SERVISNE INFORMACIJE ZA UTORAK 12.07.2022.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 11.07.2022. godine od 8:00 sati do 12.07.2022. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Dva narušavanja javnog reda i mira (drsko ponašanje)
  • Dva krivična djela (krađa)
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

– Zbog klizišta otežano odvijanje saobraćaja na lokalnom putu  Bužim – Radoč. Na ostalim dijelovima normalno odvijanje saobraćaja.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nesreće)

  • Jedna saobraćajna nesreća (materijlna šteta, jedno lice zadobilo lakše tjelesne povrede)

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitna služba ZU Dom zdravlja Bužim evidentirala 38 pregleda

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Prekidi u vodosnabdijevanju sa izvorišta Musići
  • Prekid u snabdijevanju električnom energijom dijela općine zbog kvara na mreži, snabdijevanje  telekomunikacijskim vezama uredno

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 12. 07. 2022. u 09 : 10 sati

Na magistralnom putu Bihać-Bosanski Petrovac (dionici Ripač-Dubovsko) zbog izvođenja neophodnih radova danas će u terminima od 10 do 11 sati, od 13 do 14 sati i od 16 do 17 sati biti obustavljen saobraćaj. Za vrijeme obustave alternativni pravac je Bihać-Bosanska Krupa-Krnjeuša-Bosanski Petrovac.

Zbog sanacionih radova na vijaduktu Klopče na dionici autoputa A-1 Zenica sjever-Zenica jug, saobraća se preticajnom trakom, dok su vozna i zaustavna traka zatvorene za saobraćaj.

U toku su deminerski radovi na magistralnim putevima Cerik-Lončari (na dionici Cerik-pijaca „Arizona“) i Bosanski Brod-Odžak (na lokalitetima Poloj i Liješće). Radnim danima od 08 do 16 sati na snazi su polusatne obustave saobraćaja (uz 15-minutna propuštanja vozila).

Na magistralnom putu Jajce-Donji Vakuf zbog radova u tunelu Skela, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom, dok se u noćnim satima (22-06 sati) saobraćaj obustavlja i preusmjerava na obilaznicu oko tunela.

Zbog aktuelnih radova izdvajamo i magistralne puteve Žitomislići-Počitelj (Ševaš Njive) i Donji Vakuf-Travnik (Komar).

Na putu Rudo-granični prelaz Uvac zbog oštećenja mosta, zabranjen je saobraćaj za teretna vozila maksimalnog osovinskog opterećenja preko 10 tona po osovini, dok je za ostala vozila brzina kretanja na mostu ograničena na 20 km/h.

Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

12.7.2022.

Jutros je u Bosni i Hercegovini sunčano vrijeme.

Temperature zraka u 08 sati (°C): Bjelašnica 5; Ivan-sedlo, Sokolac 9; Sarajevo, Srebrenica 11; Bugojno 12; Drvar, Prijedor, Sanski Most, Zvornik 13; Bihać, Doboj, Livno, Tuzla, Zenica 14; Banja Luka 15; Bijeljina 16; Gradačac 17; Grude 18; Trebinje 21; Mostar 22; Atmosferki pritisak u Sarajevu iznosi 950 hPa, za 8 hPa je viši od normalnog i lagano raste.

Danas će u našoj zemlji preovladavati sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. U večernjim satima na krajnjem sjeverozapadu Bosne je moguć lokalni pljuska. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeverozapadni. Dnevna temperatura od 22 do 28, na jugu do 31 °C.

U Sarajevu sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Dnevna temperatura oko 24 °C.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Utorak 12.07.2022. godine

Uz povoljne biometeorološke prilike, mirniji san, više svježine u noći i tokom jutra, većina populacije će biti boljeg raspoloženja i ugodnije će se osjećati. Tegobe kod hroničnih bolesnika neće biti suviše izražene. Obzirom da će danju biti dosta toplije i uz nešto jači osjet sparine, poželjno je slojevito se odjenuti i ne pretjerivati sa aktivnostima u poslijepodnevnim satima.

