SERVISNE INFORMACIJE ZA, UTORAK,  18. 07. 2017.

Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 17.07.2017. godine od 08:00 sati do 18.07.2017. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela, niti narušavanja javnog reda i mira
  • Nije bilo intervencija bužimskih vatrogasaca

SAOBRAĆAJ

  • Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 25 pacijenata, od kojih niko nije upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bila je Sađida dr. Bajrović.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Zbog povećane potrošnje, redukcija vode u vremenskom periodu od 23,00-6,00 sati za potrošače koji se vodom snabdjevaju sa izvorišta Musići.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA PUTEVIMA BIHAMK

Stanje na cestama 18. 07. 2017. u 07 : 30 sati

Na putevima u BiH ovoga jutra saobraća se uz povoljne uslove za vožnju. Frekvencija vozila je umjerenog intenziteta, uz izuzetak dionica u gradskim centrima, gdje je u jutarnjim satima intenzitet saobraćaja pojačan. Bez obzira na povoljne uslove, vozače savjetujemo da voze maksimalno oprezno i da vožnju prilagode uslovima na putu. I dalje upozoravamo da se zbog visokih dnevnih temperatura, na duža putovanja kreće u ranim jutarnjim ili kasnim poslijepodnevnim satima.

Danas počinju radovi na izgradnji pristupne ceste u mjestu Brankovići na magistralnom putu M-17 Maglaj-Žepče. U vremenu od 07:30 do 17:30 sati, saobraćaj će se odvijati jednom trakom naizmjenično.

Kraći zastoji mogući su i na ostalim dionicama gdje se izvode sanacioni radovi, a gdje je obavezno poštivanje postavljene signalizacije. Izdvajamo putne pravce: M-5 Donji Vakuf-Travnik, M-17 Vrapčići-Mostar, M-4 Tuzla-Kalesija i M-16 Bugojno-Kupres.

Na graničnim prelazima trenutna zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Podsjećamo vozače da prije polaska na putovanje provjere da li posjeduju svu potrebnu dokumentaciju za prelazak granice. Neophodno je posjedovati validan pasoš za osobe, kao i zeleni karton za vozilo. Ukoliko se ne putuje vlastitim vozilom, a vlasnik vozila nije prisutan, neophodno je posjedovati dozvolu za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu. Zbog brojnih upita građana, napominjemo da je prelazak granice prema Srbiji i Crnoj Gori za odrasla lica i dalje moguć samo sa ličnom kartom, dok djeca, kao i ranije, moraju imati pasoš.

 

PROGNOZA VREMENA

Danas u Bosni i Hercegovini pretežno sunčano vrijeme. U drugoj polovini dana se očekuje umjeren razvoj oblačnosti u Hercegovini i istočnim područjima Bosne. Vjetar slab do umjerene jačine istočnog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka uglavnom između 9 i 14°C, na jugu od 16 do 21°C. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 26 i 32°C, na jugu zemlje do 35°C. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

Utorak 18.07.2017. godine Biometeorološke prilike su povoljne. Stabilno vrijeme ugodno će djelovati na većinu populacije, a tegobe kod osjetljivih osoba neće biti suviše izražene. Preporučljivo je posvetiti pažnju zaštiti od UV zračenja i ne pretjerivati sa aktivnostima, osobito u drugom dijelu dana kada će se djelimično pojačati osjet sparine. Na jugu će, uz više temperaturne vrijednosti, opšta slika biti neznatno lošija.

 

NA DANAŠNJI DAN

  1. U požaru koji je prema legendi podmetnuo car Klaudije Cezar Avgust Germanik Neron, sto istorijski izvori ne potvrdjuju, Rim izgorio gotovo do temelja. Neron za pozar optuzio hriscane i podvrgao ih surovim represalijama. 

    1374. Umro italijanski pisac Francesko Petrarka, najznacajniji preteca renesanse. Snazno uticao na italijansku i svjetsku knjizevnost, ukljucujuci pjesnike u Dubrovniku u 15. i 16. stoljeću. Bavio se i istorijom i filozofijom. 

    1536. Odlukom Parlamenta, u Engleskoj ponistena vlast pape. 

    1610. Umro italijanski slikar Mikelandjelo Merizi da Karavadjo. Znatno uticao na francusko i holandsko slikarstvo 17. stoljeća. 

