SERVISNE INFORMACIJE ZA UTORAK  24. 10. 2017.

Prema zvaničnim infomracijama koje smo dobili ovog jutra za period od 23.10.2017. godine od 08:00 sati do 24.10.2017. godine do 08:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Jedno krivično djelo – nasilničko ponašanje
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Svi putevi na području općine Bužim su prohodni, saobraćaj se odvija bez ograničenja osim na dijelu RP 401 B Bužim-Cazin u naselju Konjodor-Jusići zbog oštećenja kolovoza od klizišta u dužini od 30 metara saobraćaj se odvija naizmjenice jednom trakom

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Dvije saobraćajne nesreće (materijalna šteta bez povrijeđenih lica)

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratio 13 pacijent. Nije bilo upućenih na dalje liječenje u bolnicu u Bihać. Dežurni doktor bio je Rifet dr. Šahinović.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje uglavnom uredno, uz napomenu JKP KOMB da prilikom posljednjeg uzorkovanja izvorišta voda nije bila ispravna za piće.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 24. 10. 2017. u 08 : 00 sati

U većem dijelu zemlje jutros se saobraća po mokrom kolovozu, pa vozače savjetujemo da voze maksimalno oprezno. Izuzetak su dionice u južnim krajevima, gdje je kolovoz suh. Zbog jutarnje magle i niske oblačnosti, vidljivost je smanjena u kotlinama i uz riječne tokove. Na dionicama koje prolaze kroz usjeke, kao i preko planinskih prevoja, upozoravamo na moguće odrone zemlje ili kamenja.

I dalje traju radovi u tunelu Kalovita Brda na magistralnom putu M-5 Sarajevo-Pale (dionici Ljubogošta-Pale), zbog čega je saobraćaj obustavljen i odvija se obilaznicom u neposrednoj blizini.

Zbog radova se usporeno saobraća na magistralnom putu M-17 na lokalitetima: Konjic (kod mosta), Donji Hadžići, i Drivuša, kao i regionalnim putevima: R-469 Živinice-Međaš, R-445 Semizovac-Visoko i R-461a Srebrenik-Donja Orahovica.

Aktivirana su klizišta na regionalnim putevima R-441 Banja Luka-Turbe (Ljubačevo) i R-454a Bratunac-Drinjača. Na ovim dionicama, izmjenjen je režim saobraćanja.

Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.

PROGNOZA VREMENA

Danas u Bosni oblačno vrijeme sa kišom. Padavine se očekuju oglavnom u centralnim, istočnim i sjeveroistočnim područjima, a prije podne i u zapadnim djelovima. Očekivana količina padavina u centralnim područjima između 5 i 15 litara po metru kvadratnom, na zapadu do 10 litara. Na istoku i sjeveroistoku Bosne od 20 do 40 litara, lokalno i do 60 litara kiše po metru kvadratnom. Na planinama snijeg koji se ne prognozira ispod 1200 metara nadmorske visine. U Hercegovini pretežno oblačno vrijeme veći dio dana. Kiša se predviđa za sjever Hercegovine, na planinama snijeg. U većem dijelu Hercegovine od poslijepodnevnih sati razvedravanje, osim sjevera. U utorak u cijeloj zemlji vjetrovito. Vjetar je umjeren i jak sjevernog smjera. U jugozapadnim i zapadnim područjima Bosne, sjeveru i istoku Hercegovine mogući su i olujni udari. Prema kraju dana slabljenje vjetra u cijeloj zemlji. Najviša dnevna temperatura zraka između 6 i 12, na jugu zemlje od 12 do 16 stupnjeva. 

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

Utorak 24.10.2017. godine Tmurno vrijeme, uz niže temperature, povećanu naoblaku i sjeverno strujanje, kod većine ljudi će negativno djelovati na raspoloženje, a hroničnim bolesnicima će uzrokovati jače poteškoće. Neophodno je posvetiti pažnju odijevanju i zaštiti od hladnoće. Sa odmicanjem dana, opšta slika će se postepeno popravljati, uz blagi porast temperatura, pa će se i tegobe kod osjetljivih osoba djelimično umanjiti.

NA DANAŠNJI DAN

1360 – Engleski kralj Edvard III i francuski kralj Žan II Dobri, engleski zarobljenik nakon bitke kod Poatjea 1356. potpisali su u Kaleu sporazum kojim je okončana prva faza Stogodišnjeg rata. Francuski monarh je prinuđen da Engleskoj ustupi pojedine francuske teritorije, a Edvard III se zauzvrat odrekao polaganja prava na francuski prijesto.

1601 – Umro je Tiho Brahe, danski astronom i alhemičar. Izgradio je opservatoriju “Uranijenburg” na ostrvu Hven, nedaleko od Kopenhagena i posvetio se osmatranju planeta, posebno Marsa. Otkrio je novu zvijezdu u sazvježđu Kasiopeje.

1632 – Rođen je Antoni van Levenhuk, holandski prirodnjak, otac mikrobiologije. Bruseći optička sočiva, stvorio je prve jednostavne mikroskope, i konstruisao je oko 400 mikroskopa. Rezultate istraživanja krvnih sudova, strukture kostiju, mišića, objavljivao je u izdanjima Londonskog kraljevskog društva, čiji je bio član.

