zvornik 0; Brčko, Gradačac 1; Trebinje 2; Bihać 3; Mostar 5; Neum 6;

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati sunčano vrijeme uz postepeno naoblačenje tokom dana. Po kotlinama Bosne sa maglom ili sumaglicom. U večernjim satima ponegdje u Krajini i na zapadu Bosne se očekuje kiša u nižim, a snijeg i susnježica u višim područjima. Vjetar slab promjenljivog smjera. Dnevne temperature od 8 do 15 °C.

U Sarajevu pretežno sunčano uz postepeno naoblačenje poslije podne. Dnevna temperatura oko 9 °C

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Srijeda 13.03.2019. godine
Opšta slika će, uz povećanu naoblaku, biti nešto lošija u Krajini i na jugozapadu, u unutrašnjosti stabilnije i uz više sunca ugodnije u pojedinim dijelovima dana. Osjetno niže temperature u jutarnjim satima nepovoljno će djelovati na hronične bolesnike, stoga trebaju biti oprezniji, prikladno se odjenuti i ne izlagati se pretjeranim aktivnostima.

DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN

1325. – Asteci su osnovali svoju naseobinu Tenočtitlan, kasnije prijestonicu Asteškog carstva, na mjestu gde je današnji grad Siudad Meksiko.
1572. – Umro je hvarski pisac i plemić Petar Hektorović, autor spjeva “Ribanje i ribarsko prigovaranje“, jednog od najoriginalnijih djela renesansne književnosti.
1733. – Rođen je engleski hemičar i filozof Joseph Priestley, koji je otkrio kiseonik, amonijak, hlorovodonik, azot-oksid, ugljen-dioksid i sumpornu kiselinu. Bio je vatreni pristalica Francuske revolucije i ogorčeni protivnik ateizma prosvjetitelja – vjerovao je u besmrtnost duše. Djela: “Hartlijeva teorija o ljudskom duhu na principima asocijacije ideja”, “Slobodni razgovori o materijalističkim učenjima”, “Sokrat i Isus”, “Istorija i sadašnje stanje elektriciteta”.
1781. – Engleski astronom njemačkog porijekla William Herschel otkrio je Uran, sedmu planetu Sunčevog sistema.
1848. – Dan poslije masovnih demonstracija u Beču, pao je policijsko-apsolutistički režim kancelara Klemensa Metternicha. Kancelar je pobjegao u Veliku Britaniju, a hiljadama gnjevnih Bečlija koje su opkolile dvor car Ferdinand Prvi je obećao ustav.
1865. – Tokom Američkog građanskog rata, Kongres Konfederacije, pod predsjednikom Jeffersonom Davisom, žestokim protivnikom ukidanja ropstva, donio je zakon kojim je robovima dozvoljeno, u zamjenu za slobodu, da budu vojnici u južnjačkoj armiji.
1881. – U atentatu u Petrogradu ubijen je ruski car Alksandar II. Atentat su izvršili članovi tajnog udruženja “Narodna volja”.
1895. – U New Yorku je izgorjela laboratorija pronalazača Nikole Tesle i tako je nestala ogromna naučna baština koju je on godinama stvarao.
1946. – Snage jugoslovenske službe Državne bezbjednosti uhapsile su u selu Repuševići Dragoljuba Mihailovića Dražu, komandanta četničkih snaga u Drugom svjetskom ratu.
1975. – Umro je južnoslavenski pisac Ivo Andrić, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1961. godine. Studirao je književnost i istoriju u Zagrebu, Beču, Krakovu i Gracu, doktorirao istoriju u Gracu 1924. djelom “Razvoj duhovnog života u Bosni pod uticajem turske vladavine”. U Prvom svjetskom ratu je hapšen i interniran, između dva svjetska rata bio je ambasador Jugoslavije u Berlinu, a poslije Drugog svjetskog rata je živio u Beogradu. U mladosti je pisao pjesme (“Ex ponto”, “Nemiri”, “Lirika”). Pripovjedač snažne imaginacije i izuzetan poznavalac istorije Bosne, odlikovao se vanrednom čistotom jezika i brušenim stilom, prefinjenim psihološkim analizama, dubokim poniranjem u suštinske probleme egzistencije i umijećem da sugestivnom magijom riječi dočara ljudsku i društvenu panoramu minulih vijekova. Koristeći narodna predanja, legende, istorijsku faktografiju, bogatstvo mašte i osjećanja svijeta, podigao je monumentalnu književnu građevinu, posebno romanima “Na Drini ćuprija”, “Travnička hronika”, “Gospođica”, “Prokleta avlija”, “Omer-paša Latas” (nedovršen). Ostala djela: zbirke pripovijedaka “Nemirna godina”, “Žeđ”, “Jelena, žena koje nema”, “Znakovi”, “Deca”, “Kuća na osami”, putopisi i skice “Staze, lica, predeli”, meditativna proza “Znakovi pored puta”, “Eseji, kritike, članci I i II”, “Sveske”.
1986. – Kosmonauti Vladimir Solovjov i Leonid Kizim postali su prvi članovi posade sovjetske kosmičke stanice “Mir“.
1990. – Sovjetski parlament izglasao je okončanje 72-godišnjeg monopola na vlast Komunističke partije.
2000. – Pred Međunarodnim tribunalom za ratne zločine u Hagu počelo je suđenje generalu VRS Radislavu Krstiću, koji je optužen za “genocid, zločine prema čovječnosti i kršenje ljudskog prava i običaja ratovanja u Srebrenici”.

 

By admin