SERVISNE INFORMACIJE ZA UTORAK 16.07.2019.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 15.07.2019. godine od 8:00 sati do 16.07.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na nekategorisanom putu V.Rijeka-Muratovići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 35 pacijenta, od kojih je 2 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bio je Adis dr. Kauković.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

Vodosnabdijevanje i snabdijevanje  telekomunikacijskim vezama i električnom energijom  uglavnom uredno, izuzev MZ Konjodor u kojoj je juče došlo do prekida napajanjem električnom energijom i pitkom vodom.

Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 16. 07. 2019. u 07 : 15 sati

Povoljne vremenske prilike i umjerena frekvencija vozila karakterišu jutros saobraćajnu situaciju u BIH. Apelujemo na sve učesnike u saobraćaju da budu maksimalno oprezni i da poštuju saobraćajne propise. Vozače teretnih vozila molimo da, kada iza sebe primjete dužu kolonu putničkih vozila, nakratko se isključe iz saobraćaja, kako bi se izbjegla rizična preticanja.

Sanacioni radovi izvode se u tunelu Vranduk II (M-17 Zenica-Nemila), zbog čega se kroz tunel ide jednom trakom, naizmjeničnim propuštanjem vozila. Na obilaznici kroz naselje Tetovo (R-445) zabranjen je saobraćaj za teretna vozila čija ukupna masa prelazi 7,5 tona.

Naizmjenično-jednom trakom saobraća se i na dionicama M-1.8 Srebrenik-Orašje (sanacija tunela Ormanica) i u Jajcu(M-5, sanacija mosta preko rijeke Plive).

Sporije se saobraća i na ostalim dionicama sa aktuelnim radovima, a izdvajamo putne pravce: Olovo-Kladanj-Vlasenica, Semizovac-Vogošća, Stolac-Neum, Bradina-Podorašac, Cazin-Srbljani, Ustiprača-Goražde-Ustikolina, kao i radove u Mostaru.

Zbog izvođenja sanacionih radova, obustavljen je saobraćaj na regionalnom putu R-425a Tromeđa-Zvirovići.

Na graničnim prelazima zadržavanja su do 30 minuta. Vozače savjetujemo da se na vrijeme informišu o stanju na graničnim prelazima, kako bi izbjegli duga zadržavanja. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna motorna vozila i autobuse prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

16.7.2019.

Jutros je pretežno oblačno na jugu i istoku Hercegovine. U ostatku zemlje je mala do umjerena naoblaka. U Bosni po kotlinama ima magle.

Temperature zraka izmjerene u 08:00 sati (°C): Bjelašnica 5; Ivan Sedlo 12; Sokolac 13; Sanski Most, Sarajevo i Srebrenica 14; Banja Luka, Bihać, Bugojno, Prijedor, Tuzla, Zenica i Zvornik 15; Doboj 16; Bijeljina i Livno 18; Brčko 19; Gradačac i Grude 20; Trebinje 21; Široki Brijeg 22; Neum 23; Mostar i Stolac 24°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 940hPa, za 3hPa je manji od normale i ne mijenja se.

Danas će preovladavati sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Prolazno više oblačnosti na jugu i istoku Hercegovine. Vjetar umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 23 i 27°C, na jugu do 30°C.

U Sarajevu sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Najviša dnevna temperatura oko 24°C.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Utorak 16.07.2019. godine
Biometeorološke prilike su povoljne. Većina populacije biće boljeg raspoloženja, a osobe osjetljive na promjene neće imati jačih tegoba. Nakon svježije noći i jutra, izraženije u unutrašnjosti zemlje, sa odmicanjem dana će otopliti i biće ugodnije.

