SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 28.10.2020.
SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 28.10.2020.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 27.10.2020. godine od 8:00 sati do 28.10.2020. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 16 osoba

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Prekidi – redukcije u isporuci pitke vode sa izvorišta Musići
  • Snabdijevanje električnom energijom i telekomunikacijskom vezama uredno

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 28. 10. 2020. u 08 : 00 sati

Jutarnja magla smanjuje vidljivost u kotlinama i uz riječne tokove, zbog čega pozivamo na pojačan oprez. Pažnju skrećemo i na učestale sitnije odrone zemlje ili kamenja.

Zbog redovnog servisiranja opreme na autoputu A-1 danas od 9 do 14 sati bit će zatvoren krak petlje Butila iz pravca Tarčina prema Sarajevu. Korisnici autoputa koji ulaze u grad mogu koristiti petlju Sarajevo sjever. Na kraku petlje Butila iz pravca petlje Sarajevo sjever prema Sarajevu doći će do privremene izmjene režima saobraćaja preusmjeravanjem vozila iz jedne u drugu voznu traku. Ovakav režim saobraćaja će biti obezbjeđen privremenom saobraćajnom signalizacijom.

Za danas je najavljen početak radova na magistralnom putu M-17 Paprasko-Ostrožac, zbog čega će se saobraćati usporeno.

Na dionici Prozor-Jablanica saobraćaj je zbog radova obustavljen u tunelu Jasen. Putnička i manja teretna vozila saobraćaju obilaznicom oko tunela, dok se vozila preko 7,5 tona (sa izuzetkom autobusa) usmjeravaju na alternativne pravce: Mostar-Široki Brijeg-Posušje-Tomislavgrad-Kupres-Bugojno i Mostar-Sarajevo-Busovača-Novi Travnik-Bugojno.

Zbog izvođenja radova na gradilištu autoputa obustavlja se saobraćaj na magistralnom putu Nemila-tunel Vranduk, u noćnim satima (od 00:30 do 05 sati). Za vrijeme obustave putnička vozila koriste lokalnu obilaznicu, dok vozila preko 7,5 tona koriste alternativne pravce Doboj-Šićki Brod-Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.

Sporije saobraćanje zbog izvođenja radova moguće je na dionicama: Vitez-Travnik (Bila), Olovo-Kladanj (Olovske Luke), Stupari-Živinice-Šićki Brod, Pelagićevo-Srebrenik-Šićki Brod, Maglaj-Doboj (raskrsnica na ulazu u Maglaj), Livno-Kamensko i Šešlije-Modriča.

Radnim danima u vremenu od 23 do 08 sati na relaciji Doljani-Žitomislići-Buna-Dračevice-Podveležje, kreće se vangabaritni prevoz. Vozače koji u navedenom periodu koriste ovu relaciju molimo za oprez i poštivanje uputa ovlaštenih lica iz pratnje.

Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta. Na graničnom prelazu Hum nije dozvoljen ulazak u Crnu Goru, dok je na graničnom prelazu Metaljka ulazak u Crnu Goru moguć od 07 do 19 sati.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

28.10.2020.

Jutros je u Bosni i Hercegovini bilo umjeno do pretežno oblačno vrijeme. Po kotlinama i uz riječne tokove bilo je magle ili niskih oblaka.

Temperature zraka u 07 sati: Bjelašnica 2 stupnja, Livno 5, Bugojno, Ivan Sedlo i Sarajevo 6, Jajce, Široki Brijeg, Tuzla i Zenica 7, Bihać, Drvar, Gradačac i Grude 10, Mostar i Sanski Most 12, Neum 15 stupnjeva. Atmosferski tlak je u Sarajevu iznosio 941 milibar, za 1 milibar je niži od normalnog i sporo raste.

Danas u Bosni umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini malo do umjereno oblačno. Vjetar slab sjevernog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 14 i 18, na jugu zemlje od 18 do 23 stupnja.

