SERVISNE INFORMACIJE ZA UTORAK 29.10.2019.
SERVISNE INFORMACIJE ZA UTORAK 29.10.2019.

Prema zvaničnim informacijama koje smo dobili ovog jutra za period od 28.10.2019. godine od 8:00 sati do 29.10.2019. godine do 8:00 sati na području općine Bužim

JAVNI RED I MIR

  • Nije bilo krivičnih djela niti narušavanja javnog reda i mira
  • Bužimski vatrogasci nisu imali intervencija

SAOBRAĆAJ

–    Zbog klizišta potpuno obustavljen saobraćaj na lokalnom putu Čava-Radoč u naselju Dedići.

–    Zbog klizišta otežan saobraćaj na lokalnom putu Bužim-El. Rijeka u naselju Velići.

BEZBJEDNOST U SAOBRAĆAJU (saobraćajne nezgode)

  • Nije bilo saobraćajnih nezgoda

ZU Dom zdravlja Bužim

Hitnoj službi Doma zdravlja Bužim za pomoć se tokom prethodnih 24 sata obratilo 15 pacijenata, od kojih je 1 upućen na dalje liječenje u bolnicu u Bihać.
Dežurni doktor bila je Dženeta dr. Ljumić.

ELEKTRO I VODOSNADBIJEVANJE

  • Vodosnabdijevanje gradskim vodovodom uglavnom uredno
  • Snabdijevanje  telekomunikacijskim vezama i električnom energijom  uglavnom uredno
  • Planiranom dinamikom odvijaju se odvoz smeća i održavanje gradske čistoće

STANJE NA CESTAMA (BIHAMK)

Stanje na cestama 29. 10. 2019. u 07 : 50 sati

Na dionicama u kotlinama i uz riječne tokove upozoravamo na smanjenu vidljivost zbog jutarnje magle. Izdvajamo puteve u dolinama rijeka: UneBosne, Lašve. Pažnju skrećemo i na moguće sitnije odrone zemlje ili kamenja na kolovoz. Vozačima na svim dionicama savjetujemo opreznu vožnju, prilagođenu uslovima na putu.

Sanacioni radovi izvode se na autoputu A-1 na dionici Podlugovi-Sarajevo sjever-Lepenica. Na mjestima izvođenja radova saobraća se sporije, uz postavljenu privremenu signalizaciju.

Danas u periodu od 11 do 15 sati, zbog minerskih radova, doći će do kratkotrajne obustave saobraćaja u mjestu Potpeć na dionici M-1.8 Šićki Brod-Srebrenik.

Zbog sanacionih radova na magistralnom putu M-18 Kladanj-Olovo u tunelu Karaula, saobraćaj je obustavljen i preusmjeren preko starog prevoja Karaula.

Na magistralnom putu M-17 Zenica-Nemila, zbog sanacionih radova u tunelu Vranduk II, tokom dana saobraća se naizmjenično, jednom trakom, a zbog povremeno pojačanog prometa vozila, dolazi do formiranja dužih kolona u oba smjera. U noćnim satima saobraćaj se obustavlja od 00:30 do 04:30 sati. Na obilaznici kroz naselje Tetovo (R-445 Nemila-Tetovo-Zenica) zabranjen je saobraćaj za teretna vozila čija ukupna masa prelazi 7,5 tona.

Sporije zbog radova saobraća se i na magistralnim putevima: M-18 Sarajevo-Trnovo, M-1.8 Srebrenik-Orašje, M-17 Doljani-Metković i M-5 Lanište-Ključ.

U toku su radovi na asfaltiranju dionice regionalnog puta R-419 Risovac-Jablanica, zbog čega je u vremenu od 08 do 18 sati na snazi obustava saobraćaja.

Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja. Iz sigurnosnih razloga obustavljen je saobraćaj za teretna vozila i autobuse na saobraćajnicama prema i od mosta graničnog prelaza Brčko-Gunja.

PROGNOZA VREMENA (FHMZ)

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne kiša se očekuje u Krajini i Posavini a do kraja dana ili u večernjim satima i u ostatku Bosne. Vjetar slab do umjeren na zapadu Bosne i u Hercegovini jugozapadni, uz postepeno skretanje, krajem dana, na sjeverni, a u ostatku Bosne sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 6 do 11, na jugu od 10 do 14, a dnevna od 14 do 20, na od 20 jugu do 24 °C.

U Sarajevu jutro umjereno, a u ostatku dana pretežno oblačno vrijeme. U večernjim satima ili u noći sa utorka na srijedu moguća je slaba kiša. Jutarnja temperatura oko 6, a dnevna oko 19 °C.

