ŽELJEZNIČAR U TREĆEM PRETKOLU EVROPSKE LIGE (VIDEO)

Fudbaleri Željezničara izborili su plasman u treće pretkolo Evropske lige. Plavi su eliminisali favorizovani Ferencvaroš ostvarivši ukupnu pobjedu rezultatom 3:0.

Nakon trijumfa u Budimpešti od 1:0, večeras su na Koševu slavili sa 2:0 golovima Kokota i Đelmića.

Željezničar je prvi imao slobodnjak iskosa sa desne strane već u 2. minuti utakmice ali na ubačaj Jovana Blagojevića niko od fudbalera u plavim dresovima nije reagovao na pravi način. U šetoj minuti Damir Sadiković pokušao je iz novog slobodnjaka sa gotovo 30 metara, ali je njegov udarac izblokirao napadač Ferencvaroša Daniel Bode.

Deveta minuta donijela je prvu priliku za goste. Hajnal je na nekih 11-12 metara od gola Želje primio jedan prizemni centaršut, dobro je šutirao, ali je njegov udarac sjajnim klizećim startom zaustavio Aleksandar Kosorić.

Najbolji strijelac prošle sezone BH Telecom Premijer Riad Bajić u 14. minuti oprobao je svoju ljevicu, ali uz manju nesigurnost Denes Diubusz je zaustavio njegov šut. Već u narednom napadu Jasmin Bogadanović loptu ispred Bodea izbacuje u korner.

U 23. minuti proključao je najveći bh. stadion nakon što je Zoran Kokot majstorski savladao gostujućeg čuvara poslije odličnog proigravanja najmlađe Željine vedete, Amira Hadžiahmetovića. Samo nekoliko trenutaka nakon velikog slavlja Dibusz se poigravao sa loptom u svom petercu, a Bajiću je malo nedostajalo da kazni njegovu nespretnost.

I pored vodstva Željo je nastavio igrati sa identičnim pristupom, a dobru akciju izveli su Kokot i Kvesić, ali prizemni centaršut lijevog beka Plavih iz svog šesnaesterca izbacila je odbrana Ferencvaroša. U nastavku su gosti preuzeli blagu inicijativu, a svoj udarac je oprobao Leandro ali je Antolović sigurno uhvatio loptu.

Deset minuta prije kraja prvog dijela igre gostu su imali opasan napad preko desne strane, ali je opasan centaršut je izblokirao mladi reprezentativac Bosne i Hercegvine u redovima Plavih, Kerim Memija. Nakon kornera Plavih u 38. minuti Hadžiahmetović je faulom zaustavio opasnu kontru koju je vukao Lamah, a glavni arbitar utakmice Izraelac Orel Grinfeld pokazao mu je žuti karton.

Thomas Doll očito nezadovoljan igrom svoje ekipe prvu izmenu napravio je u 41. minuti utakmice. Napadača Rolanda Vargu na koševskom travnjaku zamijenio je Andras Rado. Upravo je on već u narendom napadu vicešampiona “gutao prašinu” koju je napravio Kerim Memija odličnim prodorom po desnoj strani. Nažalost, desni bek na kraju nije najbolje centrirao, pa je lopta stigla do golmana gostiju.

U posljednjoj minuti prvog poluvremena Emir Dilaver odlično je isfintirao Kokota, ali Kvesić je pravovremenim startom loptu izbacio u korner. Posljednji napad u prvih 45 minuta imali su izabranici Milomira Odovića. Bajić je odlično promijenio stranu, loptu je u trku primio Memija, ali je njegov centaršut pokupio Dibusz.

Na samom početku drugog poluvremena njemački stručnjak na klupi mađarskog tima napravio je i svoju drugu izmjenu na utakmicu, Stanislav Šestak zamijenio je Tamasa Hajnala.

Šef stručnog štaba kluba iz Zvorničke 27., Milimir Odović, na svoju prvu izmjenu čekao je do 57. minute, a potom je na teren poslao Enisa Sadikovića umjesto asistenta za vodstvo Plavih Amira Hadžiahmetovića. Thomas Doll je odgovorio svojom posljednjom izmjenom. Umjesto indisponiranog Bodea u igru je uveo Busaija.

U 63. minuti Željezničar je odigrao odličnu akciju. Enis Sadiković je poslao jednu odličnu dubinsku loptu na desno krilo za Đelmića, koji je dobro centrirao, ali je Bajić zakasnio na njegovo ubacivanje.

Leandro je u 68. minuti iskosa sa desne strane, sa nekih 7-8 metara, prebacio gol Antolovića. Bila je to prva ozbiljnija šansa za goste u nastavku utakmice. Dvadeset minuta prije kraja utakmice Odović se u igru uveo strijelca pobjendičkog gola u Budimpešti Dženisa Beganovića, a igru je napustio Damir Sadiković koji je pružio odličnu trkačku partiju.

U 75. minuti Zoltan Gera, nekadašnji fudbaler Fulhama, pogodio je prečku iz slobodnog udarca sa neka 22-23 metra.

U sudijskoj nadoknadi trijumf Plavih potvrdio je Ognjen Đelmić.