    1635. Rodjen engleski fizicar Robert Huk, sekretar Kraljevskog drustva u Londonu, koji je usavrsio barometar, teleskop i mikroskop i otkrio celijsku strukturu biljaka. Dokazao okretanje Zemlje i gravitaciju nebeskih tijela, autor zakona o istezanju elasticnih tijela, «Hukov zakon». 

    1721. Umro francuski slikar Zan Antoan Vato, tipican predstavnik rokokoa. 

    1817. Umrla engleska knjizevnica Dzejn Ostin, koja je u romanima realisticki slikala svakodnevni zivot provincijske Engleske. 

    1870. Vatikanski koncil proglasio dogmu o papskoj nepogresivosti o pitanju vjere i morala rimokatolickog svestenstva i vjernika. 

    1872. Umro meksicki drzavnik Benito Pablo Uares, nazvan «Vasington Meksika», koji je kao predsjednik od 1858. do 1865. i od 1867. do 1872. odvojio crkvu od drzave i sproveo niz mjera znacajnih za socijalni i ekonomski razvitak zemlje. 

    1918. Rodjen juznoafricki pravnik i drzavnik Nelson Rolihlahija Mandela, predsjednik Juzne Afrike i vodja Africkog nacionalnog kongresa i borbe protiv Aparthejda. Rasisticki rezim Juzne Afrike ga 1962. osudio na 5 godina, a 1964. na dozivotnu robiju. Iz zatvora, poslije ogromnog pritiska svjetskog javnog mnijenja i javnosti Juzne Afrike, pusten 1990, a sef drzave postao 1994. Nakon odlaska s vlasti posvetio se humanitarnom radu i postao jedna od najpopularnijih i najprepoznatljivijih ikona suvremenog svijeta. Mnogi ga drže jednim od rijetkih univerzalnih moralnih autoriteta u današnjem svijetu. Umro je 5. decembra 2013. godine

    1921. Rodjen prvi americki astronaut Dzon Glen, koji je u kosmickom brodu «Merkjuri-Atlas 6» 20. februara 1962. tri puta obleteo Zemlju. 

    1936. Pobunom trupa generala Fransiska Franka u Melilji u Spanskom Maroku protiv vlade Narodnog fronta premijera Manuela Asanje, pobjednika izbora u februaru 1936, poceo gradjanski rat u Spaniji u kom je poginulo oko milion ljudi. U pomoc Republici priskocili dobrovoljci iz cijelog svijeta i formirane internacionalne brigade u kojima je bilo i vise od 1.500 Jugoslovena. Franko pobijedio u proljece 1939, najvise zahvaljujuci direktnoj vojnoj intervenciji Njemacke i Italije, poslije cega je zaveo fasisticku diktaturu. 

    1942. Posle 38 dana borbi Njemci u Drugom svjetskom ratu zauzeli planinu Kozaru u sjeverozapadnoj Bosni, na kojoj je 3.500 boraca Drugog krajiskog partizanskog odreda branilo zbijeg sa oko 80.000 civila pred ofanzivom 40.000 vojnika. 

    1942. SAD u Drugom svjetskom ratu objavile rat Bugarskoj, Madjarskoj i Rumuniji, satelitima Njemacke. 

    1951. Americki bokser africkog porijekla Dzersi Dzo Volkot u 37. godini osvojio titulu svjetskog prvaka u teskoj kategoriji, postavsi najstariji bokser kom je to uspjelo. 

    1971. Sest emirata u Persijskom zalivu, Abu Dabi, Dubai, Sardza, Adzman, Um al Kajvajn i Fudzajra, sklopilo sporazum o osnivanju federacije Ujedinjenih Arapskih Emirata. Sporazum stupio na snagu u decembru 1971, a u februaru 1972. federaciji se prikljucio i Ras al Kajma. 

    1972. Egipatski predsjednik Gamal Abdel Naser zatrazio da SSSR povuce svih 20.000 vojnih savjetnika, optuzivsi Moskvu da nije poslala obecano oruzje, sto je oznacilo pocetak zaostravanja odnosa dvije zemlje i priblizavanje Kaira Vasingtonu. 

    1992. Ratni brodovi NATO-a uplovili u Jadran radi kontrole sankcija UN protiv Jugoslavije. 

By admin