SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 20.11.2019.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 19.11.2019. godine od 8:00 sati do 20.11.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

    • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 20 pacijenata, nije bilo upućenih na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bio je Adis dr. Kauković

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
  • Snabdijevanje  telekomunikacijskim vezama i električnom energijom  uglavnom uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 20. 11. 2019. u 07 : 45 sati

Zbog saobraćajne nezgode koja se dogodila na magistralnom putu M-17 u Zenici, saobraćaj  je obustavljen i preusmjerava se gradskim ulicama.

Na smanjenu vidljivost zbog magle upozoravamo vozače na putnim pravcima: Bihać-Izačić, Bihać-Bosanski Petrovac i Bosanski Petrovac-Drvar.

Polusatne obustave saobraćaja uz 15 minutno propuštanje vozila, aktuelne su u vremenu od 07 do 16 sati, na magistralnom putu Jajce-Crna Rijeka kod mjesta Zdaljevac, gdje se izvode sanacioni radovi. Poslije 16 sati na ovoj lokaciji saobraća se jednom trakom, naizmjenično.

Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana saobraća se dvosmjerno od 05 do 21 sat. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je u vremenu od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase koriste obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona preusmjeravaju se na alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.

Sporije zbog radova saobraća se i na magistralnim putevima: Sarajevo-Trnovo (u mjestu Krupac), Srebrenik-Orašje (u tunelu Ormanica), Doljani-Metković (između graničnih prelaza), Kladanj-Stupari (u mjestu Stanovi) i Ključ-Bosanski Petrovac (na prevoju Lanište).

Kolovoz je pretežno mokar i klizav, a vozače upozoravamo i na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja. Na svim dionicama savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu stanju i uslovima na putu.

Podsjećamo da je na snazi zakonska obaveza posjedovanja zimske opreme.

Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

20.11.2019.

Jutros je u Bosni i Hercegovini oblačno sa kišom.

Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica 1; Ivan Sedlo i Sokolac 5; Sarajevo i Zenica 6; Bugojno, Drvar i Jajce 7; Banja Luka, Bihać, Doboj, Gradačac, Livno, Sanski Most, Tuzla i Zvornik 8; Bijeljina 9; Grude 11; Mostar, Stolac i Trebinje 12; Neum 13°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 937hPa, za 8hPa je ispod normale i opada.

Danas u Bosni i Hercegovini oblačno sa kišom. Vjetar slab do umjerene jačine jugoistočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 8 i 13°C, na jugu zemlje do 16°C.

U Sarajevu oblačno sa kišom prije podne. Najviša dnevna temperatura zraka oko 11°C.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Srijeda 20.11.2019. godine
Biometeorološka prognoza je loša. Pogoršanje praćeno padavinama kod većine hroničnih bolesnika i meteoropata uzrokovaće jačanje tegoba. Poželjno je ne izlagati se pretjeranim naporima. Krajem dana, opšta slika djelimično će se popraviti.