BIOMETEOROLOŠKA PROGNOZA (FHMZ)
Utorak 29.10.2019. godine
Opšta slika će biti lošija, izraženije na sjeveru zemlje, usljed nadolazeće promjene vremenskih prilika. Moguće su meteoropatske reakcije u vidu reumatskih bolova, glavobolje, razdražljivosti i nesanice. Hroničnim bolesnicima, posebno astmatičarima i osobama sa kardiovaskularnim problemima, savjetujemo oprez, obzirom da će se osjet hladnoće pojačati zbog nižih temperatura i povećanog sadržaja vlage u zraku.
1507. – Rođen španski vojskovođa Fernando Alvares de Toledo Alba, koji je kao namjesnik Nizozemske inkvizitorskim terorom izazvao 1565. rat za oslobođenje, okončan 1581. njenim otcjepljenjem od Španije. Osvojio je 1581. Portugaliju, u kojoj je počinio krvave pokolje.
1811. – Rođen francuski socijalista-utopista Žan Žozef Šarl Luj Blan, koji je tvrdio da socijalističko društvo može biti stvoreno mirnim putem, uz pomoć države, osnivanjem «zadružnih radionica» i zemljoradničkih komuna. Djela: «Organizacija rada», «Istorija deset godina, 1830-1840.», «Istorija Francuske revolucije».
1814. – Prvi parni ratni brod «Fulton», koji je konstruisao Robert Fulton, isplovio je iz njujorške luke.
1888. – U Carigradu potpisana Konvencija o Sueckom kanalu, prema kojoj «kanal treba da bude slobodan i otvoren za sve trgovačke i ratne brodove bez razlike na zastavu, kako za vrijeme rata tako i u miru». To je poštovano, osim u ratu, kad je kanal zatvaran za neprijatelje Velike Britanije, tada «tutora» Egipta.
1889. – Umro ruski pisac, književni kritičar i estetičar Nikolaj Gavrilovič Černiševski, koji je stvorio estetički sistem i snažno uticao na rusku književnost u 19. vijeku. Zbog propagiranja ideja seljačke revolucije i utopijskog socijalizma prognan je u Sibir. U disertaciji «Estetički odnos umjetnosti prema stvarnosti» insistirao je na društvenoj ulozi književnosti, ne zanemarujući, pri tome, analizu umjetničkih elemenata književnog djela. U romanu «Šta da se radi» vatreno je propagirao socijalističko-utopijske poglede na probleme braka, porodice, emancipacije žene i društvenih ideala. Ostala djela: «Ogledi o Gogoljevom periodu ruske književnosti», «Književno-kritički članci», «Rus na randevuu».
1910. – Rođen engleski filozof Džuls Alfred Ejer, čija je knjiga «Jezik, istina i logika» svojevrstan manifest logičkog pozitivizma. Ostala djela: «Zasnivanje empirijskog znanja», «Problem saznanja», «Pojam osobe».
1911. – Umro američki novinar mađarskog porijekla Džozef Pulicer, začetnik «žute štampe», iz čije se fondacije svake godine dodjeljuje «Pulicerova nagrada» za novinarstvo, karikaturu, američku istoriju, poeziju, dramu, roman i muziku. Emigrirao je mlad u SAD, učestvovao u Američkom građanskom ratu i biran u Kongres. Bio je vlasnik listova «Vorld» i «Ivning vorld» u NJujorku i «Post-dispeč» u Sent Luisu. Na Kolumbija univerzitetu 1903. godine osnovao je prvu novinarsku školu.
1923. – Turska proglašena republikom, a general Mustafa Kemal, od 1930. nazvan Ataturk, prvim predsjednikom.
1929. – Krah Njujorške berze, poznat kao «crni utorak», označio je početak velike krize američke privrede, u kojoj su padale pod stečaj krupne banke i najmoćnije kompanije, a hiljade sitnih poslovnih ljudi doslovno dovedeno na prosjački štap. Nastupila je epoha samoubistava, najgorih slutnji i krajnjeg beznađa. Industrijska proizvodnja je pala u razvijenim zemljama na nivo s početka vijeka, a bez posla je ostalo 26 miliona ljudi.
1936. – U prvom vojnom udaru u arapskom svijetu general Bakr Sidki oborio iračku vladu.
1950. – Umro švedski kralj Gustav Peti, koji je tokom vladavine od 1907. do smrti osigurao neutralni status Švedske u oba svjetska rata.
1956. – Iskoristivši francusko-britanski napad na Egipat, izraelska armija je prodrla na Sinaj i brzo porazila slabe egipatske snage. Rat, koji su dvije zapadne zemlje povele radi zaštite političkih i ekonomskih interesa na Suecu, završen je početkom novembra, poslije intervencije UN i oštrih upozorenja SSSR i SAD.
1957. – Diktator Fulhensio Batista suspendovao kubanski ustav.
1962. – SAD su obustavile pomorsku blokadu Kube na zahtjev generalnog sekretara UN U Tanta. SAD su blokirale Kubu zbog instalisanja sovjetskog raketnog oružja na ostrvu, čime je izazvana Karipska kriza, okončana prethodnog dana sporazumom američkog i sovjetskog lidera – Džona Ficdžeralda Kenedija i Nikite Sergejeviča Hruščova o povlačenju raketa i obustavi blokade.
1964. – Ujedinjena Republika Tanganjika, Zanzibar i Pemba promijenili naziv u Tanzanija.
1988. – Prvi sovjetski raketoplan «buran» poletio sa Zemlje.
1996. – U Beču održana aukcija oko 8.000 slika, skulptura i ostalih umjetničkih djela, koja su od austrijskih Jevreja u Drugom svjetskom ratu oteli austrijski i njemački nacisti, a prihod je namijenjen ljudima koji su preživjeli holokaust.
1998. – Veteran američke astronautike Džon Glen je u 77. godini života spejs šatlom «Diskaveri» ponovo poletio u kosmos, 36 godina poslije njegove prve kosmičke misije.
2004. – Lideri EU potpisali novi Ustav Unije na ceremoniji u Rimu.
2006. – Georgi Parvanov ponovo izabran za predsjednika Bugarske.

By admin