SERVISNE INFORMACIJE ZA UTORAK 06.10.2020.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 05.10.2020. godine od 8:00 sati do 06.10.2020. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 15 osoba

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Prekidi – redukcije u isporuci pitke vode sa izvorišta Musići
  • Snabdijevanje električnom energijom  uglavnom uredno

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 06. 10. 2020. u 06 : 30 sati

Magla i niska oblačnost jutros smanjuju vidljivost u planinskim predjelima, kao i u kotlinama i uz riječne tokove. Zbog učestalih lokalnih padavina mogući su nailasci na mokar kolovoz, pa pozivamo na pojačan oprez. Pažnju skrećemo i na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja.

Na dionici Prozor-Jablanica saobraćaj je zbog radova obustavljen u tunelu Jasen. Putnička i manja teretna vozila saobraćaju obilaznicom oko tunela, dok se vozila preko 7,5 tona (sa izuzetkom autobusa) usmjeravaju na alternativne pravce: Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Tomislavgrad-Kupres-Bugojno i Mostar-Sarajevo-Busovača-Novi Travnik-Bugojno.

Zbog radova na mostu u mjestu Reljevo (Jošanica-Rajlovac), kao i na mostu preko rijeke Drine u Goraždu (R-448), saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.

Sporije saobraćanje zbog izvođenja radova moguće je na dionicama: Olovo-Kladanj (Olovske Luke), Vitez-Travnik (Bila) Tarčin-Konjic (kod mjesta Zukići), Pelagićevo-Srebrenik-Šićki Brod, Maglaj-Doboj (Mravići i raskrsnica na ulazu u Maglaj), Livno-Kamensko i Šešlije-Modriča.

Na magistralnom putu Nemila-tunel Vranduk, zbog izvođenja radova na gradilištu autoputa, obustavlja se saobraćaj u noćnim satima (od 00:30 do 05 sati). Za vrijeme obustave putnička vozila koriste lokalnu obilaznicu, dok vozila preko 7,5 tona koriste alternativne pravce Doboj-Šićki Brod-Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.

Svaki radni dan u vremenu od 23 do 08 sati na relaciji Doljani-Žitomislići-Buna-Dračevice-Podveležje, kreće se vangabaritni prevoz. Vozače koji u navedenom periodu koriste ovu relaciju molimo za oprez i poštivanje uputa ovlaštenih lica iz pratnje.

Na graničnim prelazima trenutno se ne čeka duže od 30 minuta. Na graničnom prelazu Hum nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru, dok je na graničnom prelazu Metaljka ulazak u Crnu Goru moguć od 07 do 19 sati. Granični prelaz Deleuša zatvoren je zbog radova.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

06.10.2020.

Jutros je u Bosni i Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu naoblaku. Lokalno po kotlinama u Bosni ima magle.

Temperature zraka izmjerene u 08:00 sati (°C): Bjelašnica 5; Ivan Sedlo 9; Bihać, Bugojno, Grude, Livno, Prijedor i Sanski Most 11; Banja Luka, Jajce, Široki Brijeg, Tuzla i Zenica 12; Gradačac i Sarajevo 13; Bijeljina i Doboj 14; Mostar 15; Trebinje 16; Neum 18°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 941Pa, za 4hPa je manji od normalnog i ne mijenja se.

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati sunčano vrijeme uz malu do umjerenu naoblaku. Vjetar slab do umjerene jačine jugozapadnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 20 i 25°C.

U Sarajevu sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Najviša dnevna temperatura zraka oko 23°C.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

Utorak 06.10.2020. godine
Biometeorološke prilike postepeno će se popravljati sa odmicanjem dana. Nakon tmurnog prijepodneva, mjestimično praćenog kišom, u nastavku će se vrijeme stabilizovati, oslabiće uticaj južine, što će povoljno djelovati na većinu populacije. Tegobe kod hroničnih bolesnika i meteoropata djelimično će se umanjiti.

Napadom Egipta i Sirije na izraelske položaje na istočnoj obali Sueca i na Golanskoj visoravni 1973. počeo je vojni sukob Izraela i Arapa – Jomkipurski rat, okončan 22. oktobra rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN-a o prekidu vatre.

