SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 28.08.2019.
SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 28.08.2019.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 27.08.2019. godine od 8:00 sati do 28.08.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Jedno krivično djelo (Posjedovanje i omogućavanje korištenja opojnih droga)
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na nekategorisanom putu V.Rijeka-Muratovići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 27 pacijenata, nije bilo upućenih na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bio je Sabira dr. Šahinović.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

Vodosnabdijevanje i snabdijevanje  telekomunikacijskim vezama i električnom energijom  uglavnom uredno

Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće.

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 28. 08. 2019. u 08 : 00 sati

Magla u jutarnjim satima smanjuje vidljivost u višim predjelima, kao i u kotlinama i uz riječne tokove. Vozače na svim putnim pravcima pozivamo na opreznu vožnju prilagođenu uslovima na putu.

Na magistralnom putu M-17 Konjic-Jablanica tokom dana izvode se radovi na mostu kod restorana Bagrem, dok su u noćnim satima aktuelni radovi u tunelu Jelašje. Za vrijeme izvođenja ovih radova, saobraća se jednom trakom uz postavljenu svjetlosnu signalizaciju.

Tokom dana u tunelu Vranduk II na magistralnom putu M-17 Zenica-Nemila saobraća se jednom trakom naizmjenično, a zbog povremeno pojačanog prometa vozila moguće je formiranje dužih kolona u oba smjera. U noćnim satima u intervalima od 00:30 do 01:30 sati, od 02 do 03:30 sati i od 04 do 05:30 sati, dolazi do obustave saobraćaja. Na obilaznici kroz naselje Tetovo (R-445 Nemila-Tetovo-Zenica) zabranjen je saobraćaj za teretna vozila čija ukupna masa prelazi 7,5 tona.

Sporije zbog radova, saobraća se i na dionicama magistralnih puteva: M-18 Olovo-Kladanj-StupariM-1.8 Srebrenik-OrašjeM-5 Lanište-Ključ i M-4.2 Srbljani-Cazin.

Zbog izvođenja sanacionih radova, obustavljen je saobraćaj na regionalnom putu R-425a Tromeđa-Zvirovići.

Na graničnim prelazima zadržavanja trenutno nisu duža od 30 minuta. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

28.8.2019.

Jutros je u Bosni i Hercegovini bilo sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Po kotlinama i uz riječne tokove bilo je magle ili niskih oblaka.

Temperature zraka u 08 sati: Sokolac 11 stupnjeva, Bjelašnica i Bugojno 14, Ivan Sedlo 15, Livno, Sarajevo, Srebrenica i Tuzla 16, Drvar, Jajce i Zenica 17, Bihać i Sanski Most 18, Doboj, Grude, Prijedor, Široki Brijeg i Zvornik 19, Banja Luka i Bijeljina 20, Brčko i Gradačac 21, Trebinje 22, Mostar 23, Neum 24 stupnja. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 947 milibara, za 5 milibara je viši od normalnog i sporo raste.

Danas u Bosni i Hercegovini sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Po kotlinama i uz riječne tokove sa maglom i niskim oblacima uglavnom prije podne. Poslije podne, razvojem oblačnost u centralnim i sjeverozapadnim područjima Bosne može pasti i malo kiše ili kratkotrajni pljusak. Vjetar u Bosni slab na momente i umjeren promjenljivog smjera, a u Hercegovini umjeren jugozapadni. Najviša dnevna temperatura od 27 do 33, na jugu do 36 stupnjeva.

U Sarajevu malo do umjereno oblačno i sunčano vrijeme. Poslije podne, razvojem oblačnosti može pasti i malo kiše ili kratkotrajni pljusak. Najviša dnevna temperatura oko 29 stupnjeva.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Biometeorološke prilike su povoljne u većem dijelu zemlje, uz temperature koje će biti u okviru uobičajenih za ljetni period. Sa više svježine tokom noći i mirniji san, većina populacije trebala bi se osjećati ugodnije. Tegobe kod hroničnih bolesnika i meteoropata bi trebale biti manje izražene. U poslijepodnevnim satima moguć je izraženiji osjet sparine, stoga je preporučljivo izbjegavati teže aktivnosti.

430. – Umro rimski sveštenik Aurelije Avgustin, poznat kao Sveti Avgustin, episkop u rimskoj sjevernoj Africi, najznamenitiji predstavnik rane hrišćanske filozofije, tzv. patristike. U najvažnijem svom djelu – «O državi Božijoj» – istoriju čovječanstva je objašnjavao Božijim namjerama. Pri tome je pravio razliku između idealne – vječne «države Božije» – i privremenih, prolaznih oblika zemaljske države. To djelo je dugo bilo doktrinarni osnov crkvene kritike svjetovnih ustanova.

