Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 27.12.2019. godine od 8:00 sati do 30.12.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim
JAVNI RED I MIR
- Jedno krivično djelo
- Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija
SAOBRAĆAJ
– Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.
– Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.
BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)
-
- Jedna saobraćajna nezgoda
ZU Dom zdravlja Bužim
Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 40 pacijenata, nije bilo upućenih na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Dženeta dr. Ljumić
ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE
- vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
- Snabdijevanje telekomunikacijskim vezama i električnom energijom uglavnom uredno
- Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće
STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)
Stanje na cestama 30. 12. 2019. u 08 : 40 sati
Ugaženog i raskvašenog snijega na kolovozu ima u višim predjelima, pa vozače pozivamo na pojačan oprez. Izdvajamo putne pravce: Mokro-Rogatica, Trnovo-Dobro Polje, Sokolac-Han Pijesak-Vlasenica, Šuica-Kupres, Prozor- Gornji Vakuf i Turbe-Banja Luka. Zbog niskih temperatura upozoravamo i na moguću poledicu, posebno u planinskim predjelima, kao i na mostovima i prilazima tunelima. Na svim dionicama savjetujemo maksimalno opreznu vožnju i podsjećamo da je na snazi zakonska obaveza posjedovanja zimske opreme.
Polusatne obustave saobraćaja uz 15 minutno propuštanje vozila, aktuelne su u vremenu od 07 do 16 sati, na magistralnom putu Jajce-Crna Rijeka kod mjesta Zdaljevac, gdje se izvode sanacioni radovi. Poslije 16 sati na ovoj lokaciji saobraća se jednom trakom, naizmjenično.
Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, tokom dana saobraća se dvosmjerno od 05 do 21 sat. U vremenu od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je u vremenu od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase koriste obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona preusmjeravaju se na alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Na graničnim prelazima zadržavanja za sada nisu duža od 30 minuta.
Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.
VREMENSKA PROGNOZA (FHMZ)
30.12.2019.
Jutros je u većem dijelu Bosne i sjeveru Hercegovine oblačno. U većem dijelu Hercegovine i sjevera Bosne je pretežno vedro.
Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica -15; Ivan Sedlo -7; Sokolac -6; Sarajevo -4; Banja Luka, Livno i Srebrenica -3; Bihać, Bugojno, Drvar, Gradačac, Grude, Sanski Most i Tuzla -2; Doboj i Trebinje 0; Zenica 1; Stolac 3; Mostar i Neum 4°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 958hPa, za 14hPa je veći od normalnog i ne mijenja se.
Danas u većem dijelu Bosne prije podne oblačno, a u drugoj polovini dana postepeno razvedravanje. U Hercegovini većinom sunčano. Prije podne više oblačnosti na sjeveru Hercegovine. Vjetar u Bosni slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. U Hercegovini umjereno jaka bura. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između -3 i 3°C, na jugu zemlje do 8°C.
U Sarajevu prije podne oblačno. Poslije podne razvedravanje. Najviša dnevna temperatura zraka oko -2°C.
Ponedjeljak 30.12.2019. godine
Biometeorološka prognoza je relativno povoljna. Mada će temperature zraka i dalje biti niske, postepena stabilizacija vremenskih prilika ipak će pozitivno djelovati na opštu sliku. Negativni uticaj promjene najduže će se zadržati na krajnjem istoku zemlje. U Hercegovini nešto povoljnija opšta slika, sunčanije, pri tome prohladno, uz buru koja će povremeno kvariti ugođaj.
1691. – Umro je engleski hemičar i fizičar Robert Boyle, koji je otkrio zakon o odnosu pritiska i zapremine kod gasova i prvi utvrdio razliku između smješe i hemijskog jedinjenja.
1803. – U sastav SAD ušla je dotadašnja francuska kolonija Louisiana, koju je ranije iste godine – pritisnut finansijskom oskudicom – francuski car Napoleon Prvi prodao Amerikancima za 15 miliona dolara.
1865. – Rođen je engleski pisac Rudyard Kipling, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1907., majstor kratkih priča u kojima su s puno efekata isprepleteni humor i užas. Njegova proza slika život u Indiji, u kojoj je rođen, s izuzetnim smislom za svijet djece i životinja. Djela: “Knjiga o džungli”, “Hrabri kapetan”, “Kim”, “U bijelom i crnom”, “Priče za djecu”, “Izistinske priče”.
1886. – Njemačka i Portugalija sporazumom odredile granice Angole i njemačke Jugozapadne Afrike (Namibija).
1895. – U Mostaru je rođen bosanskohercegovački književnik Hamza Humo. 1914. godine interniran je u Mađarsku (Komarovo), a 1915. je mobiliziran u austrijsku vojsku. Do kraja rata je služio kao pisar i tumač u bolnici u Beču. Nakon rata vraća se u Mostar i maturira, a potom odlazi na studij historije umjetnosti u Zagreb, potom u Beč i konačno u Beograd. Od 1923. godine uređuje list Zabavnik, a od 1923. do 1931. urednik je časopisa Gajret, a potom sve do rata novinar je Politike. Drugi svjetski rat provodi u Cimu kod Mostara. Od 1945. godine uređuje bošnjački list Novo doba, potom je urednik Radio Sarajeva i direktor Umjetničke galerije. Po motivima romana Adem Čabrić snimljena je televizijska serija pod nazivom Kože. Umro je u Sarajevu 19. januara 1970. godine.
