SERVISNE INFORMACIJE ZA PONEDJELJAK 27.05.2019.
SERVISNE INFORMACIJE ZA PONEDJELJAK 27.05.2019.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 24.05.2019. godine od 8:00 sati do 27.05.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Jedno krivično djelo
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)     

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 46 pacijenata, od kojih je 1 upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Vildana dr. Huskić

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje, snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uglavnom uredno.
  • Planiranom dinamikom odvijaju se  odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskim vezama uredno.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 27. 05. 2019. u 08 : 10 sati

Završen je uviđaj saobraćajne nezgode koja se dogodila na dionici magistralnog puta M-19 Konjevići- Zvornik (u mjestu Kušlat), pa se sada na ovoj dionici saobraća bez zastoja. 

Zbog nestabilnog vremena, te povremene kiše u pojedinim krajevima, savjetujemo oprezniju vožnju prilagođenu trenutnim uvjetima i stanju na putevima. Povećana je opasnost od odrona na dionicama koje vode kroz usjeke, pa apelujemo na vozače da na svim putnim pravcima voze maksimalno oprezno.

Zbog izvođenja sanacionih radova, obustavljen je saobraćaj na regionalnom putu R-425a Tromeđa-Zvirovići (za sva vozila, osim za vozila gradilišta i lokalnog stanovništva).

Na dionici A-1 Sarajevo zapad-Lepenica, zbog sanacije klizišta na lokalitetu Ban Brdo, saobraćaj je u tunelu Igman i na mjestu radova preusmjeren iz vozne u preticajnu traku.

Zbog radova u tunelu Vranduk II, na magistralnom putu M-17 Zenica-Nemila, saobraća se jednom trakom-naizmjenično. Tokom dana, zbog pojačane frekvencije vozila na ovoj dionici, dolazi do formiranja dužih kolona u oba smjera.

Na dionici regionalnog puta R-469 Ribnica-Banovići izvode se radovi, zbog čega se saobraća usporeno-naizmjeničnim propuštanjem vozila.

I na ostalim dionicama gdje se izvode sanacioni radovi obavezno je poštivanje postavljene signalizacije. Izdvajamo putne pravce: Olovo-Kladanj, Srebrenik-Orašje (u tunelu Ormanica), Semizovac-Vogošća, Mostar-Čitluk, Busovača-Kiseljak, Tarčin-Konjic, Cazin-Srbljani-Bosanska Krupa, Ustiprača-Goražde, kao i radove u Ključu, Jajcu i Tasovčićima (Čapljina).

Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.

VREMENSKA PROGNOZA (FHMZ)

27.5.2019.

Jutros je u Bosni i Hercegovini oblačno sa kišom.

Temperature zraka izmjerene u 08:00 sati (°C): Bjelašnica 4; Ivan Sedlo 10; Sokolac 11; Livno i Sarajevo 12; Bugojno i Drvar 13; Bihać, Grude, Jajce i Trebinje 14; Banja Luka, Mostar, Sanski Most, Srebrenica i Stolac 15; Neum, Prijedor, Tuzla i Zvornik 16; Bijeljina, Doboj i Gradačac 17; Brčko 18°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 940hPa, za 2hPa je ispod normale za maj i opada.

Danas u Bosni i Hercegovini oblačno sa kišom. Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugoistočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 15 i 21°C.

U Sarajevu oblačno sa kišom. Najviša dnevna temperatura oko 17°C.

Ponedjeljak 27.05.2019. godine
Biometeorološka prognoza je nepovoljna. Pogoršanje vremena, praćeno padavinama i južinom, loše će djelovati na hronične bolesnike i meteoropate. Moguće su reakcije na promjenu u vidu reumatskih bolova, nervoze, glavobolje, u noći problemi sa snom. Negativni uticaj promjene više će doći do izražaja u Hercegovini i Krajini.

1679. – Engleski parlament usvojio je «Habeas Corpus Act», zakon koji štiti građane od nezakonitog hapšenja i utamničenja.

1703. – Ruski car Petar Veliki osnovao novu prijestonicu Rusije na ušću rijeke Neve u Baltičko more, nazvanu Sankt Peterburg.

1806. – Francuska vojska je ušla u Dubrovnik, čime je Dubrovačka Republika izgubila viševjekovnu nezavisnost.

1840. – Umro je Niccolò Paganini (1782.- 1840.) talijanski violonist i kompozitor.

1844. – Uspostavljen je javni telegrafski saobraćaj u svijetu, otkucana je prva depeša Morzeovom abecedom.

1860. – Jedinice italijanskog revolucionara Giuseppea Garibaldija, vođe nacionalnooslobodilačkog pokreta za ujedinjenje Italije, oslobodile su grad Palermo, ubrzo i cijelo ostrvo Siciliju, poslije čega su prešle na kopno i u septembru 1860. trijumfalno ušle u Napulj.

1862. – Švedski hemičar Alfred Nobel prijavio je pronalazak eksploziva.

1868. – U Mostaru je rođen pjesnik Aleksa Šantić (1868.- 1924.). Smatra se utemeljivačem kulturnog pokreta u Mostaru, a isticao se i u borbi protiv austrougarske okupacije. Objavio je veliki broj pjesama (¨Emina¨, ¨Ne vjeruj¨, ¨Ostajte ovdje¨, ¨Što te nema?», ¨Hasanaginica¨, ¨Na starim ognjištima¨…

1910. – Umro je njemački bakteriolog Robert Koch, jedan od osnivača bakteriologije, dobitnik Nobelove nagrade za medicinu 1905. Otkrio je 1882. bacil tuberkuloze, skinuvši veo tajne s opake bolesti koja je kosila u 19. vijeku. Izolovao je i bacil antraksa i pronašao izazivača kolere, epidemijske bolesti koja je u srednjem vijeku uništavala cijele gradove, ispitivao je afričku spavaću bolest, tifus, malariju i prvi primijenio liječenje kininom.

1941. – U Drugom svjetskom ratu u sjevernom Atlantiku potopljen ratni brod Bismarck, najveći njemački brod te vrste u historiji.

1941. – Njemačko vojno zapovjedništvo Srbije je u Drugom svjetskom ratu objavilo naredbu kojom je, pod prijetnjom smrću, zabranjeno slušanje stranih radio-stanica, izuzev njemačkih.

1942. – U okupiranoj Čehoslovačkoj u Drugom svjetskom ratu smrtno je ranjen šef njemačke nacističke tajne policije Gestapo Reinhard Heydrich. Njegova smrt 4. juna 1942. izazvala talas represalija protiv stanovništva u Češkoj i Moravskoj.

1943. – Kod Žabljaka u Drugom svjetskom ratu spustila se vojna delegacija britanske vrhovne komande radi uspostavljanja veza sa Narodnooslobodilačkom vojskom Jugoslavije i pripreme dolaska glavnih britanskih predstavnika.

1992. – Masakr na Markalama: granate ispaljene sa srpskih položaja ubile su civile koji su na tržnici pokušavali nabaviti sredstva i hranu da prežive još nekoliko dana.

1996. – Ruski predsjednik Boris Jeljcin sastaje se prvi put sa čečenskim pobunjenicima kako bi pregovarao o prekidu vatre u ratu u Čečeniji.

1997. – NATO i Rusija potpisuju sporazum o međusobnoj suradnji, te formiraju savjet za konsultacije o europskoj bezbjednosti.

2003. – Predsjednik Perua Alejandro Toledo uveo je 30-dnevno vanredno stanje, zbog serije štrajkova i demonstracija širom zemlje, koje je pokrenuo sindikat učitelja štrajkom 12. maja.

By admin