SERVISNE INFORMACIJE ZA UTORAK  19. 09. 2017.

Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 18.09.2017. godine od 08:00 sati do 19.09.2017. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Nije bilo intervencija bužimskih vatrogasaca

SAOBRAĆAJ

  • Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nesreća

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 26 pacijenata, od kojih niko nije upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bila je Dženeta dr. Ljumić.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Zbog povećane potrošnje, redukcija vode u vremenskom periodu od 23,00-6,00 sati za potrošače koji se vodom snabdjevaju sa izvorišta Musići.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

Stanje na cestama 19. 09. 2017. u 07 : 20 sati

Prema podacima prikupljenim u našem informativnom centru, na putevima u BiH jutros se saobraća bez vanrednih ograničenja. Kolovoz je mokar u sjeverozapadnim krajevima, dok se u ostatku zemlje saobraća po pretežno suhom kolovozu. Povremeno pojačana frekvencija vozila u jutarnjim satima, bilježi se u gradskim centrima. Na ostalim putevima saobraća se umjerenim intenzitetom. Magla mjestimično smanjuje vidljivost u višim predjelima, kao i u kotlinama i uz riječne tokove. Na dionicama koje prolaze kroz usjeke i preko planinskih prevoja, učestali su odroni zemlje ili kamenja na kolovoz. Vozačima savjetujemo maksimalno opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu.

Sporije se saobraća na dionicama gdje se izvode sanacioni radovi. Na ovim mjestima postavljena je privremena saobraćajna signalizacija, čije poštivanje je obavezno. Izdvajamo putne pravce: Sarajevo-Pale, Odžak-Donji Svilaj, Stupari–Kladanj, Simin Han-Kalesija, Živinice-Međaš, Srebrenik-Donja Orahovica i Banja Luka-Turbe.

Na graničnim prelazima, ovoga jutra nisu zabilježena duža zadržavanja.

PROGNOZA VREMENA

Danas u našoj zemlji očekuje pretežno oblačno vrijeme sa kišom, pljuskovima i grmljavinom. Najmanja vjerovatnost za padavine na istoku Bosne. Vjetar, slab do umjeren, na sjeveru Bosne istočni i sjeveroistočni, a u ostalim područjima, uglavnom, južni i jugoistočni. Jutarnje temperature od 8 do 14, na jugu od 16 do 20, a dnevne od 19 do 25 °C. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

Utorak 19.09.2017. godine Biometeorološka prognoza je nepovoljna za veći dio zemlje. Nestabilno vrijeme, uz dosta svježije jutro u unutrašnjosti i na sjeveru, kod osjetljivih osoba može uzrokovati jačanje tegoba, stoga je neophodno biti oprezniji, povesti računa o primjerenom odijevanju i ne izlagati se suvišnim naporima. Opšta slika će biti nešto ljepša u Hercegovini.

 

NA DANAŠNJI DAN

1356 – Engleska armija predvođena “Crnim Princem” sinom  kralja Edvarda III, porazila je u bici kod Poatjea vojsku francuskog kralja Žana II, čime je okončana prva faza Stogodišnjeg rata Engleske i Francuske. Istog dana 1370. Crni Princ je zauzeo i opustošio Limonž.

1551 – Rođen je francuski kralj Anri III, poslednji monarh iz dinastije Valoa. Tokom njegove vladavine od 1574. zemlja je bila zahvaćena sukobima rimokatolika i hugenota (francuski protestanti, kalvinisti). Poslije pobune 1588. bio je prinuđen da napusti Pariz i udruži se s vođom navarskih hugenota Anrijem od Navare, potonjim kraljem Anrijem IV, prvim iz dinastije Burbon, a ubijen je 1589. dok je opsjedao Pariz.

1881 – Predsjednik SAD Džejms Ejbram Garfild umro je od rana zadobijenih u atentatu u Vašingtonu 2. jula 1881. Garfild, protivnik ropstva, postao je šef države 4. marta 1881.