1648 – Vestfalskim mirom, koji su zaključili njemački car i vladari Francuske i Švedske, završen je Tridesetogodišnji rat. Francuska je dobila od Njemačke Alzas, Mec i Tul, Švedska gotovo cijelu Pomeraniju, a Njemačka je ostala podijeljena na veliki broj država. Habzburzi su i dalje ostali njemački (rimski) carevi, ali s veoma ograničenim ovlašćenjima van njihovih nasljednih posjeda (austrijskih). Priznata je nezavisnost Švajcarske i Holandije i proglašena ravnopravnost rimokatolika i protestanata.

1725 – Umro je italijanski kompozitor Pjetro Alesandro Gaspare Skarlati, osnivač operske “napuljske škole”. Komponovao je opere i duhovnu muziku.

1793 – U Francuskoj je Nacionalni konvent, pod kontrolom Jakobinaca, usvojio Novi Revolucionarni kalendar. Njegovom usvajanju najviše je doprinio Robespjer, na tragu borbe protiv crkvenih tradicija. Izradio ga je Šarl Žilber Rom, političar i agronom, iako se autorstvo nerijetko pripisuje Fabr de Englantenu, pjesniku koji je izmislio nazive Mjeseci. Revolucionarni kalendar imao je 12 mjeseci, po 30 dana, a svi nazivi su ustrojeni po raznim prirodnim pojavama. Kovanice su izvedene iz latinskog, francuskog i grčkog jezika. Ukinuo ga je francuski car Napoleon, počevši od 1. januara 1806. Nakratko je ponovo korišćen tokom Pariske komune maja 1871.

1795 – Pruska, Austrija i Rusija izvršile su treću (konačnu) podjelu Poljske. Kao suverena država Poljska je obnovljena tek 1918. godine.

1891 – Rođen je Rafael Leonidas Truhiljo Molina, koji je kao američki štićenik vladao Dominikanskom republikom od 1930. do 1961. U maju 1961. ubijen je iz zasjede u blizini Siudad Truhilja.

1913 – Rođen je italijanski pjevač Tito Gobi, operski bariton svjetskog ugleda. Posebno je upamćen po ulozi u “Toski” Ðakoma Pučinija u kojoj mu je partner bila Marija Kalas.

1917 – Nijemci i Austrijanci su kod gradića Kaporeto (sada Kobarid, Slovenija) u Prvom svjetskom ratu probili odbranu italijanske vojske i nanijeli joj težak poraz. Panično bjekstvo Italijana pretvorilo se u totalno rasulo, do tada naizgled, čvrste armije. Za 16 dana napadači su napredovali 110 kilometara, zarobili 293.000 italijanskih vojnika, više od 300 topova i velike zalihe ratnog materijala.

1944 – Američki avioni su u Drugom svjetskom ratu, tokom velike vazdušno-pomorske bitke u filipinskom zalivu Lejte, potopili japanski nosač aviona “Musaši”, jedan od najvećih ikad izgrađenih.

1945 – Stupila je na snagu Povelja Ujedinjenih nacija, koju je u junu 1945. u San Francisku potpisala 51 zemlja osnivač svjetske organizacije, uključujući Jugoslaviju.

1945 – U Oslu je streljan vođa norveških nacista i predsjednik marionetske vlade u Drugom svjetskom ratu Vidkun Kvisling, osuđen zbog izdaje.

1948 – Umro je austrijski kompozitor Franc Lehar, najznačajniji predstavnik bečke operete u prvoj polovini 20. v.

1956 – Sovjetska vojska intervenisala je u Budimpešti, dan po izbijanju oružane pobune protiv politike vođe mađarskih komunista Maćaša Rakošija.

1957 – Umro je francuski modni kreator Kristijan Dior, jedan od vodećih “modnih diktatora” u svijetu poslije Drugog svjetskog rata.

1962 – Blokada Kube od strane SAD stupila je na snagu.

1964 – Britanska afrička kolonija Sjeverna Rodezija stekla je nezavisnost pod nazivom Republika Zambija, s predsjednikom Kenetom Kaundom.

1974 – Umro je ruski violinista i dirigent David Fjodorovič Ojstrah, jedan od najvećih majstora violine u 20. v.

1990 – U Tirani je počeo sastanak ministara inostranih poslova balkanskih zemalja na kojem je razmatrano unaprjeđenje saradnje Albanije, Bugarske, Grčke, Jugoslavije, Rumunije i Turske. I pored povoljnije atmosfere, nikakav konkretan dogovor nije postignut.

1997 – Vojna hunta Sijera Leonea pristala je, pod međunarodnim pritiskom, da legalno izabrani predsjednik te afričke zemlje Ahmad Tedžanu Kabah, preuzme vlast.

2005 – Umrla je Roza Parks, prva crnkinja koja se 1955. godine usudila da prekrši tadašnje rasne zakone na jugu SAD, u saveznoj državi Alabama, odbivši da ustupi mjesto u autobusu predviđeno za bijelce.

 

By admin