Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 04.11.2019. godine od 8:00 sati do 05.11.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 19 pacijenata, od kojih je 3 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bio je Ramiz dr. Hušić
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
- Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama i električnom energijom uglavnom uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 05. 11. 2019. u 08 : 45 sati
Sanacioni radovi izvode se na dionici autoputa A-1 Sarajevo sjever-Lepenica. Na mjestima izvođenja radova saobraća se sporije, uz postavljenu privremenu signalizaciju.
Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana saobraća se dvosmjerno od 05 do 21 sat. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je u vremenu od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase koriste obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona preusmjeravaju se na alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Danas od 11 do 15 sati zbog minerskih radova, moguće su kratkotrajne obustave saobraćaja u mjestu Potpeć na dionici Šićki Brod-Srebrenik.
Zbog sanacionih radova u tunelu Karaula na magistralnom putu Kladanj-Olovo, saobraćaj je obustavljen i preusmjeren preko starog prevoja Karaula.
Sporije zbog radova saobraća se i na magistralnim putevima: Sarajevo-Trnovo (u mjestu Krupac), Srebrenik-Orašje (u tunelu Ormanica), Doljani-Metković (između graničnih prelaza) i Ključ-Bosanski Petrovac (na prevoju Lanište).
Zbog izvođenja završnih radova na asfaltiranju, danas do 15 sati, na snazi je obustava saobraćaja na Bjelašnici na regionalnom putu Bijele Vode-Šabići. Saobraćaj se za vrijeme obustave preusmjerava na alternativne pravce.
Večeras od 22 do 04 sata na relaciji Skender Vakuf-Turbe-Travnik-Lašva-Zenica, kretat će se vangabaritni prevoz. Vozače koji se budu kretali ovom dionicom molimo da poštuju upute ovlaštenih lica iz pratnje.
Zbog nestabilnih vremenskih prlika mogući su nailasci na mokar i klizav kolovoz, pa vozače pozivamo na pojačan oprez. Pažnju skrećemo i na učestale sitnije odrone zemlje ili kamenja. Na svim dionicama savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu.
Zbog radova na rekonstrukciji graničnog prelaza Vardište (Višegrad-Užice), danas se saobraća sporije uz povremene obustave.
Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
05.11.2019.
Jutros je u većem dijelu zemlje pretežno oblačno vrijeme. Sunčanije je na sjevernim područjima Bosne.
Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica 3; Zenica 9; Ivan Sedlo 11; Bijeljina, Doboj i Livno 12; Trebinje 13; Grude, Široki Brijeg i Tuzla 14; Bugojno, Mostar, Sarajevo i Stolac 15; Banja Luka, Drvar, Gradačac i Jajce 16; Bihać i Sanski Most 18; Neum 20°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 934hPa, za 10hPa je ispod normale i opada.
Danas će u većem dijelu zemlje preovladavati pretežno oblačno i vjetrovito vrijeme. Više sunčanog vremena na sjeveru zemlje. Prije podne slabije padavine na području Hercegovine i jugozapada Bosne. U drugoj polovini dana jačanje padavina u Hercegovini i jugozapadnim područjima Bosne gdje se većinom prognozira između 30 i 60 litara padavina po metru kvadratnom, u Hercegovini lokalno i do 80 litara. U većem dijelu Bosne prolazno jača kiša tokom noći na srijedu. Vjetar umjeren i jak južnog smjera, sa udarima od 45 do 65 km/h. Od poslijepodnevnih sati prema kraju dana lokalno su mogući i olujni udari vjetra i do 80 km/h. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 16 i 22°C.
U Sarajevu pretežno oblačno. Kiša se očekuje od kasnih poslijepodnevnih sati i tokom noći na srijedu. Najviša dnevna temperatura zraka oko 21°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Utorak 05.11.2019. godine
Nastavlja se period relativno nepovoljnih biometeoroloških prilika. Usljed izraženijeg strujanja toplog zraka i povremenih padavina, kod većine meteoropata moguće su reakcije na promjenu, pretežno u vidu glavobolje, lošijeg raspoloženja, dekoncentracije, nesanice. Neuobičajeno visoke i ugodnije temperature za ovaj period, djelimično će umanjiti negativne efekte nestabilnog vremena.
1499. – Objavljen Catholicon (napisan 1464), prvi bretonski, ali i francuski rječnik.
1530. – Katastrofalna poplava u Nizozemskoj.
1605. – U Londonu je otkrivena Barutna urota, kojom je katolik Guy Fawkes navodno htio dići u zrak engleski parlament.
1630. – Mirovnim sporazumom u Madridu okončan Anglo-španski rat, u kojem su Španija i njena saveznica Austrija poražene na moru i kopnu. Na strani Engleske borili su se Francuzi i Holanđani.
1688. – Vilim III se tokom Slavne revolucije s vojskom iskrcao u jugozapadnoj Engleskoj.
1757. – Sedmogodišnji rat: Fridrik Veliki porazio udruženu vojsku Francuske i Svetog rimskog carstva u bici kod Roßbacha.
1811. – Salvadorski svećenik José Matías Delgado zvonjavom zvona crkve La Merced u San Salvadoru označio poziv na ustanak koji je prerastao u pokret za nezavisnost.
1838. – Srednjoamerička savezna republika počela se raspadati kad se Nikaragva izdvojila iz ove federacije.