Jomkipurski rat/

1014. Umro car Samuilo, koji je 976. digao ustanak protiv Vizantije i osnovao Makedonsko carstvo. Njegovo carstvo propalo je nakon teškog poraza od vizantijskog cara Vasilija II u bici kod Belasice. Prema predanju, umro je od srčanog udara kada je vidio svojih 14.000 vojnika koji su bili zarobljeni, a potom po naređenju cara Vasilija II oslijepljeni i pušteni.
1887. Rođen francuski arhitekta i teoretičar švajcarskog porijekla Charles Eduard Jeanneret-Gris, poznat kao Le Corbusier, jedan od najvećih arhitekata 20. vijeka, koji je korištenjem armiranog betona, stakla i gvožđa radikalno promijenio tradicionalni način gradnje.
1903. Rođen irski fizičar Ernest Thomas Sinton Walton, jedan od pionira nuklearne fizike. Razvio je 1929. prvi atomski akcelerator.
1908. Austro-Ugarska anektirala Bosnu i Hercegovinu, što je izazvalo duboku krizu u odnosima evropskih sila. Da bi izbjegle rat, vodeće evropske zemlje priznale su aneksiju u martu 1909. Pod pritiskom evropskih sila aneksiju je priznala i Kraljevina Srbija.
1915. Napadom na Srbiju, Bugarska, koja je na početku rata proglasila neutralnost, uključila se u Prvi svjetski rat na strani Centralnih sila.
1930. Rođen sirijski državnik i general Hafez el-Asad, koji je na vlast došao u novembru 1970. udarom vojnog krila Arapske socijalističke partije BAAS. Predsjednik Sirije bio je od 1971. do juna 2000. kada je umro u svom kabinetu. Naslijedio ga je sin Bašar al-Asad.
1958. Američka nuklearna podmornica Seawolf izronila na površinu kod obale Nove Engleske nakon dva mjeseca provedena u morskim dubinama, što je bio svjetski rekord u ostajanju pod morem.
1976. Vojna hunta na Tajlandu srušila vladu Senija Pramoja, a vojska je na univerzitetu u Bangkoku masakrirala veliki broj studenata ljevičara.

Anwar el-Asad/

1981. Na vojnoj paradi u Kairu ekstremni pripadnici vojske ubili Anvara el-Sadata, predsjednika Egipta od oktobra 1970. Bilans atentata bio je 12 mrtvih i više od 25 ranjenih.
1988. Pod pritiskom demonstracija, tokom kojih je Slobodan Milošević učvršćivao svoju vlast u Srbiji, rukovodstvo Vojvodine podnijelo je ostavke. Tokom protesta demonstranti su na funkcionere koji su pokušali da im se obrate bacali jogurt, zbog čega je ovaj događaj kasnije nazvan jogurt-revolucija.
1989. Umrla američka filmska glumica Bette Davis, dobitnica dva Oscara za filmove “Opasna” i “Džezabel”.
1990. Umrla prva žena ratni pilot u Jugoslaviji Marija Draženović-Đorđević, koja je u sastavu 113. lovačkog puka učestvovala u Drugom svjetskom ratu u borbama na Sremskom frontu 1945. Letački ispit je položila 1939. kada je imala 15 godina.
1991. Indonezijski vojni avion udario u zgradu vlade u Džakarti, poginule su 102 osobe, a ranjeno više od 5.000.
1998. U Tokiju umro Akira Kurosawa, japanski režiser.
2002. Premijer Belgije Guy Verhofstadt uputio prvo zvanično izvinjenje za deportovanje desetine hiljada Jevreja u koncentracione logore u nacističkoj Njemačkoj koje su činili lokalni zvaničnici.
2007. Umro Laza Ristovski, muzičar i kompozitor. Svirao je u grupama Smak i Bijelo dugme i predstavnik je generacije koja je obilježila rok-scenu bivše Jugoslavije.

Chadli Bendjedid/

2012. Umro bivši alžirski predsjednik Chadli Bendjedid, koji je svrgnut sa vlasti 1992, nakon čega je izbio desetogodišnji građanski rat u kojem je stradalo više od 200.000 ljudi. Na čelo Alžira došao je 1979. godine.

By admin