Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 20.04.2021. godine od 8:00 sati do 21.04.2021. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na putu Bužim-Radoč
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Jedna saobraćajna nezgoda (materijalna šteta)
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratila 54 osoba
INFORMACIJA O SITUACIJI VEZANOJ ZA COVID-19 NA PODRUČJU OPĆINE BUŽIM
- Nema podataka
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Povremeni problemi sa vodosnabdijevanjem u MZ Konjodor
- Snabdijevanje električnom i telekomunikacijskim vezama uredno
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
21.4.2021.
Temperature zraka izmjerene u 08:00 sati (°C): Bjelašnica -4; Ivan-sedlo 2; Bihać, Bugojno, Jajce, Livno, Prijedor i Sanski Most 4; Banja Luka, Drvar, Sarajevo i Zenica 5; Trebinje 6; Doboj i Grude 7; Bijeljina, Mostar i Stolac 8; Gradačac i Neum 10°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 944Pa, za 5hPa je veći od normalnog i raste.
Danas u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Prolazno slaba kiša u jutarnjim satima u centralnim, istočnim i sjeveroistočnim područjima. U drugoj polovini dana širom zemlje su izgledni slabi lokalni pljuskovi. Vjetar slab do umjerene jačine zapadnog i jugozapadnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 12 i 19°C.
U Sarajevu djelomično vedro. Malo kiše može pasti u jutarnjim satima i poslije podne. Najviša dnevna temperatura zraka oko 15°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Srijeda 21.04.2021. godine
Bimeteorološka prognoza je povoljnija u odnosu na protekli period. Stabilnije vrijeme, uz umjerene temperature zraka, ugodno će djelovati na većinu populacije, a hronični bolesnici i meteoropate ne bi trebali imati jačih tegoba. Povremeni sunčani intervali, dodatno će popraviti opštu sliku. Manje poteškoće u vidu promjene raspoloženja, glavobolje, moguće su kod osjetljivijih osoba u poslijepodnevnim satima, pretežno zbog lokalno izraženije nestabilnosti i pljuskova.
753. p.n.e. Romul je, prema historičaru Marku Terentiju Varonu, osnovao Rim.
1509. Umro engleski kralj Henry VII, osnivač dinastije Tudor. Njegovim dolaskom na prijesto 1485. okončan je četrdesetogodišnji rat između dinastija Lancaster i York, poznat pod nazivom Rat dviju ruža.
1816. Rođena engleska književnica irskog porijekla Charlotte Brontë, koja se proslavila prvim romanom “Jane Eyre”.
1836. Teksašani porazili Meksikance u bici kod San Jacinta, što je omogućilo nezavisnost Teksasa, koji je 1845. ušao u sastav SAD-a.
1856. Australija prva u svijetu uvela osmosatni radni dan.
1910. Umro američki pisac Mark Twain, poznat po romanima “Doživljaji Toma Sawyera” i “Doživljaji Huckleberry Finna”.
1918. Poginuo njemački pilot Manfred von Richthofen, poznat kao Crveni Baron, koji je u Prvom svjetskom ratu oborio 80 aviona.
1941. Šefovi diplomatija Njemačke i Italije Joachim von Ribbentrop i grof Galeazzo Ciano u Drugom svjetskom ratu dogovorili se o podjeli Jugoslavije na njemačko i italijansko područje.
1946. Umro engleski ekonomist John Maynard Keynes, poznat po djelu “Opća teorija zaposlenosti, kamata i novca” koje je donijelo radikalan preokret u ekonomskoj teoriji.
1960. Prijestonica Brazila premještena je iz Rio de Janeira u Brasiliju.
1967. Vojnim pučem u Atini uspostavljen je režim grčkih pukovnika koji su sedam narednih godina provodili vojnu diktaturu u Grčkoj.
1971. Umro Francois Duvalier Papa Doc, predsjednik Haitija od 1957. godine. Diktatorski režim održavao je uz pomoć gangsterske milicije.
1993. Vrhovni sud Bolivije osudio je na 30 godina zatvora bivšeg diktatora Luisa Garcíju Mezu zbog masovnih ubistava i kršenja ustava.
1996. U selu Gehi-ču, oko 30 km od Groznog, ubijen je čečenski predsjednik Džohar Musajevič Dudajev pomoću satelitski navođenih projektila dok je koristio mobilni telefon, što je omogućilo ruskom izviđačkom avionu Su-24 da otkrije njegovu lokaciju.
1996. Koalicija lijevog centra Maslinovo drvo pobijedila je na izborima u Italiji. To je bila prva pobjeda ljevice u Italiji od Drugog svjetskog rata.
1997. Prvi kineski vojnici ušli su u Hong Kong u okviru priprema za prelazak te britanske kolonije 1. jula pod suverenitet Kine.
1999. U vazdušnim napadima NATO-a na SR Jugoslaviju pogođeni su poslovna zgrada Ušće u Novom Beogradu i Žeželjev most na Dunavu u Novom Sadu.
2003. U svom domu Carry-le-Rouet, na jugu Francuske, umrla Nina Simone, američka džez-pjevačica, čiji su singlovi “I Love Porgy”, “To Love Somebady” i drugi dostigli milionski tiraž. Bila je veliki borac za prava crnaca.
2004. Bivši izraelski nuklearni tehničar Mordechai Vanunu izašao je iz zatvora Ashkelon, na jugu Izraela, u kojem je proveo 18 godina, od čega 11 u samici zbog izdaje. On je otkrio izraelski program razvoja nuklearnog oružja.
2010. U Barceloni umro Juan Antonio Samaranch, dugogodišnji predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta – od 16. jula 1980. do 2001. godine. Naslijedio ga je Belgijanac Jacques Rogge.