Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 16.09.2019. godine od 8:00 sati do 17.09.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na nekategorisanom putu V.Rijeka-Muratovići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
- Nije bilo saobraćajnih nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 26 pacijenata, od kojih je 1 upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bio je Adis dr. Kauković.
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom prekinuto zbog isključenja električne energije JKP KOMB Bužim.
Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama i električnom energijom uglavnom uredno
Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 17. 09. 2019. u 06 : 30 sati
Zbog jutarnje magle, na smanjenu vidljivost upozoravamo na dionicama u kotlinama i uz riječne tokove. Izdvajamo doline rijeka: Drine, Save, Spreče, Lašve i Vrbasa. Skrećemo pažnju i na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja na kolovoz. Na svim dionicama savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu.
Na magistralnom putu M-17 Zenica-Nemila zbog sanacionih radova u tunelu Vranduk II, u noćnim satima saobraćaj se obustavlja u vremenu od 00:30 do 04:30 sati. Tokom dana na ovom lokalitetu saobraća se naizmjenično, jednom trakom, a zbog povremeno pojačanog prometa vozila, moguće je formiranje dužih kolona u oba smjera. Na obilaznici kroz naselje Tetovo (R-445 Nemila-Tetovo-Zenica) zabranjen je saobraćaj za teretna vozila čija ukupna masa prelazi 7,5 tona.
Sporije zbog radova, saobraća se i na dionicama magistralnih puteva: M-17 Konjic-Jablanica, M-18 Olovo-Kladanj-Stupari, M-1.8 Srebrenik-Orašje, M-5 Lanište-Ključ i M-5 Jajce-Jezero.
Zbog izvođenja sanacionih radova, obustavljen je saobraćaj na regionalnom putu R-425a Tromeđa-Zvirovići.
Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
PROGNOZA VREMENA (FHMZ)
Danas u Bosni i Hercegovini se prognozira pretežno sunčano prije podne. Po kotlinama u Bosni će biti dosta magle. U drugoj polovini dana umjereno povećanje oblačnosti u cijeloj zemlji. Jače naoblačenje sa sjevera koje će usloviti kišu u noći na srijedu. Vjetar slab do umjerene jačine uglavnom jugozapadnog smjera. Na sjeveru zemlje vjetar sjeverozapadnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 9 i 14°C, na jugu zemlje do 19°C. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 26 i 31°C.
U Sarajevu sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Najniža jutarnja temperatura zraka oko 10°C, a najviša dnevna oko 28°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Utorak 17.09.2019. godine
Nakon ugodnijeg prijepodneva, biometeorološke prilike djelimično će se pogoršati u drugom dijelu dana. Tegobe kod osjetljivih osoba će biti izraženije usljed nadolazeće promjene vremena. Od meteoropatskih reakcija moguće su glavobolja, nervoza i problemi sa snom.
1580. – Rođen španski pisac Fransisko Gomes de Kevedo i Viljegas, satiričar koji je zbog «zajedljivog jezika i otrovnog pera» čas bio povlašćen na dvoru, čas proganjan i zatvaran. Izvanredno je slikao život ulice, a u sonetima je ispoljio pesimizam baroknog mislioca opsjednutog idejom ništavila. Djela: «Život lupeža», «San lobanja», «Plutonov svinjac», «Dom poludjelih od ljubavi», «Knjiga o svim stvarima i još o mnogim drugim», zbirke poezije «Španski Parnas», «Tri posljednje kastiljanske muze».
1665. – U Londonu izbila epidemija kuge – umrlo oko 70.000 ljudi.
1787. – Delegati 12 od tadašnjih 13 država SAD potpisali su Ustav, i sada na snazi, uz dodate amandmane, najstariji važeći ustav u svijetu.
1796. – Prvi predsjednik SAD Džordž Vašington, šef države od 1789. uputio je američkom narodu «Oproštajnu besjedu», odbivši da se treći put kandiduje za predsjednika.
1809. – Mirom u Fredrikshamu završen švedsko-ruski rat, u kojem je Rusija osvojila Finsku.
