Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 24.10.2017.godine od 08:00 sati do 25.10.2017. godine do 08:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
- Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Nije bilo saobraćajnih nesreća
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratio 22 pacijenta, od koji je 2 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bio je Adis dr. Kauković.
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje uglavnom uredno, uz napomenu JKP KOMB da prilikom posljednjeg uzorkovanja izvorišta voda nije bila ispravna za piće.
- Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 25. 10. 2017. u 07 : 50 sati
Ovoga jutra na većini putnih pravaca saobraća se po mokrom ili vlažnom kolovozu, zbog čega savjetujemo maksimalno opreznu vožnju. Upozoravamo na moguće odrone zemlje ili kamenja, posebno na dionicama koje prolaze kroz usjeke, kao i preko planinskih prevoja. U južnim i jugozapadnim krajevima naše zemlje kolovoz je suh, a vozačima skrećemo pažnju na učestale jake udare vjetra.
I dalje traju radovi u tunelu Kalovita Brda na magistralnom putu M-5 Sarajevo-Pale (dionici Ljubogošta-Pale), zbog čega je saobraćaj obustavljen i odvija se obilaznicom u neposrednoj blizini.
Zbog radova se usporeno saobraća na magistralnom putu M-17 na lokalitetima: Konjic (kod mosta), Donji Hadžići, i Drivuša, magistralnom putu M-14.1 Odžak-Vukosavlje, kao i regionalnim putevima: R-469 Živinice-Međaš, R-445 Semizovac-Visoko i R-461a Srebrenik-Donja Orahovica.
Aktivna su klizišta na regionalnim putevima R-441 Banja Luka-Turbe (Ljubačevo) i R-454a Bratunac-Drinjača. Na ovim dionicama, izmjenjen je režim saobraćanja.
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.
PROGNOZA VREMENA
Danas u našoj zemlji pretežno sunčano, povremeno uz umjerenu naoblaku. Vjetar na kopnu većinom slab. Najviša dnevna temperatura zraka od 13 do 18 u unutrašnjosti.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA
Srijeda 25.10.2017. godine Postepena stabilizacija vremenskih prilika i lagani porast temperatura povoljno će djelovati na većinu ljudi, a tegobe kod hroničnih bolesnika i meteoropata će se umanjiti, izraženije u drugom dijelu dana. Poželjno je posvetiti više pažnje odijevanju, obzirom da će biti svježije. Također, u dijelu Bosne ne treba isključiti mogućnost povremenih padavina koje će kvariti ugođaj u prijepodnevnim satima.
NA DANAŠNJI DAN
1154 – Umro je engleski kralj Stiven, unuk Vilijama Osvajača, koji je tokom vladavine ispoljio veliku hrabrost predvodeći vojsku u građanskom ratu, ali i manjak političkog talenta. Dvije godine prije smrti, u vrijeme kad je veći dio Engleske razoren unutrašnjim borbama priznao je kao nasljednika prijestola Henrija, kasnije Henrija II, prvog vladara iz kuće Plantageneta.
1400 – Umro je engleski pisac Džefri Čoser, začetnik moderne engleske književnosti, jedan od najvećih evropskih pjesnika Srednjeg vijeka.
1415 – Englezi su u Stogodišnjem ratu, pod komandom kralja Henrija V, nanijeli težak poraz Francuzima u bici kod Azenkura na sjeveru Francuske.
1495 – U Portugalu je na prijesto stupio kralj Manuel I, kojeg su savremenici nazivali “Manuel Veliki” ili “Manuel Srećni”, za čije je vladavine do 1521. zemlja procvjetala i postala pomorska i kolonijalna sila prvog reda. Pružao je veliku pomoć istraživačkim poduhvatima moreplovaca – Vaska da Game, Dijaša de Noveša Bartolomeja, Dijega Kama, Pedra Alvareša Kabrala, čime je odlučujuće doprinio otkrivanju pomorskog puta za Indiju i otkriću Brazila, poslije čega su i Indija (u stvari samo trgovačka uporišta i luke na obali Indije i današnje Malezije) i Brazil postali portugalski kolonijalni posjedi.
1647 – Umro je italijanski fizičar i matematičar Evanđelista Toričeli, pronalazač živinog barometra, tzv. Toričelijeve cijevi. Utvrdio je i zakon o isticanju tečnosti iz suda, usavršio teleskop i konstruisao prost mikroskop. Nakon što je Galilej oslepio Toričeli mu je bio lični sekretar, da bi docnije naslijedio njegovu katedru.
1806 – Rođen je njemački filozof Kaspar Šmit, poznat kao Maks Štirner, prvi teoretičar anarhizma. Bio je mladohegelijanac, izraziti individualista. Djela: “Jedini i njegova svojina”, “Istorija reakcije”.
1825 – Rođen je austrijski kompozitor, violinista i dirigent Johan Štraus Mlađi, tvorac bečke operete. Komponovao je i valcere, polke, mazurke, marševe. Studirao je kompoziciju, a zatim radio kao umjetnički rukovodilac i dirigent bečkih dvorskih balova. Sa svojim zabavnim orkestrom nastupao je širom svijeta.
1838 – Rođen je francuski kompozitor Žorž Bize, autor opere “Karmen”, remek djela francuskog muzičkog realizma.
1881 – Rođen je je španski slikar, vajar, keramičar i dekorater Pablo Ruis Pikaso, osnivač kubizma, jedan od najznačajnijih slikara 20. vijeka. Slikarstvo je učio u rodnoj Španiji, a od 1904. je stalno živio u Parizu. Naslikao je više od 18.000 slika koje su likovni kritičari podijelili na nekoliko faza: plavu, ružičastu, crnu, kubističku i nadrealističku. Revolucionarne kubističke slike, počev od “Gospođica iz Avinjona” iz 1907. su mu donijele svjetsku slavu. Naslikao je “Gerniku”, sliku na kojoj je potresno prikazao tragičnu sudbinu svoje otadžbine u ratu i zakleo se da se neće vratitu u Španiju dok je na vlasti Franko, koji je umro dvije godine poslije Pikasa.
1909 – Namjesnika Koreje i bivšeg japanskog predsjednika vlade princa Ita Hirobumija ubili su korejski nacionalisti, protivnici protektorata Japana nad njihovom zemljom.
1936 – Njemačka i Italija stvorile su osovinu Rim-Berlin, koja će potom, uključenjem Japana, prerasti u vojno-politički blok koji će izazvati Drugi svjetski rat.
1941 – Neuspjehom snaga Adolfa Hitlera završena je prva ofanziva njemačkih trupa na Moskvu u Drugom svjetskom ratu.
1956 – Egipat, Jordan i Sirija osnovali su jedinstvenu vojnu komandu.
1971 – Generalna skupština Ujedinjenih nacija odlučila je da primi Kinu u svetsku organizaciju i isključi Tajvan.
1995 – Na osnovu sporazuma Izraela i PLO o palestinskoj samoupravi, izraelske trupe su počele povlačenje iz grada Dženin, na okupiranoj Zapadnoj obali.
2003 – Pod optužbom za prevare i ogromnu utaju poreza uhapšen je najbogatiji ruski državljanin Mihail Hodorkovski, zvanično većinski vlasnik gigantske naftne kompanije “Jukos”.