SERVISNE INFORMACIJE ZA UTORAK 29.11.2022.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 28.11.2022. godine od 8:00 sati do 29.11.2022. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

  • Zbog klizišta otežano odvijanje saobraćaja na lokalnom putu  Bužim – Radoč. Na ostalim dijelovima normalno odvijanje saobraćaja.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nesreće)

  • Nije bilo saobraćajnih nesreća

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje uglavnom uredno
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitna služba ZU Dom zdravlja Bužim evidentirala 26 pregleda

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 29. 11. 2022. u 06 : 30 sati

Na putevima u Bosni i Hercegovini saobraća se po suhom i mjestimično vlažnom kolovozu, a zbog niske jutarnje temperature skrećemo pažnju na moguću poledicu, naročito na dionicama u višim predjelima, na mostovima i prilazima tunelima. Upozoravamo i na učestale odrone. Na pojedinim dionicama u zapadnim krajevima, te ponegdje na sjeveru, vidljivost je jutros smanjena zbog magle ili niske oblačnosti. Izdvajamo dionicu Priluka-Glamoč-Mlinište, gdje je vidljivost smanjena na 50 metara.

Na magistralnom putu Bihać-Bosanski Petrovac (dionici Ripač-Dubovsko), zbog neophodnih radova najavljena je obustava saobraćaja od 13 do 14 sati. Za vrijeme obustave alternativni pravac je Bihać-Bosanska Krupa-Krnjeuša-Bosanski Petrovac. U ostalom periodu saobraća se usporeno, naizmjeničnim propuštanjem vozila.

Na magistralnom putu Žitomislići-Počitelj svaki dan osim nedjelje i praznika dolazi do obustava saobraćaja od 09 do 12 :15 sati i od 13:15 do 15 sati.

Povremene polusatne obustave saobraćaja zbog deminiranja terena aktuelne su od 08 do 16 sati na magistralnom putu Srebrenik-Orašje, dionici Cerik-pijaca „Arizona“. Za vrijeme obustave u funkciji je alternativni pravac Cerik-Brčko-Orašje.

U toku su sanacioni radovi na dionici magistralnog puta Sarajevo-Vogošća u ulici Alipašina (od raskrsnice za stadion «Asim Ferhatović Hase» do naselja Šip). Vozila iz pravca Sarajeva saobraćaju jednom trakom, dok su vozila iz pravca Vogošće preusmjerena na alternativni pravac (kroz ulicu Jukićeva). Na ovoj dionici dosta je usporeno saobraćanje, posebno u jutarnjim i poslijepodnevnim satima.

Na magistralnom putu Jajce-Donji Vakuf zbog radova u tunelu Skela, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom, dok se u noćnim satima (22-06 sati) saobraćaj obustavlja i preusmjerava na obilaznicu oko tunela.

Sporije zbog radova saobraća se i na dionici autoputa A-1 Zenica sjever-Zenica jug, kao i na magistralnim putevima Jajce-Crna Rijeka (Orlovac) i Doboj-Maglaj (Poljice-Maglaj).

Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

29.11.2022.

Jutros je u Bosni i Hercegovini bilo umjereno do pretežno oblačno vrijeme.

Temperature zraka u 07 sati: Bjelašnica -7 stupnjevo, Sokolac -4, Livno -3, Ivan Sedlo i Srebrenica -2, Grude i Sarajevo -1, Bijeljina, Široki Brijeg i Zenica 0, Bugojno, Drvar, Gradačac, Stolac, Tuzla i Zvornik 1, Doboj i Jajce 2, Banja Luka, Prijedor i Sanski Most 4, Mostar i Trebinje 5, Neum 7 stupnjeva. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 942 milibara, u normali je i sporo raste.

Danas se u našoj zemlji očekuje pretežno oblačno vrijeme. U Bosni po kotlinama i uz riječne tokove magla ili sumaglica. U večernjim satima na krajnjem sjeverozapadu Bosne je lokalno moguća slaba kiša. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni. Najviša dnevna temperatura od 2 do 7, na jugu od 8 do 12 stupnjeva.

U Sarajevu pretežno oblačno vrijeme. Najviša dnevna temperatura oko 4 stupnja.

BIOMETEROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Utorak 29.11.2022. godine

Biometeorološka prognoza je relativno nepovoljna. Usljed hladnog vremena, sjevernog strujanja i većeg sadržaja vlage u zraku, poželjno je posvetiti pažnju odijevanju i djelimično reducirati boravak na otvorenom, naročito tokom jutra i večeri. Uz blagi porast temperatura zraka, tegobe kod hroničnih bolesnika i meteoropata će se umanjiti i biće malo ugodnije u toplijem dijelu dana.

U Herceg-Novom je 1989. umro Zulfikar Zuko Džumhur, bh. i jugoslovenski putopisac, filmski i televizijski scenarista, pozorišni scenograf, umjetnički direktor filma, likovni kritičar, kostimograf, slikar i karikaturista

<p>Zulfikar Zuko Džumhur/</p>

1780. U Beču je umrla austrijska carica, češka i mađarska kraljica Marija Terezija, koja je tokom vladavine od 1740. do smrti provodila napredne reforme, ali i germanizaciju.

1899. Grupa švicarskih, engleskih i katalonskih nogometaša sa Joanom Gamperom na čelu osnovala je FC Barcelona.

1918. Na Velikoj narodnoj skupštini u Podgorici svrgnut je kralj Nikola I Petrović i proglašeno ujedinjenje Crne Gore sa Srbijom. Aktom o ujedinjenju crnogorska država prestala je da postoji.

1924. Umro Giacomo Puccini (1858-1924), poznati italijanski operni skladatelj.

1943. Na Drugom zasjedanju Antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Jugoslavije u Jajcu, to vijeće je konstituisano kao vrhovno zakonodavno i izvršno predstavničko tijelo naroda Jugoslavije i ustanovilo Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije. Donijeta je odluka o federativnom uređenju države, a kraljevskoj vladi u izbjeglištvu zabranjen je povratak u zemlju.

1945. Ustavotvorna skupština u Beogradu ukinula je monarhiju, lišavajući dinastiju Karađorđevića svih prava u zemlji i proglasila Federativnu narodnu republiku Jugoslaviju.

1947. Generalna skupština UN-a izglasala je podjelu Palestine na jevrejski i arapski dio, s Jerusalemom pod kontrolom svjetske organizacije, što je 1948. omogućilo stvaranje države Izrael.

1991. Komisija za arbitražu Mirovne konferencije o Jugoslaviji (Badinterova komisija) objavila je rezultate međunarodne arbitraže, prema kojima se SFR Jugoslavija “nalazi u procesu nestajanja” i da su sve republike bivše federacije njeni sukcesori.

1996. Međunarodni sud za ratne zločine u Haagu osudio je na 10 godina zatvora Dražena Erdemovića, koji je priznao da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske, učestvovao u masovnoj likvidaciji Bošnjaka u Srebrenici u julu 1995. To je bila prva presuda za ratni zločin jednog međunarodnog suda poslije nirnberškog i tokijskog procesa.

1999. Rivalske partije u Sjevernoj Irskoj formirale su protestantsko-katoličku vladu, primoravši tako ogorčene neprijatelje da prvi put u historiji podijele vlast.

image

George Harrison/

2001. U Los Angelesu u 58. godini umro britanski rok-pjevač i kompozitor George Harrison, bivši član Beatlesa, rok-grupe koja je obilježila šezdesete godine 20. vijeka.

2002. Haški tribunal osudio je Mitra Vasiljevića na 20 godina zatvora zbog ubistva pet Bošnjaka na Drini, u blizini Višegrada 1992.

2008. Umro danski arhitekta Jorn Utzon, poznat kao tvorac Sidnejske opere, koja je 2007. uvrštena u svjetsku baštinu UNESCO-a.

2016. Avion sa 81 putnikom koji je prevozio igrače brazilskog prvoligaša Chapecoene srušio se u planinama Kolumbije kod grada Medellina. Poginulo je 75 putnika, a preživjelo je šest. Brazilski klub je trebao da igra finale kupa Sudamerika protiv kolumbijskog kluba Atletico Nacional.

2017. Žalbeno vijeće Haškog tribunala objavilo je konačnu presudu u predmetu Prlić i drugi, a kojom su optuženima izrečene iste kazne kao i u prvostepenom postupku od 111 godina zatvora. Jadranko Prlić je osuđen na 25 godina, Bruno Stojić i Milivoj Petković na 20, kao i Slobodan Praljak, koji je nakon izricanja presude popio otrov te je potom preminuo u bolnici, Valentin Ćorić je dobio 16, a Berislav Pušić 10 godina zatvora.

By admin