1906. – Rođen je engleski filmski režiser Carol Reed, izvrstan poznavalac tehničkih aspekata režiserskog zanata sa izrazitim smislom za vizuelno pripovijedanje. Filmovi: “Zvijezde gledaju s neba”, “Noćni voz za Minhen”, “Prava pobjeda”, “Bjegunac”, “Pali idol”, “Treći čovjek”, “Prognan na ostrva”, “Jare za dvije pare”, “Trapez”, “Ključ”, “Naš čovjek u Havani”, “Agonija i ekstaza”, “Oliver” (nagrada “Oskar”).
1915. – Njemačka podmornica kod Krita u Prvom svjetskom ratu torpedovala je britanski putnički brod “Persija”, usmrtivši 330 od 501 putnika i člana posade.
1916. – U Petrogradu je ubijen i bačen u rijeku Nevu kaluđer Grigorij Jefimovič Raspučin, izuzetno uticajan na ruskom dvoru, koji je u Prvom svjetskom ratu, okružen njemačkim agentima, praktično smjenjivao i postavljao vojne zapovjednike i ministre. Ubistvo su organizovali monarhisti, vjerujući da će eliminisanjem tog mistika spasiti monarhiju i dinastiju Romanov. Raspučin je bio sibirski seljak, pustolov, u mladosti konjokradica, pa “čudotvorac” i “prorok”, koji je u Petrograd došao 1905, a 1907. je uz pomoć sujevjernih i razvratnih aristokrata dospio na carski dvor.
1918. – U Berlinu je počeo trodnevni osnivački kongres Komunističke partije Njemačke, na kojem je usvojen program čiji je tvorac bila Roza Luksemburg. Kongres je izrazio podršku sovjetskoj Rusiji.
1922. – Vladimir Iljič Lenjin, revolucionar, državnik i filozof, osniva Sovjetski Savez.
1924. – Edwin Hubble je objavio otkriće da neke od nebula (maglica) nisu dijelovi Mliječnog puta, već se radi o zasebnim galaksijama, izvan Mliječnog puta.
1927. – Prva linija podzemne željeznice u Aziji otvorena u Tokiju.
1938. – Rođena je bosanskohercegovačka operna diva Ljiljana Molnar-Talajić.
1944. – Umro je francuski pisac Romain Rolland, jedan od najvećih mistika francuske literature u 20. vijeku, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1915. Bio je duboko zainteresovan i aktivno uključen u sva bitna socijalna, politička i duhovna zbivanja svoje epohe, pa i u “aferu Drajfus”, fenomen komunizma, borbu protiv fašizma, nastojanja da se postigne svjetski mir. Djela: romani “Žan Kristof” (deset knjiga), “Kola Brenjon”, 12 drama pod zajedničkim nazivom “Pozorište revolucije”, romansirane biografije Ludviga van Betovena, Mikelanđela Buonarotija, Lava Nikolajeviča Tolstoja, Georga Fridriha Hendla, Mahatme Gandija, antiratni spis “Iznad meteža”.
1947. – U Rumuniji pod pritiskom komunista abdicirao je kralj Mihail Prvi.
1947. – Umro je engleski filozof Alfred North Whitehead, jedan od najznačajnijih anglosaksonskih mislilaca 20. vijeka. Najprije se bavio matematičkom logikom i zajedno s engleskim filozofom i matematičarom Bertrandom Raselom napisao je “Principia matematika”. Potom je razvio originalnu metafiziku, kosmološko gledište o “vječnim objektima” i događajima i organizmičku filozofiju prirode. Smatrao je da filozofija ima sudbonosan socijalno-istorijski značaj. Ostala djela: “Rasprava o univerzalnoj algebri”, “Organizacija mišljenja”, “Istraživanje principa prirodnog znanja”, “Nauka i moderni svijet”, “Proces i realnost”, “Smjeli poduhvati ideja”, “Religija u bitnim svojstvima”.
1953. – Prvi put u prodaju su pušteni televizori u boji.
1968. – Umro je norveški državnik Trygve Lie, prvi generalni sekretar UN od 1946. do 1952. Prije Drugog svjetskog rata bio je sekretar Socijalističke partije Norveške i ministar pravosuđa, a poslije njemačke invazije na Norvešku 1940. šef diplomatije u izbjegličkoj vladi u Londonu.
1988. – Jugoslovenski premijer Branko Mikulić i njegova vlada podnijeli su ostavku.
1989. – Poljski parlament je uspostavio višepartijski politički sistem.
1990. – Vlasti Albanije prvi put su dozvolile Jevrejima iseljavanje u Izrael.
1991. – Na sastanku u glavnom gradu Bjelorusije – Minsku lideri Zajednice Nezavisnih Država, nastale poslije raspada SSSR, nisu se dogovorili o ujedinjenoj armiji i svim bivšim sovjetskim republikama je dopušteno da formiraju sopstvene oružane snage.
2006. – Pogubljen je bivši irački predsjednik Saddam Hussein.