Rimski vojskovođa, pisac i državnik Gaj Julije Cezar rođen je 100. p.n.e. Poslije pobjede nad svojim suparnicima postao je diktator Rima. Ubijen je u zavjeri pristalica republikanskog uređenja u Senatu 15. marta 44. p.n.e.
Gaj Julije Cezar/Gaj Julije Cezar

1536. Umro nizozemski humanista, filozof i filolog Erazmo Roterdamski, kritičar papske države i Katoličke crkve.
1682. Umro francuski astronom Jean Picar. Prvi je precizno izmjerio stepen meridijanskog luka i omogućio tačnije izračunavanje poluprečnika Zemlje.
1817. Rođen američki pisac Hanry David Toro, jedan od najboljih američkih esejista. Pisao je protiv ropstva, rata SAD-a protiv Meksika od 1846. do 1848. u korist robovlasničkog Juga, propovijedao je vraćanje prirodi i spajao mistiku, filozofiju prirode i transcendentalizam. Djela: “Život u šumi” (zbirka od 18 eseja), “Dnevnik” (14 knjiga), eseji “Građanska neposlušnost”, “Ropstvo u Massachusettsu”, “Odbrana Johna Browna”.
1854. Rođen američki izumitelj i industrijalac George Eastman. Osnovao je kompaniju Codac, koja je godinama držala monopol u industriji kamera i filma.
1884. Rođen italijanski slikar i vajar Amedeo Modigliani. Veći dio života proveo je u Parizu (1906-1920), gdje se uklopio u savremene likovne tokove pariske škole, a proslavio se portretima i ženskim aktovima stilizovanim u izdužene forme.

image

Pablo Neruda/

1904. Rođen čileanski pisac i diplomata Pablo Neruda, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1971. Hrabro se suprotstavio uvođenju Pinochetove diktature u zemlji.
1910. U avionskoj nesreći poginuo engleski proizvođač automobila i pilot Charles Stewart Rolls, koji je s Frederickom Henryjem Royceom 1906. osnovao kompaniju za proizvodnju automobila Rolls-Royce.
1920. Zvanično je otvoren Panamski kanal, šest godina nakon što je kroz njega prošao prvi brod.
1960. Francuska je priznala nezavisnost kolonija u Africi – Dahomeja, Nigera, Gornje Volte, Obale Slonovače, Čada, Centralne Afrike i Konga.
1979. Gilbertova Ostrva u Tihom okeanu stekla su nezavisnost u okviru Britanskog komonvelta pod nazivom Republika Kiribati, poslije 87 godina britanske kolonijalne uprave.
1993. Na Dobrinji od minobacačke granate ispaljene sa srpskih položaja stradalo 13 civila, a 15 je ranjeno. Građani su čekali u redu za vodu.
1993. Zemljotres na sjeveru Japana aktivirao je klizišta i pokrenuo džinovske morske talase, u kojima je oko 200 ljudi izgubilo život.
1997. Kubanska vlada, poslije laboratorijskih ispitivanja, potvrdila je da su autentični posmrtni ostaci legendarnog gerilskog vođe Ernesta Che Guevare pronađeni u Boliviji i potom prebačeni na Kubu, na osnovu sporazuma vlada dviju zemalja.
2003. Direktor CIA George Tenet preuzeo odgovornost za tvrdnju da je Irak pokušao da nabavi uranij u Africi koju je u svom govoru o stanju nacije iznio predsjednik SAD-a George Bush. Tenet je potvrdio da je CIA ozbiljno sumnjala u vjerodostojnost te tvrdnje i da je trebalo da spriječi njeno unošenje u predsjednikov govor.

image

Benny Carter/

2003. Umro legendarni saksofonista i džez-kompozitor Benny Carter. Tokom 60-godišnje karijere nastupao je s brojnim istaknutim džez-muzičarima, a djela u njegovom aranžmanu izvodili su najslavniji džez-sastavi.
2006. Nakon što su pripadnici Hezbolaha na jugu Libana oteli dva izraelska vojnika, počeo je Libanski rat koji je trajao 34 dana, a završio je 14. augusta. Poginulo je oko 1.400 ljudi: 165 u Izraelu, 1.191 u Libanu. U obje zemlje iz ratnih zona iseljeno oko milion ljudi. Sukob je izbio zbog sporne zone oko Shebaa farme.

By admin