1826. – Rođen njemački matematičar Georg Fridrih Bernhard Riman, koji je otvorio nove pravce razvitka matematike i njene primjene u fizici i mehanici. Značajno je doprinio matematičkoj analizi, posebno teoriji kompleksnih funkcija, teoriji parcijalnih jednačina, geometriji, teoriji brojeva. Njegovo ime nosi niz matematičkih pojmova: Rimanov integral, Rimanova diferencijalna jednačina, Rimanova površina, Rimanova sfera, Rimanova beta-funkcija, Rimanova geometrija.
1857. – Rođen ruski fizičar Konstantin Eduardovič Ciolkovski, otac astronautike. Još 1883. izložio je ideje o korišćenju reaktivnog pogona kod letjelica, a 1903. objavio prvo klasično djelo iz teorije astronautike: «Ispitivanje vasionskog prostora reaktivnim aparatima». Postavio je osnovne jednačine kretanja rakete promjenljive mase u bezvazdušnom prostoru. Sovjetska Akademija nauka je ustanovila «Zlatnu medalju Ciolkovskog» za izuzetan doprinos astronautici i istraživanju kosmosa.
1900. – Britanska kraljica Viktorija Prva Aleksandrina potpisala dokument kojim je Australija ušla u Komonvelt kao federalna unija šest bivših britanskih kolonija.
1906. – Rođen Džunijus Ričard Džajavordene, premijer Šri Lanke od 1977, poslije izborne pobjede njegove Ujedinjene nacionalne partije. Nakon uspostavljanja predsjedničkog sistema, 1978. je postao prvi šef države i na tom položaju je ostao do 1988.
1944. – Počeo najveći vazdušni desant u Drugom svjetskom ratu, koji je trebalo da uspostavi mostobran na rijeci Rajni i omogući saveznicima prodor sjeverno od Rura, ali su se Nijemci dokopali planova, razbili Britance kod holandskog grada Arnhem i potom pripremili protivofanzivu u Ardenima. Saveznici su prešli Rajnu tek poslije pet mjeseci.
1948. – Blizu Jerusalima ubijen švedski grof Folke Bernadot, posrednik UN u konfliktu Izraela i Arapa.
1949. – U požaru na «Noroniku», najvećem parobrodu na Velikim jezerima, kod Toronta poginulo više od 130 ljudi.
1961. – Obješen turski premijer Adnan Menderes, koga je u maju 1960. oborila vojna hunta generala DŽemala Gursela. Vojna hunta je tvrdila da je Menderesova Demokratska partija, na vlasti od prvih slobodnih izbora u Turskoj 1950. godine, «izdala principe» prvog turskog predsjednika Mustafe Kemala Ataturka.
1970. – U Jordanu otpočeli oružani sukobi armije kralja Huseina i palestinskih gerilaca.
1978. – Potpisivanjem okvirnih mirovnih planova za Bliski istok i između Izraela i Egipta, u Kemp Dejvidu završeni razgovori predsjednika Egipta Anvara el Sadata, premijera Izraela Menahema Begina i predsjednika SAD DŽimija Kartera.
1980. – Bivši diktator Nikaragve general Anastasio Somosa Debajle ubijen u atentatu u Paragvaju, gdje je živio u izbjeglištvu poslije zbacivanja sa vlasti u julu 1979.
1994. – Umro britanski filozof austrijskog porijekla Karl Rejmond Poper, jedan od najuticajnijih mislilaca 20. vijeka. U filozofiju je uveo «princip opovrgljivosti», prema kojem se tvrdnja može smatrati naučnom samo ako se u principu može dokazati njena pogrešnost, dok tvrdnje koje ne ispunjavaju taj uslov spadaju u metafiziku. Dela: «Logika istraživanja», «Otvoreno društvo i njegovi neprijatelji», «Bijeda istoricizma».
2006. – Više od 97 odsto građana Pridnjestrovlja glasalo za nezavisnost te moldavske provincije i njeno pripajanje Rusiji.
2008. – Američke federalne rezerve izdvojile 85 milijardi dolara za pomoć kompaniji «AIG», najvećem osiguravajućem društvu u SAD – da bi ga spasile od bankrota.