1533 – Prema naredbi španskog osvajača Fransiska Pisara, ubijen je vladar Inka Ataualpa, iako je platio traženi otkup: jednu sobu punu zlata i dvije pune srebra.
1661 – Stokholmska banka izdala je prve banknote u Evropi.
1723 – Rođen je engleski slikar Džošua Rejnolds, jedan od najvećih svjetskih portretista, osnivač Kraljevske umjetničke akademije 1768. i njen prvi predsjednik. Snažno je uticao na englesko slikarstvo, ne samo umjetničkim djelima nego i kao autor zanimljivih rasprava o slikarstvu.
1796 – Rođen je francuski slikar Žan Batist Kamij Koro, autor intimnog pejzaža, sa izuzetno istančanim osjećajem za tonove. Njegove ženske figure, obično u enterijeru, odlikuju se rijetkom delikatnošću strukture. Uradio je oko 2.000 slika, 300 crteža i desetak grafika.
1809 – U Peruu je izbio ustanak protiv španskih kolonijanih vlasti.
1867 – Žozef Monije patentirao je u Parizu ojačani beton.
1872 – Rođen je norveški polarni istraživač Rual Amundsen, prvi čovjek koji je osvojio Južni pol. Poginuo je u junu 1928. u avionskoj nesreći, pokušavajući da pronađe nestalu italijansku ekspediciju koja je krenula ka Sjevernom polu. Napisao je djelo “Južni pol”.
1890 – Umro je švajcarski pisac Gotfrid Keler, najveći pripovijedač njemačkog govornog područja u Švajcarskoj.
1896 – Rođen je norveški političar Trigve Li, prvi generalni sekretar Ujedinjenih nacija od 1946. do 1952. Prije Drugog svjetskog rata bio je sekretar Socijalističke partije Norveške i ministar pravosuđa, a poslije njemačke invazije na Norvešku 1940. šef diplomatije u izbjegličkoj vladi u Londonu.
1911 – Rođena je američka pozorišna i filmska glumica Virdžinija Katarina Mekmat, poznata kao Džindžer Rodžers, koja je svjetsku slavu stekla kao partnerka Freda Astera u mnogim romantičnim mjuziklima, elegantnim i ljupkim igračkim numerama. Filmovi: “Mače po profesiji”, “Zvižduk u noći”, “Ne kladi se na ljubav”, “Veseli razvod”, “Ponoćna zvijezda”, “Hoćemo li plesati”, “Priča o Vernon i Ireni Kastl”, “Kiti Foil” (Oskar), “Major i Malena”, “Roberta”.
1917 – Boljševici su pokušali da prigrabe vlast u Rusiji ali nisu uspjeli, poslije čega se njihov vođa Lenjin povukao u ilegalu, dok je njegov bliski saradnik Lav Trocki uhapšen.
1921 – Rođen je francuski modni kreator Gi Laroš, jedan od najvećih “modnih diktatora” 20. st.
1925 – U Bagdadu je počela da zasjeda prva izabrana skupština Iraka.
1945 – SAD su u pustinji Novog Meksika izvršile prvu probu atomske bombe, pod šifrovanim nazivom “Triniti”, na kojoj je od 1942. pod vođstvom atomskog fizičara Roberta Openhajmera radila “armija” od oko 150.000 stručnjaka raznih profila.
1949 – Kineska oslobodilačka armija pod vođstvom komunista je ovladala cijelom Kinom, potpuno porazivši trupe vođe Kuomintanga Čang Kaj Šeka (lider nacionalističke Kine), koji se sa ostatkom svoje vojske povukao na ostrvo Tajvan (Formoza).
1951 – Objavljen je “Lovac u žitu” kultna knjiga Džeroma Dejvida Selindžera. “Lovac u žitu” čija je tema tinejdžerska zbunjenost, bijes, otuđenje, seksualnost, je neobično brzo postao kulturološki fenomen, ukupno prodat u više od 65 miliona primjeraka.
1969 – U istorijsku misiju ka Mjesecu je poletio američki vasionski brod “Apolo 11” s astronautima Nilom Armstrongom, Edvinom Oldrinom i Majklom Kolinsom, iz kojeg su 20. jula 1969. prvi ljudi kročili na tlo Zemljinog prirodnog satelita – Armstrong i Oldrin.
1979 – Sadam Husein je preuzeo dužnost predsjednika Iraka.
1985 – Umro je njemački pisac Hajnrih Teodor Bel, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1972, majstor kratke priče. Najprevođeniji je njemački pisac poslije Drugog svjetskog rata. Djela: romani “I ne reče ni reči”, “Kuća bez čuvara”, “Bilijar u pola deset”, “Mišljenja jednog klovna”, “Grupna slika s damom”, zbirke pripovedaka “Putniče, naiđeš li u Spa…”, “Sabrano ćutanje doktora Murkea”, pripovetke “Voz je bio tačan”, “Na kraju službenog puta”, “Izgubljena čast Katarine Blum”.
1990 – Na Filipinima je u zemljotresu poginulo više od 1.600 ljudi.
2002 – Irska republikanska armija uputila je javno izvinjenje porodicama civila koji su poginuli tokom njene 30-godišnje borbe za otcjepljenje Sjeverne Irske od Britanije. Izvinjenje je stiglo na 30. godišnjicu tzv. krvavog petka 1972. kad je IRA u Belfastu aktivirala 20 bombi i stradalo je sedam civila i dva vojnika. Tokom 30 godina u akcijama IRE stradalo je 1.800 ljudi.
2007 – U zemljotresu jačine 6,8 Rihtera s epicentrom u Japanskom moru, koji je pogodio obalu najvećeg japanskog ostrva Honšu poginulo je devet, povređeno blizu 1.000 ljudi, dok je više od 12.000 evakuisano.
2008 – Istražni komitet pri Glavnom tužilaštvu Rusije saopštio je da su rezultati analiza uzoraka DNK potvrdili da su posmrtni ostaci pronađeni u jednoj šumi kraj Jekaterinburga pripadali careviću Alekseju i kneginji Mariji Romanov, potomcima posljednjeg ruskog cara Nikolaja II. Carska porodica pobijena u noći 16. na 17. jul 1918. u Jekaterinburgu (u sovjetsko vrijeme Sverdlovsk) na Uralu.

By admin