SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 30.10.2019.
SERVISNE INFORMACIJE ZA SRIJEDU 30.10.2019.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 29.10.2019. godine od 8:00 sati do 30.10.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 18 pacijenata, od kojih je 3 upućeno na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bio je Adis dr. Kauković

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
  • Snabdijevanje  telekomunikacijskim vezama i električnom energijom  uglavnom uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 30. 10. 2019. u 07 : 50 sati

Zbog saobraćajne nezgode koja se dogodila na dionici autoputa A-1 Visoko-Kakanj kod mjesta Dobrinje, saobraća se usporeno, voznom trakom. 

Na većini putnih pravaca saobraća se po mokrom ili vlažnom kolovozu. Izuzetak su dionice u južnim krajevima gdje je kolovoz suh. Magla mjestimično smanjuje vidljivost na planinskim prevojima, a upozoravamo i na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja. Na svim dionicama savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu.

Sanacioni radovi izvode se na autoputu A-1 na dionici Podlugovi-Sarajevo sjever-Lepenica. Na mjestima izvođenja radova saobraća se sporije, uz postavljenu privremenu signalizaciju.

Zbog sanacionih radova na magistralnom putu M-18 Kladanj-Olovo u tunelu Karaula, saobraćaj je obustavljen i preusmjeren preko starog prevoja Karaula.

Na magistralnom putu M-17 Zenica-Nemila, zbog sanacionih radova u tunelu Vranduk II, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom, a zbog povremeno pojačanog prometa vozila, dolazi do formiranja dužih kolona u oba smjera. U noćnim satima saobraćaj se obustavlja od 00:30 do 04:30 sati. Na obilaznici kroz naselje Tetovo (R-445 Nemila-Tetovo-Zenica) zabranjen je saobraćaj za teretna vozila čija ukupna masa prelazi 7,5 tona.

Zbog minerskih radova, danas od 10 do 16 sati mogu se očekivati kraće obustave saobraćaja (do 10 minuta) na magistralnom putu M-18 Sarajevo-Trnovo, kod mjesta Krupac.

Sporije zbog radova saobraća se i na magistralnim putevima: M-1.8 Srebrenik-Orašje, M-17 Doljani-Metković i M-5 Lanište-Ključ.

U toku su radovi na asfaltiranju dionice regionalnog puta R-419 Risovac-Jablanica, zbog čega je u vremenu od 08 do 18 sati na snazi obustava saobraćaja.

Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

30.10.2019.

Jutros je u većem dijelu zemlje oblačno sa slabom kišom. Na jugu je umjerena naoblaka.

Temperature zraka izmjerene u 07:00 sati (°C): Bjelašnica 4; Drvar, Gradačac, Ivan Sedlo i Sokolac 6; Bihać, Bijeljina, Jajce i Tuzla 7; Banja Luka, Bugojno, Doboj, Grude, Livno, Sanski Most, Sarajevo i Široki Brijeg 8; Zenica 9; Trebinje 10; Mostar 13; Neum 14°C. Atmosferski pritisak u Sarajevu iznosi 947hPa, za 2hPa je iznad normale i raste.

Danas će preovladavati oblačno sa slabom kišom. Prije podne djelomično vedro na jugu zemlje. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 7 i 12°C, na jugu zemlje od 17 do 21°C.

U Sarajevu oblačno sa slabom kišom. Najviša dnevna temperatura zraka oko 11°C.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)

Srijeda 30.10.2019. godine
Biometeorološka prognoza je nepovoljna. Prolazak fronte i osjetno hladnije vrijeme, uz povećanu oblačnost i padavine, uzrokovaće izraženije tegobe kod reumatičara, astmatičara i osoba sa bolestima krvnih sudova. Meteoropati bi mogli patiti od glavobolje, razdražljivosti i nesanice. Preporučljivo je posvetiti pažnju odijevanju, suzdržati se od težih aktivnosti, te reducirati boravak na otvorenom.

1609. – Galileo Galilei po prvi put posmatrao i napravio crteže Mjeseca putem svog teleskopa.

1667. – Rođen je anglo-irski književnik Jonathan Swift.

1735. – Rođen američki državnik John Adams, jedan od najistaknutijih boraca za američku nezavisnost, prvi potpredsjednik i drugi predsjednik SAD-a. Učestvovao u izradi nacrta Deklaracije o nezavisnosti 1776. Njegov sin John Quincy Adams bio je šesti predsjednik SAD-a.

1782. – Velika Britanija i SAD potpisale primirje i time završen Američki rat za nezavisnost.

1817. – Simón Bolívar osnovao prvu nezavisnu vladu Venecuele.

1835. – Rođen je američki književnik Mark Twain.

1838. – Meksiko objavio rat Francuskoj koja je tri dana ranije okupirala grad Vera Kruz.

1853. – Rusija je u Krimskom ratu uništila tursku flotu ispred crnomorske luke Sinope.

1864. – Potpisan Bečki mir kojim je Danska prinuđena da Pruskoj prepusti pokrajine Schleswig, Holstein i Lauenburg.