1854. – Bitka kod Inkermana u Krimskom ratu.
1862. – Američki građanski rat: McClellan je smijenjen s dužnosti zapovjednika.
1895. – Georgeu B. Seldenu odobren prvi američki patent za automobil.
1907. – Zagreb dobio električnu javnu rasvjetu.
1911. – Nakon što je 29. septembra objavila rat Osmanlijskom carstvu Italija anektirala osmanlijske pokrajine u današnjoj Libiji: Tripolitaniju i Kirenaiku.
1912. – Na predsjedničkim izborima u SAD-u pobijedio demokrat Woodrow Wilson i tako postao 28. predsjednik SAD-a.
1913. – Otona I Bavarskog s vlasti zbacio njegov rođak Ludwig, koji je uzeo titulu Ludovik III.
1914. – Britansko carstvo i Francuska objavili rat Osmanlijskom carstvu u Prvom svjetskom ratu.
1917. – U Prvom svjetskom ratu, saveznici se dogovaraju da uspostave Vrhovni ratni savjet u Versaju.
1917. – Oktobarska revolucija: u Tallinnu vođa komunista Jaan Anvelt predvodio revolucionare u zbacivanju Privremene ruske vlade. (Pošto su Estonija i Rusija još uvijek koristile julijanski kalendar, u naknadnim spominjanjima ovog perioda navodi se datum 23. oktobar.).
1926. – Nakon četvrtog atentata na Musolinija, u Italiji je donijet Zakon o zaštiti države, kojim je uveden totalitarni fašistički režim.
1937. – Adolf Hitler održao tajni sastanak i iznio svoje planove o stjecanju prostora za život za Nijemce.
1940. – Italijanski avioni su bombardovali Bitolj, i izazvali smrt nekoliko osoba.
1945. – Kolumbija postala članica UN-a.
1950. – Korejski rat: britanske i australijske snage iz 27. britanske komonveltske brigade zaustavile napredovanje kineske 117. divizije tokom bitke kod Pakchona.
1955. – Nakon što je u Drugom svjetskom ratu bila uništena, ponovo otvorena Bečka državna opera izvedbom Beethovenove opere Fidelio.
1956. – Britanski padobranci su izveli desant na Port Said tokom britansko-francusko izraelske agresije na Egipat; Sovjetski Savez je zapretio da će upotrebiti rakete ukoliko Francuzi i Englezi ne prihvate prekid vatre.
1967. – U željezničkoj nesreći na stanici Hither Green u Londonu poginulo 49 osoba; među preživjelima je bio i Robin Gibb, član grupe Bee Gees.
1971. – Američki pilot kapetan Elgen Long krenuo je sa aerodroma u San Franciscu na prvi let oko svijeta preko Sjevernog i Južnog pola. Letio je 215 sati i preletio 62.597 kilometara. Let je započeo 5.11, a završio 3.12.1971.
1986. – USS Rentz, USS Reeves i USS Oldendorf posjetili Qingdao, što je bila prva posjeta američke mornarice Kini još od 1949.
1987. – Govan Mbeki pušten na slobodu nakon što je odslužio 24 godine od doživotne robije zbog terorizma i izdaje.
1991. – Britanski medijski magnat češkog porekla Jan Robert Maksvel nađen je mrtav u vodama kod Kanarskih ostrva gde je krstario jahtom.
1995. – André Dallaire pokušao izvršiti atentat na Jeana Chrétiena, kanadskog premijera; pokušaj je propao kad je premijerova supruga zaključala vrata.
1996. – Bill Clinton pobijedio Boba Dolea na izborima za predsjednika SAD te tako osvojio drugi mandat.
1996. – Predsjednik Pakistana Farooq Ahmed Khan Leghari smijenio vladu premijerke Benazir Bhutto i raspustio Narodnu skupštinu Pakistana.
2000. – Posljednji etiopski car Hajle Selasije sahranjen je u sabornoj crkvi Svete Trojice u Adis Abebi, 25 godina nakon što je, u 83. godini, umro pod sumnjivim okolnostima, a potom sahranjen na način koji ne dolikuje jednom vladaru. Harizmatični afrički vođa, koji je po legendi direktni potomak kralja Solomona i kraljice od Sabe, svrgnut je nakon 44 godine vladavine u vojnom udaru 1974.
2003. – «Ubica sa Green Rivera» Gary Ridgway izjasnio se krivim za 48 ubistava.
2006. – Bivši irački diktator Saddam Hussein osuđen na smrt vješanjem, koje je izvršeno 30. decembra iste godine.
2007. – Prvi kineski lunarni satelit Chang’e 1 ušao u orbitu oko Mjeseca.
2007. – Google predstavio Android, operativni sistem za mobitele. Prvi komercijalno dostupan telefon koji pokreće Android bio je HTC Drim (engl. HTC Dream), predstavljen 22.10.2008. godine.
2009. – Major Kopnene vojske SAD-a Nidal Malik Hasan u Fort Hoodu (Texas) ubio 13 osoba, a ranio još 32 u najsmrtonosnijem napadu vatrenim oružjem u objektima američke vojske.
2013. – Indija lansirala Mars Orbiter Mission (ili Mangalyaan), svoju prvu međuplanetarnu sondu.
2013. – Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine objavila prve preliminarne rezultate popisa stanovništva u BiH 2013. Prema toj publikaciji, u Bosni i Hercegovini popisane su 3.791.662 osobe.