1645. – Umro holandski pravnik, pisac i humanista Hugo Grocijus, osnivač nauke o međunarodnom pravu. Pripadao je «školi prirodnog prava» i dokazivao jednakost ljudi među sobom i pred zakonom. Takođe je tvrdio da su okeani opšte dobro i da pojedine zemlje nemaju pravo njihovog ekskluzivnog korišćenja. U Holandiji se u vrijeme oštrih sporova rimokatolika i protestanata zauzimao za vjersku toleranciju, dokazujući da su obje grupe hrišćanske i da nema razloga za sukobljavanja, ali je 1618. uhapšen u Utrehtu i 1619. osuđen na doživotnu robiju kao vjerski jeretik. Uspio je 1621. da pobjegne u Francusku i od 1635. do smrti bio je ambasador Švedske u Francuskoj. Djela: pravna i religiozna – «De iure belli ac pacis», «Mare liberum», «De iure praedae», «De veritate religionis Cristianae», «Via et votum ad pacem eclesiasticam», drame – «Christus patiens», «Sophomphaneas», «Adamus exul».

1749. – Rođen njemački pisac Johan Volfgang Gete, jedno od najvećih imena svjetske literature. Nekoliko godina poslije završenih studija prava u Strazburu preselio je u Vajmar, gdje je 28 godina bio upravnik pozorišta. Osim književnosti, u kojoj se nametnuo kao obnovitelj lirike, drame, epa i romana, intenzivno se bavio filozofijom, prirodnim naukama, slikarstvom i državničkim poslovima u Vajmaru. Srbe je zadužio pisanjem o srpskoj narodnoj poeziji, kojom se oduševljavao, i prevodom više narodnih pjesama, uključujući «Hasanaginicu». Ostavio je jednu od najvećih i najzanimljivijih zbirki pisama. Djela: «Faust», «Vilhelm Majster», «Verter», «Izbor po srodnosti», drame «Gec od Birlinhema», «Egmont», «Ifigenija na Tauridi», «Torkvato Taso», tragedije «Klaviho», «Vanbračna kći», ep «Herman i Doroteja», putopis «Putovanje po Italiji», autobiografsko djelo «Iz mog života», poezija «Marijenbadska elegija», «Rimske elegije», «Zapadno-istočni divan», epigrami «Ksenije», optičko djelo «Teorija boja».

1833. – Parlament zabranio ropstvo u cijeloj Britanskoj imperiji.

1849. – Austrijske trupe pod komandom Johana Jozefa Radeckog okupirale italijanski grad Veneciju poslije opsade započete 20. jula 1849.

1877. – Rođen engleski proizvođač automobila i pilot Čarls Stjuart Rols, koji je s Frederikom Henrijem Rojsom 1906. osnovao kompaniju za proizvodnju automobila «Rols-Rojs». Rojsova firma je 1904. počela da pravi automobile, čiji je izgled impresionirao Rolsa, i njih dvojica su dvije godine kasnije postali suvlasnici kompanije čija su vozila u automobilskoj industriji nenadmašna po luksuzu i kvalitetu. Kompanija «Rols-Rojs» proizvodi i avionske motore. Rols je prvi pilot koji je – u junu 1910. godine – preletio La Manš u oba pravca bez zaustavljanja, a u julu 1910. je kao prvi britanski pilot poginuo u avionskoj nesreći.

1910. – Na svečanoj sjednici Narodne skupštine u Cetinju kneževina Crna Gora proglašena kraljevinom, a knez Nikola Prvi Petrović kraljem.

1916. – Njemačka u Prvom svjetskom ratu objavila rat Rumuniji.

1944. – U južnom francuskom gradu Marseju u Drugom svjetskom ratu predali se preostali njemački vojnici, a istog dana je oslobođen i obližnji Tulon.

1973. – U zemljotresu jugozapadno od Meksiko Sitija poginulo više od 500 ljudi.

1987. – Umro američki filmski režiser DŽon Hjuston, jedan od najistaknutijih američkih sineasta 20. vijeka, izvrstan u radu s glumcima. Snimio je mnoštvo filmova, najviše pustolovnog i kriminalističkog žanra. Filmovi: «Malteški soko», «Rt Largo», «Bijasmo stranci», «Blago Sijera Madre», «DŽungla na asfaltu», «Crvena značka za hrabrost», «Afrička kraljica», «Mobi Dik», «Noć iguane», «Odsjaj u zlatnom oku», «Grad izobilja», «Naš čovjek iz Australije», «Sudija za vješanje», «Eni», «Ispod vulkana».

2004. – Vatikan vratio Ruskoj pravoslavnoj crkvi ikonu Kazanske Bogorodice iz 16. vijeka, koja se smatra zaštitnicom Rusije.

By admin