Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 26.11.2019. godine od 8:00 sati do 27.11.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Jedno krivično djelo (teška krađa)
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
-
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 22 pacijenta, od kojih je 1 upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Amra dr. Nanić
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
- Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama i električnom energijom uglavnom uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 27. 11. 2019. u 08 : 00 sati
Na smanjenu vidljivost zbog jutarnje magle upozoravamo na dionicama koje prolaze kroz kotline i uz riječne tokove. Izdvajamo autoput A-1 Zenica-Sarajevo, magistralne puteve Sarajevo-Foča, Doboj-Tuzla, Olovo-Kladanj i Srebrenik-Orašje, kao i puteve na području Sarajeva, Tomislavgrada, Livna, Glamoča i Bosanskog Grahova.
Polusatne obustave saobraćaja uz 15 minutno propuštanje vozila, aktuelne su od 07 do 16 sati, na putnom pravcu Jajce-Crna Rijeka kod mjesta Zdaljevac, gdje se izvode sanacioni radovi. Poslije 16 sati na ovoj lokaciji saobraća se naizmjenično, jednom trakom.
Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana saobraća se dvosmjerno od 05 do 21 sat. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je u vremenu od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase koriste obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona preusmjeravaju se na alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Sporije zbog radova saobraća se i na magistralnim putevima: Sarajevo-Trnovo (u mjestu Krupac), Srebrenik-Orašje (u tunelu Ormanica), Doljani-Metković (između graničnih prelaza) i Kladanj-Stupari (u mjestu Stanovi).
Podsjećamo da je na snazi zakonska obaveza posjedovanja zimske opreme.
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.
Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
27.11.2019.
Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Livno -1; Bjelašnica 0; Bugojno, Sarajevo i Srebrenica 1; Ivan Sedlo 2; Drvar i Jajce 3; Bihać i Zenica 4; Sanski Most 5; Gradačac, Grude, Široki Brijeg i Tuzla 6; Banja Luka, Doboj i Stolac 7; Mostar 9; Trebinje 10; Neum 13°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 937hPa, za 7hPa je ispod normale i opada.
Danas u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vijeme. U Bosni će prije podne biti dosta magle. Kiša se očekuje od poslijepodnevnih sati prema kraju dana. Glavnina padavina je u Hercegovini. U Bosni slabija kiša. Vjetar slab do umjerene jačine južnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 10 i 16°C.
U većem dijelu Sarajeva dio prijepodneva magla. U drugoj polovini dana naoblačenje. Krajem dana može pasti malo kiše. Najviša dnevna temperatura zraka oko 12°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Srijeda 27.11.2019. godine
Biometeorološka prognoza je loša. Pogoršanje vremenskih prilika praćeno povećanom naoblakom, padavinama i povremeno jačim udarima juga, kod većine hroničnih bolesnika i meteoropata uzrokovaće izraženije tegobe. Moguće su meteoropatske reakcije poput reumatskih bolova, razdražljivosti, dekoncentracije. Hronični bolesnici trebali bi umanjiti aktivnosti.
1826. – Apotekar John Walker izumio je šibice.
1895. – Švedski fabrikant i pronalazač dinamita Alfred Nobel napisao je u Parizu testament kojim je veliko bogatstvo zavještao za razvoj nauke i literature i borcima za mir. Nobelova nagrada dodjeljuje se svake godine, počevši od 1901.
1912. – Španija ustanovila protektorat nad Marokom.
1919. – Potpisan mirovni ugovor s Bugarskom u Neuillvju.
1926. – Ahmed Ben Zogu u Tirani potpisao pakt s vođom fašističke Italije Benitom Musolinijem da bi ojačao reakcionarni feudalni režim u Albaniji.
1940. – Nacistička Njemačka aneksirala je u Drugom svjetskom ratu francusku pokrajinu Lorenu.
1940. – Rođen je Bruce Lee, glumac i majstor borilačkih vještina.
1941. – Zauzimanjem tvrđave Gondar u Etiopiji snage Velike Britanije i saveznika slomile su u Drugom svjetskom ratu jedinice fašističke Italije u Istočnoj Africi, čime su Etiopija, Somalija i Eritreja oslobođene okupacije. Tada je zarobljeno više od 23.000 italijanskih vojnika.
1945. – Norveška postala članica Ujedinjenih Naroda.
1953. – Huso Hodžić, učesnik Narodnooslobodilačke borbe (NOB) u Drugom svjetskom ratu, proglašen narodnim herojem.
1961. – SSSR predložio neodložnu zabranu nuklearnih proba bez međunarodne kontrole.
1991. – Savjet bezbjednosti UN-a odobrio slanje mirovnih snaga u Jugoslaviju, poznatih kao UNPROFOR.
1991. – Razbješnjela masa u Pnom Penu napala nominalnog lidera Crvenih Kmera Kijea Sampana, koji je evakuisan u Bangkok da ne bi bio linčovan. Tokom strahovlade maoističkog pokreta Crvenih Kmera pod vođstvom Pola Pota, od aprila 1975. do decembra 1978, kada su zbačeni s vlasti vijetnamskom okupacijom Kambodže, ubijeno je između milion i dva miliona stanovnika te zemlje – u jugoistočnoj Aziji.
2001. – NASA je saopštila da je svemirski teleskop “Hubble” otkrio atmosferu na jednoj planeti 150 miliona svjetlosnih godina od Zemlje, što je prvo direktno otkriće atmosfere van našeg Sunčevog sistema.
2005. – Obavljena prva transplantacija lica u Amiens, Francuska.