Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 03.01.2020. godine od 8:00 sati do 06.01.2020. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Dva krivična djela
- Jedno narušavanje javnog reda i mira
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
-
- Jedna saobraćajna nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 29 pacijenata, od kojih je 2 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Amra dr. Nanić
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
- Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama i električnom energijom uglavnom uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 06. 01. 2020. u 08 : 30 sati
Ugaženog i raskvašenog snijega na kolovozu ima u višim predjelima, pa vozače pozivamo na pojačan oprez. Izdvajamo putne pravce: Bugojno- Novi Travnik, Gornji Vakuf/ Uskoplje- Prozor, Glamoč-Mlinište i Sokolac-Han Pijesak-Vlasenica. Zbog niskih temperatura upozoravamo i na moguću poledicu, posebno u planinskim predjelima, kao i na mostovima i prilazima tunelima. Na jake udare vjetra upozoravamo na dionicama na području: Bugojna, Mostara, Čapljine, Posušja, Livna i Tomislavgrada. Podsjećamo da je na snazi zakonska obaveza posjedovanja zimske opreme.
Polusatne obustave saobraćaja uz 15 minutno propuštanje vozila, aktuelne su u vremenu od 07 do 16 sati, na magistralnom putu Jajce-Crna Rijeka kod mjesta Zdaljevac, gdje se izvode sanacioni radovi. Poslije 16 sati na ovoj lokaciji saobraća se jednom trakom, naizmjenično.
Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana saobraća se dvosmjerno od 05 do 21 sat. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je u vremenu od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase koriste obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona preusmjeravaju se na alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Zbog aktuelnih radova sporije se saobraća i na magistralnim putevima: Srebrenik-Orašje (tunel Ormanica), Sarajevo-Trnovo (Krupac) i Lanište-Ključ-Mrkonjić Grad.
Zbog praznika pravoslavnog Božića danas od 12 sati do sutra do ponoći, zabranjen je prevoz eksplozivnih materija na području FBiH.
Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
VREMENSKA PROGNOZA (FHMZ)
06.1.2020.
Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica -15; Ivan Sedlo i Sanski Most -7; Prijedor i Sokolac -6; Banja Luka i Doboj -5; Grude i Tuzla -4; Bihać, Bugojno, Livno, Sarajevo i Srebrenica -3; Bijeljina, Drvar, Gradačac, Zenica i Zvornik -2; Trebinje 1; Široki Brijeg 2; Mostar i Neum 3; Stolac 4°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 954hPa, za 10hPa je veći od normalnog i ne mijenja se.
Danas prije podne više oblačnosti u centralnim i istočnim područjima. U ostatku zemlje pretežno vedro. U drugoj polovini dana i u oblačnijim područjima smanjenje oblačnosti. Vjetar u Bosni slab sjevernog i sjeverozapadnog smjera. U Hercegovini umjereno jaka bura. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -1 i 4°C, na jugu zemlje do 8°C.
U Sarajevu oblačnije prije podne. Poslije podne vedro. Najviša dnevna temperatura zraka oko 0°C.
BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Ponedjeljak 06.01.2020. godine
Biometeorološke prilike su relativno povoljne, uz ljepšu opštu sliku i više sunca na jugu i u Krajini. U pojedinim dijelovima Bosne, usljed stabilnog i hladnog vremena moguće je intenzivnije onečišćenje zraka u gradskim sredinama. Preporučljivo je ne izlagati se pretjeranim aktivnostima, reducirati boravak na otvorenom i provoditi mjere zaštite od hladnoće, naročito osjetljive grupe stanovništva poput djece, hroničnih bolesnika i starijih osoba.
1169. – Francuska i Engleska sklopile mir prilikom susreta u Monmiraju kraljeva Luja Sedmog i Henrija Drugog.
1367. – Rođen engleski kralj Ričard Drugi, koji je na prijesto došao u desetoj godini, naslijedivši djeda Edvarda Trećeg. Tokom vladavine do 1399, kad ga je zbacio rođak Henri Bolingbrok, proglasivši se kraljem Henrijem Četvrtim, bio je prinuđen da od nezadovoljnog visokog plemstva grčevito brani prerogative kraljevske vlasti. Umro je 1400. pod misterioznim okolnostima u zatočeništvu u zamku Pontefrakt.
1745. – Rođen francuski pronalazač Žak Etjen Mongolfje, koji je s bratom Žozefom Mišelom 1783. konstruisao prvi balon, napunjen zagrijanim vazduhom.
1810. – Mirom u Konstantinopolju poraženo Otomansko carstvo predalo je Rusiji poluostrvo Krim i oblast Kuban.