1871. – Rođen je francuski književnik Paul Valéry, izuzetan stilista, jedan od najvećih evropskih liričara 20. vijeka, član Francuske akademije, Međunarodnog instituta intelektualne saradnje pri Društvu naroda u Ženevi i počasni doktor mnogih univerziteta. Nastavio je poeziju simbolista, dajući joj nove misaone tonove i strožu formu, a pisao je stilski briljantno uglačanu prozu. Djela: poeme “Mornarsko groblje”, “Mlada Parka”, eseji “Uvod u metod Leonarda da Vinčija”, “O plesu”.

1872. – Odigrana prva međunarodna nogometna utakmica u Hamilton Crescent kod Glasgowa na kojoj su intonirane himne Engleske i Škotske. Reprezentacije Engleske i Škotske igrale su 0:0.

1888. – Amerikanac John J. Loud patentirao hemijsku olovku.

1900. – Umro je irski pisac Oscar Wilde.

1910. – Umro je švicarski filantrop Henri Dunant, tvorac ideje o Crvenom krstu, jedan od osnivača Međunarodnog komiteta Crvenog krsta 1863, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1901. Iskustvo iz bitke kod Solferina 1859, kad je organizovao pomoć ranjenicima, navelo ga je da 1864. predloži konvenciju prema kojoj se u ratu moraju poštedjeti bolesni i ranjeni i sanitetsko osoblje. Pao je u zaborav i bijedu i tek u dubokoj starosti je doživio priznanje za ogroman filantropski rad. Kao priznanje za izuzetnu službu u radu Crvenog krsta, 1965. je ustanovljena medalja “Henri Dunant”, najviše odlikovanje Međunarodnog komiteta Crvenog krsta. Djela: “Sjećanje na Solferino”, “Međunarodno bratstvo i milosrđe za vrijeme rata”.

1918. – Kapitulacijom Turske, koja je u Prvi svjetski rat ušla 1914. na strani Centralnih sila, prestala je da postoji Otomanska imperija. Na osnovu akta o kapitulaciji Turska je morala da raspusti vojsku, otvori pobjednicima prolaz kroz Crno more, pristane na okupaciju Carigrada i Bosforskog moreuza, povuče se iz Arabije, Mesopotamije, Sirije, Jermenije i dijela Kilikije.

1918. – Slovačka proglasila otcjepljenje od Mađarske i ujedinjenjem sa Češkom formirala Čehoslovačku, prvu državu stvorenu poslije raspada Austro-Ugarske u Prvom svjetskom ratu.

1922. – Poslije “Marša na Rim”, kojim su fašisti zaplašili režim i dvor, Benito Musolini je formirao
vladu.

1935. – Rođena je bosanskohercegovačka književnica Hanifa Kapidžić-Osmanagić.

1938. – Orson Welles objavio na njujorškom radiju CBS radio-igru “Rat svjetova” na osnovu teksta Herberta Georgea Wellesa. Napad Marsovaca na Zemlju prikazan je tako uvjerljivo da su milioni Amerikanaca pomislili da je riječ o stvarnom događaju, što je izazvalo nevjerovatan haos i paniku u tom dijelu SAD.

1939. – Rođen je bosanskohercegovački fizičar i akademik Kemal Hanjalić.

1939. – Više od 20 sovjetskih divizija započelo je napadom na Finsku “zimski rat”, okončan mirovnim ugovorom u martu 1940, kojim je Finska prinuđena da se odrekne Karelijske prevlake i grada Viborg na istoku zemlje.

1967. – Prvi put u historiji kosmonautike sovjetski naučnici su letjelicama “Kosmos 186” i “Kosmos 188” izveli spajanje i razdvajanje vještačkih satelita.

1973. – Pušten u saobraćaj most na Bosforu koji povezuje Evrope i Aziju.

1975. – Umro je njemački fizičar Gustav Ludwig Hertz.

1975. – Teško bolesnog diktatora Francisca Franca na čelu Španije zamijenio princ Juan Carlos.

1983. – Na prvim izborima poslije deset godina vojne diktature Argentinci su glasali za nacionalne, oblasne i opštinske organe vlasti.

1990 – Kina je objavila rezultate popisa stanovništva prema kojem njena populacija broji milijardu i 13 miliona ljudi.

1995. – Minimalnom većinom od 50,6 procenata, stanovnici Québeca izjasnili se na referendumu protiv nezavisnosti te kanadske pokrajine.

1996. – Vlada i pobunjenici u afričkoj državi Sijera Leone potpisali sporazum o okončanju šestogodišnjeg građanskog rata.

2002. – Turska ukinula 15 godina dugo vanredno stanje na jugoistoku zemlje i time je privremeno završena era sukoba turskih snaga i kurdskih separatista, tokom kojih je poginulo oko 30.000 osoba.

2008. – Umro je bosanskohercegovački slikar i karikaturist Ico Voljevica, autor strip karikature Grga u zagrebačkom Večernjem listu.

By admin