284. – Dioklecijan izabran za Rimskog imperatora.
1272. – Princ Edward biva okrunjen za kralja Engleske (nakon smrti njegovog oca Henryja III.
1531. – Zemaljskim mirom iz Kappela propisano je konfesionalno cijepanje Švicarske. Odluka o vjeri prepuštena je svakom kantonu. Katolici su ipak bili u prednosti jer su 11. oktobra kod Kappela pobijedili züriške reformatore.
1780. – Velika Britanija je objavila rat Holandiji, nakon što je utvrdila da holandski brodovi snabJdevaju američke pobunjenike francuskim i španskim oružjem.
1818. – Južnoamerički revolucionar i državnik Simon Bolivar objavio nezavisnost Venecuele od Španije.
1873. – Ujedinjeni rivalski gradovi Budim i Pešta i tako je nastala mađarska prijestonica Budimpešta.
1903. – Demonstracije u Beogradu protiv režima kralja Aleksandra Obrenovića.
1910. – Meksička revolucija: Francisco I. Madero se proglasio predsjednikom te pozvao na revoluciju i svrgavanje meksičke vlade.
1917. – Ukrajina je proglašena republikom.
1917. – Počela je bitka kod Kambreja u Prvom svjetskom ratu.
1919. – U Berlinu ilegalno počeo Prvi međunarodni kongres omladinskih organizacija 13 zemalja na kojem je osnovana Komunistička omladinska internacionala.
1923. – Garrett Morgan je patentirao prvi automatski semafor.
1924. – U Turskoj je ugušena pobuna Kurda, čija je teritorija ugovorom u Lozani poslije Prvog svjetskog rata, podijeljena između nekoliko država.
1945. – U Nirnbergu je pred Međunarodnim vojnim sudom počelo suđenje nacističkim ratnim zločincima u Drugom svjetskom ratu, na kojem je prvi put u historiji jedan međunarodni forum osudio agresiju kao zločin protiv čovječanstva i kaznio vinovnike. Poslije deset mjeseci, 12 optuženih osuđeno je na smrt, trojica na doživotnu robiju, četvorica na zatvor od 10 do 20 godina, a trojica su oslobođena.
1945. – Saveznička Kontrolna komisija dozvolila preseljenje šest miliona Nijemaca iz Austrije, Poljske i Mađarske u Zapadnu Njemačku.
1947. – Princeza Elizabeta se udala za poručnika Philipa Mountbattena u Westminsterskoj Opatiji u Londonu.
1952. – Prvi zvanični putnički let preko Sjevernog pola iz Los Anđelesa u Kopenhagen.
1959. – Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila Deklaraciju o pravima djeteta, kojom su proklamovana jednaka prava za svu djecu, bez obzira na rasu, vjeru, porijeklo i spol.

1959. – U Stokholmu su Velika Britanija, Norveška, Švedska, Danska, Austrija, Portugal i Švajcarska potpisale konvenciju o formiranju EFTA (Evropsko udruženje slobodne trgovine).
1962. – Predsjednik SAD John Kennedy ukinuo američku blokadu Kube, čime je formalno okončana Kubanska raketna kriza.
1966. – Premijera kazališne predstave Cabaret u New Yorku.
1980. – U Kini je počelo suđenje «četvoročlanoj bandi», koju je predvodila Đang Ćing, udovica predsjednika Mao Cedunga. Oni su optuženi za izdaju i zločine tokom Kulturne revolucije 1966-76.
1983. – 100 millijuna ljudi je gledalo kontroverzni TV-film «Dan poslije». Film oslikava početak nuklearnog rata.
1985. – Microsoft je lansirao svoj prvi Windows 1.0, naslednika MS-DOS sistema. Windows 1.0 zahtijevao je dvije diskete, 256 kilobajta memorije i grafičku kartu. Ako ste željeli da simultano radite na više programa, bio vam je potreban PC sa hard diskom i 512 kilobajta memorije.
1994. – Vlada Angole i UNITA-ini pobunjenici u Zambiji potpisuju Protokol iz Lusake te time završava građanski rat koji je trajao 19 godina (no, 1995. se lokalne borbe nastavljaju).
1995. – Na predsjedničkim izborima u Poljskoj kandidat ljevice, bivši komunista Aleksandar Kvasnjevski pobijedio je dotadašnjeg šefa države Leha Valensu.
1998. – Lansirana Zarya, prvi modul Međunarodne Svemirske Postaje.
1998. – Lalibanski sud u Afganistanu oslobodio Osamu bin Ladena optužbe za bombaške napade na američke ambasade u Keniji i Tanzaniji.
1999. – NR Kina lansirala svoju prvu svemirsku letjelicu.
2001. – Na opštim izborima u Danskoj socijaldemokrate su prvi put poslije 80 godina izgubile vlast. Pobijedili su liberali Andersa Foga Rasmusena.
2002. – Savjet za radiodifuziju Turske predložio je državnom radiju i televiziji da počnu sa emitovanjem emisija na, ranije zabranjenom, kurdskom jeziku, što je korak napred ka članstvu u EU.
2003. – Detonirano nekoliko bombi u turskom Istanbulu. Bombe su uništile Britanski konzulat.
2003. – Michael Jackson uhićen zbog navodnog seksualnog iskorištavanja maloljetnika.

By admin