1822. – Rođen njemački arheolog Hajnrih Šliman, koji je 1868. otkrio Troju, koristeći se podacima iz Homerovih spjevova «Ilijada» i «Odiseja». Otkrio je i Mikenu, Orhomen i Itaku, utrošivši na arheološka iskopavanja svoje cjelokupno milionsko bogatstvo.
1829. – Umro češki slavista Jozef Dobrovski, otac slavistike, tvorac češke gramatike i gramatike staroslovenskog jezika, središnja ličnost češkog narodnog preporoda. Proučavao je sve slovenske jezike i književnosti, posebno rad slovenskih prosvjetitelja Ćirila i Metodija, slovenske azbuke i staroslovenski jezik. Djela: «Istorija češkog jezika i književnosti», «Gramatika češkog jezika», «Gramatika staroslovenskog jezika», slavističke zbirke «Slavin», «Slovanka».
1852. – Umro francuski učitelj Luj Braj, pronalazač azbuke za slijepe, nazvane Brajov sistem. I sam slijep, izumio je sistem ispupčenih tačaka, čije kombinacije označavaju pojedina slova, pomoću kojeg slijepi mogu da čitaju.
1872. – Rođen ruski kompozitor i pijanista Aleksandar Nikolajevič Skrjabin, preteča ekspresionizma, čije je stvaralaštvo zasnovano na teozofskoj koncepciji svijeta /sjedinjavanje duše smrtnika s besmrtnim suštastvom božanskog/. Djela: kompozicije za orkestar «Božanstvena poema», «Prometej», «Poema ekstaze», klavirski preludijumi, sonate, etide.
1919. – Umro američki državnik Teodor Ruzvelt, predsjednik SAD od 1901. do 1909, čija je politika stvorila svjetsku silu od do tada izolacionističke Amerike. Dužnost šefa države preuzeo je kao potpredsjednik SAD, poslije ubistva predsjednika Vilijama Mekinlija 1901. Inicijator je izgradnje Panamskog kanala, a za posredovanje u rusko-japanskom ratu 1905. dobio je 1906. Nobelovu nagradu za mir.
1929. – Jugoslovenski kralj Aleksandar Prvi Karađorđević suspendovao ustav i zaveo diktaturu.
1941. – Predsjednik SAD Frenklin Ruzvelt u govoru u Kongresu definisao američki cilj o «četiri slobode» – slobodu govora, slobodu religije, slobodu od straha i slobodu od siromaštva.
1945. – Maršal Jugoslavije Josip Broz i šef britanske vojne misije Ficroj Meklin u Drugom svjetskom ratu sklopili sporazum o uspostavljanju vazduhoplovne baze kod Zadra za potrebe savezničkog vazduhoplovstva u borbi protiv njemačkih snaga.
1949. – Umro američki filmski režiser Viktor Fleming, koji je svjetsku slavu stekao filmom «Prohujalo sa vihorom». Ostali filmovi: «Čarobnjak iz Oza», «Kapetan Hrabrost», «Tortilja Flat», «Jovanka Orleanka».
1950. – Velika Britanija priznala Kinu.
1981. – Umro škotski pisac Arčibald DŽozef Kronin, u čijim je djelima, prožetim blagim romantizmom i društvenom kritikom, opisan život rudara i britanske srednje klase. Djela: romani «Šeširdžijin zamak», «Citadela», «Zvijezde gledaju s neba», «Španski vrtlar», «Gospođa sa karanfilima», «Tri ljubavi», «Pregršt raži», «Herojske godine», «Judino drvo», drama «Jupiter se smije», memoari «Pustolovine u dva svijeta».
1993. – Umro Rus Rudolf Hametovič Nurejev, zvijezda svjetske baletske scene. Na Zapad je emigrirao poslije gostovanja u Parizu 1961. Upamćen je po nezaboravnim glavnim ulogama u mnogim baletima, uključujući «Labudovo jezero», «Žizelu», «Petrušku».
1993. – Umro američki trubač, pjevač, kompozitor, aranžer i šef orkestra DŽon Birks Dizi Gilespi, jedan od najboljih trubača i improvizatora u istoriji džeza. Odigrao je presudnu ulogu u stvaranju tzv. bi-bap muzike.
1995. – U provinciji Šansi na sjeveru Kine poginulo je najmanje sto ljudi od eksplozije poslije sudara dva teretna voza, natovarena tonama trinitrotoluola.
2004. – Iran i Egipat postigli sporazum o obnovi diplomatskih odnosa, koji su bili prekinuti punih 25 godina.