1888 – Prvo svjetsko takmičenje za izbor ljepotice održano je u belgijskoj banji Spa, a prva zvanično najljepša žena na planeti postala je 18-godišnja Kreolka iz Gvadelupe Berta Sukare.

1893 – Britanski dominion Novi Zeland je postao prva zemlja u kojoj su sve žene dobile pravo glasa.

1911 – Rođen je engleski pisac Vilijam Golding, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1983.

1922 – Rođen je češki atletičar Emil Zatopek, koji je na Olimpijskim igrama u Londonu 1948. osvojio zlatnu medalju u trci na 10.000 metara, a na Igrama 1952. u Helsinkiju na 5.000, 10.000 i u maratonu. Oborio je 18 svjetskih rekorda i pobijedio zaredom u 69 trka između 1949. i 1951.

1935 – Umro je ruski fizičar Konstantin Eduardovič Ciolkovski, otac astronautike. Još 1883. izložio je ideje o korišćenju reaktivnog pogona kod letjelica, a 1903. objavio je prvo klasično djelo iz teorije astronautike “Ispitivanje vasionskog prostora reaktivnim aparatima”. Postavio je osnovne jednačine kretanja rakete promjenljive mase u bezvazdušnom prostoru. Sovjetska Akademija nauka ustanovila je “Zlatnu medalju Ciolkovskog” za izuzetan doprinos astronautici i istraživanju kosmosa.

1941 – Njemačke trupe okupirale su Kijev u Drugom svjetskom ratu, poslije bitke koja je trajala 45 dana.

1955 – U Argentini je vojska oborila predsjednika Huana Perona, koji je prethodno izazvao bijes rimokatoličke crkve odvajanjem crkve od države. Do 1973. Peron je živio u izbjeglištvu, a po povratku je opet izabran za predsjednika, ostavši na čelu države do smrti 1974.

1957 – Amerikanci su u Nevadi otpočeli prve podzemne nuklearne probe.

1961 – Građani Jamajke su na referendumu izglasali izdvajanje te ostrvske zemlje u Karipskom moru iz Zapadnoindijske federacije. Kratkotrajna Federacija trajala je od 1958. do 1962. Bio je to pokušaj da se britanski posjedi u Karibima okupe u federalnu zajednicu ali se ona raspala prije pune nezavisnosti tih teritorija.

1985 – U glavnom gradu Meksika Siudad Meksiku, i okolini, u zemljotresu je poginulo oko 12.000 ljudi.

1989 – Eksploziju iznad Nigera avion tipa DC-10 francuske kompanije UTA, na liniji Brazavil-Pariz, za koju je kasnije optužena Libija, nije preživio niko od od 171 osobe, koliko se nalazilo u avionu.

1994 – Hiljade američkih vojnika se iskrcalo na Haiti u operaciji koju je Vašington označio kao “ponovno uspostavljanje demokratije” u toj karipskoj ostrvskoj zemlji.

1999 – Međunarodne mirovne snage počele su da se iskrcavaju na Istočni Timor, koji je četvrt stoljeća ranije pripojila Indonezija. Do 1975. Istočni Timor bio je posjed Portugala, otuda je matično rimokatoličko stanovništvo imalo otpor prema prisajedinjenju muslimanskoj Indoneziji.

2003 – Predsjednici Rusije, Bjelorusije, Ukrajine i Kazahstana potpisali su na Jalti dogovor o formiranju zajedničkog ekonomskog prostora.

2006 – Izvršen je državni udar u Tajlandu. Vojska je izvela puč i srušila vladu Taksina Šinavatre i uspostavila privremenu vladu, uz strogu lojalnost kruni. Portparol zavjerenika objasnio je da je vojni udar bio neophodan, pošto je vlada milijardera Taksina Šinavatre dovela zemlju u veoma ozbiljnu krizu.

By admin