SERVISNE INFORMACIJE ZA UTORAK  17. 10. 2017.

Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 16.10.2017. godine od 08:00 sati do 17.10.2017. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Jedno narušavanje javnog reda i mira (vika, galama)
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nesreća

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 13 pacijenta, nije bilo  upućenih na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bio je Adis dr. Kauković.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje uglavnom uredno, uz napomenu JKP KOMB da prilikom posljednjeg uzorkovanja izvorišta voda nije bila ispravna za piće.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 17. 10. 2017. u 07:50 sati

Gusta magla ovoga jutra mjestimično smanjuje vidljivost u višim predjelima, kao i u kotlinama i uz riječne tokove.

Posebno izdvajamo autoput A-1 Tarčin-Zenica, kao i puteve u dolinama rijeka: Bosne, Save, Lašve i Neretve.

Na dionicama koje prolaze preko planinskih prevoja, skrećemo pažnju na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja na kolovoz.

Na magistralnom putu M-5 Sarajevo-Pale (dionici Ljubogošta-Pale) i dalje traju radovi u tunelu Kalovita Brda, zbog čega je saobraćaj obustavljen i odvija se obilaznicom u neposrednoj blizini.

U toku su radovi na izgradnji pješačkog prolaza ispod magistralnog puta M-17, kod mosta u Konjicu, zbog čega vozila na ovom lokalitetu saobraćaju naizmjenično, jednom trakom.

Sporije se saobraća i na ostalim dionicama na kojima se izvode sanacioni radovi. Izdvajamo magistralni put M-17, na lokalitetima Donji Hadžići i Drivuša, kao i regionalne puteve: Banja Luka-Turbe, Semizovac- Visoko, Srebrenik-Orahovica Donja i Živinice-Međaš.

Vozače na svim putnim pravcima savjetujemo da voze maksimalno oprezno.

Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Zbog radova u Hrvatskoj na GP Stara Gradiška-Bosanska Gradiška sužen je kolovoz, pa se tokom dana može očekivati sporije saobraćanje.

PROGNOZA VREMENA

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati pretežno sunčano vrijeme. Prije podne će biti magle u Krajini, na sjeveru Bosne i po kotlinama u centralnim i istočnim područjima Bosne. Vjetar slab promijenljivog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka uglavnom između 4 i 9°C, na jugu od 10 do 14°C. Najviša dnevna temperatura zraka između 20°C i 26°C. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

Utorak 17.10.2017. godine Biometeorološka prognoza je povoljna. Hronični bolesnici i meteoropate ne bi trebali imati jačih tegoba, osim što je tokom prijepodneva preporučljivo biti oprezniji zbog moguće pojave magle, izraženije u unutrašnjosti zemlje. Preporučljivo je slojevito se odjenuti, obzirom da će nakon prohladnog jutra danju biti toplije.

NA DANAŠNJI DAN

1760 – Rođen je francuski filozof Klod Anri Sen Simon, socijalista utopista, učesnik Američkog rata za nezavisnost, koji se u vrijeme Francuske revolucije odrekao plemićke titule. Smatrao je da tradicionalnu državu treba zamijeniti industrijskim društvom i da aristokrate, vojnici i birokrati treba da iščeznu i ustupe mjesto industrijalcima, radnicima i seljacima

1803 – Rođen je mađarski političar Ferenc Deak, glavni arhitekta Dvojne monarhije 1867. odnosno sporazuma Beča i Budimpešte kojim je stvorena Austro-Ugarska. Predvodio je mađarsku plemićku opoziciju protiv austrijskog kancelara Klemensa Meterniha prije revolucije 1848. a 1865. objavio je projekat o dualističkom uređenju Habzburške monarhije, prihvaćen dvije godine kasnije.

1849 – Umro je poljski kompozitor i pijanista Frederik Šopen, najistaknutiji predstavnik poljske muzičke kulture i jedan od najznačajnijih pijanista i kompozitora uopšte. Komponovao je isključivo klavirsku muziku oslanjajući se pritom na elemente poljske narodne muzike. Iz Poljske je 1830. otišao u Francusku, ne sluteći da više neće vidjeti otadžbinu. Djela: dva koncerta za klavir i orkestar, oko 170 sonata, mnoštvo poloneza, mazurki, valcera.

1855 – Englez Henri Besemer patentirao je postupak za preradu sirovog gvožđa u čelik, nazvan po njemu “Besemerov čelik”.

1876 – U Menlo Parku kod Njujorka američki pronalazač Tomas Alva Edison osnovao je radionicu u kojoj je okupio više vrhunskih stručnjaka, uključujući najistaknutijeg među njima, naučnika Nikolu Teslu.

1912 – Rođen je italijanski sveštenik Albino Lučani, poglavar rimokatoličke crkve samo 33 dana, pod imenom Ivan Pavao I. Od 1969. bio je arhiepiskop Venecije, a za papu je izabran 26. augusta 1978. Pod nerazjašnjenim okolnostima umro je već krajem septembra te godine. Naslijedio ga je Karol Vojtila, koji je odabrao ime Ivan Pavao II.

1915 – Rođen je američki pisac Artur Miler, jedan od najznačajnijih dramskih pisaca 20. vijeka.

1918 – Rođena je američka filmska glumica Margarita Karmen Kansino, poznata kao Rita Hejvort, holivudski erotski simbol četrdesetih godina 20. vijeka

1945 – Na talasu masovnih protesta u Argentini je pukovnik Huan Peron pušten iz zatvora samo nekoliko dana pošto je izgubio položaj u vojnoj vladi i istog dana se trijumfalno obratio pristalicama na mitingu u Buenos Ajresu pred stotinama hiljada ljudi.

1961 – U Parizu je u sukobima francuskih snaga bezbednosti sa alžirskim demonstrantima, koji su protestovali protiv kolonijalne uprave Francuske nad njihovom zemljom, prema zvaničnoj verziji poginulo troje ljudi. Grupe za ljudska prava tvrdile su da je broj žrtava veći od 240.

1989 – U zemljotresu južno od američkog grada San Francisko poginulo je 67 i povrijeđeno više od 600 ljudi.

1994 – Jordan i Izrael saopštili su namjeru da postignu istorijski mirovni sporazum i tako posle 46 godina okončaju međusobno ratno stanje.

1994 – Mirovni posrednici UN saopštili su da su se vlada Angole i pobunjenički pokret UNITA u principu saglasili da okončaju građanski rat u toj afričkoj zemlji.

1996 – Ruski predsjednik Boris Jeljcin smijenio je šefa Savjeta bezbjednosti Rusije, Aleksandra Lebeda, koji je četiri mjeseca ranije stupio na tu dužnost, samo dan pošto je ministar unutrašnjih poslova Anatolij Kulikov optužio bivšeg generala da pokušava da prigrabi vlast.

1997 – Na Kubi je sahranjen Ernesto “Če” Gevara, tri decenije pošto je ubijen u Boliviji. Posmrtni ostaci legendarnog gerilskog vođe položeni su u mauzolej u gradu Santa Klara.

1998 – Bivši čileanski diktator Augusto Pinoče uhapšen je u Londonu, gdje se oporavljao od operacije, na osnovu službenog zahtjeva Španije. Pinoče je od strane Španije optužen zbog stradanja stotina španskih državljana tokom njegove vladavine Čileom.

2003 – U glavnom gradu Tajvana oblakoder nazvan “Tajpej 101″ dostigao je visinu 508 metara, premašivši do tada najviše građevine u svijetu, kule “Petronas” u Kuala Lumpuru, prijestonici Malezije.

 

By admin