U Sarajevu malo do umjereno oblačno i sunčano. Najviša dnevna temperatura zraka oko 17 stupnjeva.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA

Srijeda 28.10.2020. godine
Biometeorološke prilike su povoljne. Sunčano vrijeme i umjereni porast temperatura zraka ugodno će djelovati na većinu ljudi. Poteškoće kod osjetljivih osoba moguće su usljed hladnijeg i mjestimično maglovitog jutra u unutrašnjosti, a sa odmicanjem dana opšta slika će se poboljšati u cijeloj zemlji.

1492. Španski moreplovac italijanskog porijekla Kristofor Kolumbo na prvom putovanju preko Atlantika otkrio je Kubu i proglasio je posjedom Španije.
1746. Peruanski gradovi Lima i obližnji Kaljao razoreni su u zemljotresu koji je usmrtio najmanje 18.000 ljudi.
1886. Na ostrvu Bild u njujorškoj luci predsjednik SAD-a Grover Cleveland otkrio je Statuu slobode, poklon Francuske.
1914. Rođen američki mikrobiolog Jonas Edward Salk, koji je 1953. pronašao vakcinu protiv dječije paralize.
1918. Poslije raspada Austro-Ugarske u Prvom svjetskom ratu, u Pragu Nacionalni komitet proglasio da preuzima vlast i ubrzo je stvorena Čehoslovačka sa predsjednikom Tomašem Garigueom Masarykom.
1919. U SAD-u stupio na snagu zakon o prohibiciji, kojim je zabranjena prodaja pića s više od pola procenta alkohola.
1922. Oko 40.000 crnokošuljaša, pripadnika oružanih odreda Benita Mussolinija, krenulo je iz Napulja u Marš na Rim. Dva dana kasnije kralj Vittorio Emanuele Treći povjerio je Mussoliniju mandat za sastav vlade. Fašistički režim trajao je do jula 1943.
1940. Italijanske trupe napale Grčku iz Albanije, pošto je Grčka odbila ultimatum kojim je Italija tražila vojna uporišta na njenoj teritoriji. Uz pomoć Nijemaca, Grčka je okupirana u aprilu 1941.
1962. Okončana kubanska raketna kriza – sovjetski lider Nikita Sergejevič Hruščov saopštio je da je naredio povlačenje raketa s Kube, a predsjednik SAD-a John F. Kennedy da će obustaviti blokadu te zemlje.
1974. Šefovi arapskih država usvojili Deklaraciju kojom su zatražili stvaranje nezavisne palestinske države.
1992. U Genevi objavljen Vance-Owenov mirovni plan s prijedlogom ustavnog uređenja BiH. Ponuđenim dokumentom je bilo predviđeno da BiH ostane država u okviru postojećih granica, a bila bi podijeljena na sedam do deset provincija. Plan nije prihvaćen.
1995. U požaru koji je izbio u metrou glavnog grada Azerbejdžana Bakuu poginulo najmanje 289, a povrijeđeno 270 ljudi.
2000. Na Kosovu, u organizaciji UN-a, održani lokalni izbori, na kojima je pobijedio Demokratski savez Kosova Ibrahima Rugove.
2001. Predsjednik SAD-a George Bush formirao Grupu za praćenje inostranih terorista, kojom rukovodi javni tužilac John Ascroft, a zadatak grupe je bio da pronalazi i deportuje strane državljane koji ilegalno borave u SAD-u.
2002. Visoki diplomata SAD-a Laurence Foley ubijen u Amanu u Jordanu. Foley je u ambasadi SAD-a u Amanu vodio američku agenciju za međunarodnu pomoć i saradnju – USAID.
2003. Tribunal u Haagu osudio bosanskog Srbina Predraga Banovića na osam godina zatvora zbog ratnih zločina u logoru Keraterm kod Prijedora 1992. godine.

2005. U Beogradu umro pozorišni i filmski glumac Ljuba Tadić. Glumio je u više od 60 filmova i u mnogim radio i televizijskim dramama. Imao je reputaciju jednog od najvećih imena jugoslovenskog glumišta.

image

Tadeusz Mazowiecki

2013. U Varšavi u 86. godini umro Tadeusz Mazowiecki, poljski političar. U svojstvu specijalnog izaslanika UN-a za ljudska prava za područje bivše SFRJ, podnio je ostavku na tu dužnost 1995. u znak protesta zbog genocida u Srebrenici.

By admin